استقبال نوجوانان شیرازی از همایش «نویسنده شو»

کد مطلب: 6880  |  تاريخ: دوشنبه ۱۳ آیان ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۳:۱۸


برگزاری همایش‌«نویسنده شو» با محوریت «کتاب یک صفحه‌ای» با هدف ایجاد زمینه های تجربۀ حس خوب نویسندگی برای نوجوانان،

استقبال نوجوانان شیرازی از همایش «نویسنده شو»

اولین نشست از سلسله همایش‌های «نویسنده شو» با محوریت «کتاب یک صفحه‌ای» و با هدف ایجاد زمینه های تجربۀ حس خوب نویسندگی برای نوجوانان، در شیراز برگزار شد. این همایش در سالن غزل تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس و با حضور جمع کثیری از علاقه‌مندان به ویژه نوجوانان در حالی آغاز شد که تمام صندلی‌های سالن پر شده بود و بسیاری از حضار روی زمین نشسته بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، افتخاری رییس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس به عنوان اولین سخنران این همایش، ضمن ابراز خوشوقتی از حضور در جمع نوجوانان و والدین آن‌ها، به بیان برخی نکات برای نویسنده شدن اشاره کرد. خانم دکتر افتخاری با بیان خوشحالی خود از استقبال نوجوان از این برنامه فرهنگی و با بیان قانون ده برابر در نویسندگی گفت: وقتی تازه شروع به نویسندگی می‌کنید سعی کنید ده برابر نویسندگان دیگر بنویسید و از زیاد نوشتن پروا نداشته باشید. مطمئن باشید که تمرین و ممارست موجب پیشرفت شما خواهد شد.

رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به خدمات این کانون طی پنجاه و چهار سال فعالیت خود اشاره کرد و از ابتکار کتاب یک صفحه ای برای ترویج کتابخوانی و حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد.

استاد امین فقیری نویسنده پیشکسوت و محبوب شیرازی و استاد داریوش نوید گویی ناشر برتر کشوری از دیگر سخنرانان این جلسه نیز با اشاره به طرح کتاب یک صفحه‌ای به عنوان طرحی مفید و موثر برای جذب کتاب‌نخوان‌ها به دنیای زیبای کتاب‌خوانی به ذکر برخی خاطرات خود از اولین تجربه برای ورود به دنیای کتاب پرداختند.

خاطرات امین فقیری که گاهی موجب خنده و شادی نوجوانان می‌شد از دل‌زندگی این مرد موی سپید فرهنگ ایران حکایت داشت. فقیری نوجوانان را به ورود به دنیای نویسندگی تشویق کرد و گفت: برای نویسنده شدن به نبوغ ذاتی نیاز است که در وجود همه ی شما حاضرین در این جلسه وجود دارد.

داریوش نویدگویی که افتخارات زیادی را در حوزه نشر به دست آورده است نیز با تشویق نوجوانان به نوشتن گفت: آنچه انسان ها را در تاریخ ماندگار می کند نگاه فرهنگی و علمی و ادبی آنهاست. وی از تجربه خود در چاپ و نشر کتاب گفت و ادامه داد: کتاب یار غار ماست و چراغ روشنی بخش فرهنگ و جاودانگی است.

احمد اکبرپور نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه نوجوانی فرصت بسیار خوبی برای آغاز نویسندگی است به بیان برخی خاطرات خود از حس و حال نویسندگی پرداخت. این نویسندۀ متواضع و سرشناس شیرازی با خوانش قسمت هایی از برخی کتاب هایش که با تشویق حاضران همراه بود سعی کرد نوجوانان را با دنیای نویسندگی آشنا کند.

احمد اکبر پور که جوایز متعدد ملی و بین المللی را در کارنامه خود دارد خطاب به نوجوانان گفت: شما بسیار جلوتر از من هستید چرا که خیلی زودتر از من شروع به نویسندگی کردید و بی شک به شرط ممارست و کوشش در راه نویسندگی از امثال من پیشی خواهید گرفت.

سخنران پایانی این همایش سید مهدی میرعظیمی خالق کتاب های یک صفحه‌ای بود. وی ضمن قدردانی از حضور نوجوانان در این مراسم گفت: همۀ شما نویسنده اید و بیش از آنکه نیاز به تمرین نویسندگی داشته باشید باید سعی کنید از این دنیای زیبا خارج نشوید.

او با اشاره به واژه های شیراز، داستان و نوجوان گفت: سوغات شیراز ادب است و همین که در این شهر تنفس می کنیم کافی است تا ما را به اهالی دنیای ادبیات و نویسندگی تبدیل کند. وی داستان را جزء لاینفک زندگی همه بر شمرد و گفت: داستان ابزاری است تا ما سخنانمان را به کسانی که از ما فاصله دارند بزنیم. این فاصله گاهی مکانی و گاهی زمانی است و حتی گاهی با افرادی که در یک زمان و مکان زندگی می کنیم فاصله ی فکری و درکی داریم.

این نویسنده شیرازی با مخاطب قرار دادن نوجوانان ادامه داد: خیلی از نوجوانان با خود می اندیشند که کسی حرفشان را نمی فهمد، یا بزرگتر ها از لحاظ اخلاق و سلیقه از آن ها دورند، خوب! همین بهانۀ خوبی است که قلم برداریم و بر کاغذ بگذاریم تا حرف دل خود و داستان زندگی خودمان را جاری کنیم و به گوش همه برسانیم.

نویسنده کتاب یک صفحه‌ای همایش نویسنده شو را با این جملات خطاب به نوجوانان به پایان رسانید: نویسندگی هیچ نمی خواهد، تمرین هم نکنی نویسنده خواهی شد. شاید کمی دیر تر! همین حالا حرکت کن ، گاهی عمر آدم کوتاه است و به آخر داستان قد نمی دهد. تو چه بخواهی چه نخواهی؛ همین که نفس می کشی یعنی در مسیر نویسندگی گام بر می داری. تو سخصیت اصلی داستان خودت هستی. اصلی ترین کارکتر داستان زندگی ات. پس شخصیت خوب با نقش خوب برای بهترین و ماندگار ترین داستان دنیا باش.

اولین همایش نویسنده شو در حالی به پایان رسید که نوجوانان حاضر در جشن امضاء کتاب های احمد اکبرپور شرکت کردند.

این همایش با حاشیه هایی هم همراه بود؛ استقبال زیاد و مراجعه جمعیت حدود سه برابر ظرفیت سالن افراد را ناگزیر به نشستن روی زمین کرد. احمد اکبرپور و سید مهدی میرعظیمی نیز ناگزیر کف سالن نشسته بودند و خوانش کتاب توسط دو نویسنده نوجوان سیده ثنا ناصحی و زهرا متقی فرد که آثارشان به تازگی منتشر شده است موجب تهییج نوجوانان و ابراز علاقه بیشتر ایشان به نویسندگی شد و بیش از یکصد نفر از مراجعه کنندگان به سالن مهر هدایت شدند و تعداد زیادی از نوجوانان و همراهان آن‌ها نیز در راهرو مانده بودند که البته زمان انتظارشان را با گرفتن عکس یادگاری با نویسنده‌ها و تبادل نظر با ایشان جاودانه کردند.

نوجوانان در این همایش با ابراز علاقه به نویسندگان حاضر با ایشان عکس یادگاری گرفتند. حوصله و سعۀ صدر استاد امین فقیری که بیش از پنجاه سال از انتشار اولین کتابش می گذرد و استاد داریوش نوید گویی که با وجود کسالت از ناحیه چشم در این همایش حضور فعال داشتند ستودنی بود.

احمد اکبر پور، سید مهدی میرعظیمی به همراه امین رضایی مجری توانمند کشور با حضور در سالن مهر و در جمع علاقه مندان به نویسندگی از ایشان به دلیل کمبود جا عذرخواهی کردند و این همایش توسط موسسه فرهنگی امید آماج و مجوز و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و اداره کل آموزش و پرورش استان فارس و همکاری صمیمانه کانون پرورش فکردی کودکان و نوجوانان، فرهنگسرای کتاب شهرداری شیراز و انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه فارس برگزار گردید.

 


http://www.payamekhabar.ir/content/news/6880/استقبال نوجوانان شیرازی از همایش «نویسنده شو»

چاپ خبر