پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

طوبای زرین بر دیواره‌های گالری شیراز / آیین افتتاح نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر

طوبای زرین بر دیواره‌های گالری شیراز / آیین افتتاح نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر
    -     کد خبر: 93
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۸|۲۰:۴۳
همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، یازدهمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی فجر با موضوع رویكردهای معاصر در هنر ایران و با عنوان "طوبای زرین" در شیراز آغاز به کار کرد.

به گزارش هنر شیراز ، در این جشنواره که از شامگاه ۲۸ بهمن‌ماه تا ۹ اسفندماه جاری برقرار است ۲۵۵ اثر برگزیده در پنج نگارخانه رومی، سی راه، مهستان، وصال و سو شیراز به نمایش درآمده است و هر نگارخانه میزبان تعدادی از آثار این جشنواره در بخش‌های مختلف است.
بر این اساس،۱۴۰ اثر در بخش تصویرسازی، گرافیک و عكس در نگارخانه وصال، ۳۶ اثر كاریكاتور و كارتون در نگارخانه سو، ۲۱ عكس در نگارخانه سی راه و ۲۰ عكس نیز در نگارخانه رومی به نمایش درآمده است.
دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره تجسمی فجر در آیین آغاز به کار این جشنواره عنوان کرد: طوبای زرین بخش استانی فجر است که امروز در شیراز افتتاح شد و یکم اسفندماه نیز در آبادان و در موزه هنرهای معاصر این شهر به نمایش درخواهد آمد.
محسن سلیمانی گفت: در مجموع ۵۹۰۰ نفر در بخش مسابقه طوبای زرین از سراسر کشور شرکت کردند و حدود ۱۳هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که طی ۴۰ روز داوری ۶۰۸ اثر برای برگزاری نمایشگاه برگزیده شد.
دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با بیان اینکه این جشنواره امسال با ویژگی های خاص و استقبال بی نظیر هنرمندان برگزار شده است، عنوان کرد: استقبال از جشنواره هنرهای تجسمی فجر در مقایسه با سال گذشته ۲۰۸ درصد افزایش یافته است.
محسن سلیمانی خاطرنشان کرد: حضور و همراهی استادان و اهالی هنر با یازدهمین جشنواره تجسمی باعث تشکیل شورای سیاستگذاری متشکل از این افراد شد که یکی از دلایل استقبال پرشور هنرمندان از این جشنواره بوده است.
وی با تاکید بر اینکه تیم اجرایی جشنواره از تجربه ۱۰ دوره گذشته بهره گرفته است، عنوان داشت: جشنواره یازدهم بر پایه نقدها و آسیب‌شناسی‌ها رقم خورده است؛ همچنین با تفکیک رشته‌ها امکان مقایسه آثار هنرمندان به صورت تخصصی تر فراهم آمد که در رونق بیشتر جشنواره موثر بوده است.
دبیر اجرایی جشنواره تجسمی فجر با اینکه تاکنون ۹ رویداد هنری در تهران و دیگر استان‌های کشور در قالب جشنواره تجسمی فجر رخ داده است، بیان کرد: این برنامه‌ها به مناسبت جشن‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و با مضمون انقلاب و و دفاع مقدس شکل گرفته است.
سلیمانی در این زمینه به برگزاری برنامه "پلاک ۴۰" اشاره کرد که به نمایش آثار هنری در زمینه نقاشی و حجم در فرهنگسرای نیاوران انجامید.
پژوهشگران هم به جشنواره فجر آمدند
سلیمانی در ادامه حضور پژوهشگران را در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر از رویداد‌های مغتنم و ارزشمند این گردهمایی هنری دانست و بیان کرد: در این حوزه ۸۵ مقاله در زمینه خلاقیت و هنر، اقتصاد و هنر و آموزش و هنر به دبیرخانه جشنواره رسید و برخی آثار نیز سفارش داده شد که امید است تا پایان جشنواره در قالب یک کتاب منتشر شود.
دبیر اجرایی جشنواره تجسمی فجر عنوان کرد: بخش نمایش فیلم های تجسمی با اکران فیلم‌های سینمایی و مستند برای هنرپژوهان از دیگر رشته های جشنواره تجسمی سال جاری بوده است و امیدواریم در سال‌های آینده نیز تداوم یابد؛ چراکه نمایش این فیلم‌ها بستر شناخت هنرمندان و گفت و گو با آنان را فراهم می‌کند و امکان شناخت آن‌ها را برای نسل‌های آینده ممکن می‌سازد.
سلیمانی در ادامه از برگزاری نمایشگاه آثار منتخب از موزه هنرهای معاصر با عنوان "۴۰ نمایشگاه ۴۰ شهر" نیز با عنوان یکی از رویداد‌های مهم استانی جشنواره تجسمی یاد کرد و ادامه داد: شریک کردن مردم در این رویداد هنری در همه شهر‌های ایران هدف دست اندرکاران جشنواره تجسمی بوده است و بر این اساس شعار ما این است که ایران تنها تهران نیست؛ از همین رو مردم را به دیدن آثاری هنرمندان بزرگ معاصر در گالری‌های مختلف ایران دعوت کردیم.
یازدهمین جشنواره تجسمی فجر ۱۵ اسفندماه در تهران پایان می‌یابد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال