پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
در نشست کتابخوان مهربانو مطرح شد:

کتابخانه تخصصی مادر در شهر شیراز ایجاد می شود/ برنامه ریزی برای کتابخوانی مادر و کودک در اولویت است

 اختصاص دو میلیارد و سیصد میلیون ریال به تجهیزات چوبی کتابخانه های فارس
    -     کد خبر: 8172
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۳|۱۶:۱۷
نشست کتابخوان تخصصی مهربانو به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) در شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با اشاره به اینکه خانواده، بنیان جامعه است، عنوان کرد: مادر مهم ترین نقش را در خانواده و تربیت فرزندان دارد. شخصیت هر فرد در کودکی شکل می گیرد و دوران کودکی نیز با مادر سپری می شود.
او با اشاره به اینکه باید به نقش تربیتی و آموزشی مادران توجه شود، اضافه کرد: باید از کمک و توانمندی های مادران مدد بجوبیم. نقش زنان برای ترویج کتابخوانی بسیار پررنگ است .آینده این کشور در دست کودکان قرار دارد و باید آن ها را به گونه ای تربیت کرد که اثرگذار و سازنده باشند. 
منوچهری برنامه ریزی در حوزه کتابخوانی مادر و کودک را از اولویت های این مجموعه برشمرد و گفت: سال گذشته سمینار «زن کتاب سواد زندگی» با موضوع بررسی نقش و جایگاه مادران در ترویج کتابخوانی در شهر شیراز برگزار شد. در این برنامه با حضور 25 استاد دانشگاه و فعالان حوزه ادبیات و زنان، راهکارهای ترویج کتابخوانی در حوزه زنان و مباحث در این خصوص بحث و بررسی شد.  حاصل آن کتابی از مجموعه مقالات مطرح  شده است که به زودی منتشر خواهد شد.
او خاطرنشان کرد: به منظور برنامه ریزی هدفمند در حوزه کتابخوانی زنان، تفاهم نامه همکاری میان کتابخانه های عمومی و بنیاد بین المللی مادر منعقد شده و براساس همین تفاهم نامه کتابخانه تخصصی «مادر» در شهر شیراز ایجاد خواهد شد.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس نیز در این نشست با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا(س) الگوی دو عالم است و باید از او تأسی بجوییم، گفت: حضور موثر اجتماعی و در جامعه بودن، همسرداری، فرزند پروری شایسته و اخلاق مداری ویژگی های حضرت فاطمه است که باید الگوی تمامی زنان جامعه باشد. اگر ما نتوانیم فاطمه(س) را آنچنان که شایسته است به جامعه بشناسانیم، به بیراه  رفته ایم. 
زهرا افتخاری بااشاره به اهداف کتابخوانی افزود: لذت بردن، یاد گرفتن و قصد تصمیم گرفتن، سه هدف اصلی کتابخوانی است که خوشبختانه مادران و بانوان ما در این سه هدف خوش درخشیدند. تحقیقات جدید نشان داده که اخیرا میزان گرایش بانوان به کتابخوانی بیشتر از مردان است. 
او با اشاره به اهمیت وجود بنیاد بین المللی مادر در شهر شیراز خاطر نشان کرد: بنیاد مادر برنامه های هدفمندی را در این حوزه دنبال می کند.  این بنیاد نگاه همه ما را نسبت به جایگاه مادر و زن تغییر داده و به ما می آموزد که چگونه مادران را در خانواده پاس بداریم.
رییس بنیاد بین المللی مادر در این دیدار با بیان اینکه کلمه مهربانو با من بسیار عجین است، گفت:  تمامی روزها، روز مادر است و برای گرامیداشت مادر نباید تنها به یک روز اکتفا کنیم.
غلامرضا محمدی خطاب به بانوان جمع، گفت: شما می توانید. توانایی های ذاتی بانوان از مردان بیشتر است. باید خودتان را باور داشته باشید و از این ظرفیت ها استفاده کنید.
او با اشاره به اینکه ریشه جامعه «مادران» هستند؛ اضافه کرد:  اگر به این ریشه توجه کنیم بیشتر مشکلات ما حل خواهد شد. بنیاد مادر در تلاش است که نسل جوان و آینده را با قداست و جایگاه جامعه و مادر آشنا کند.
محمدی با ابراز اینکه کتابخاته تخصصی مادر را راه اندازی خواهیم کرد، گفت: باید صلح و سلامتی را به جامعه برگردانیم و این در توان شما مادران است.
در ادامه این دیدار بانوان کتابخوان، پنج کتاب را معرفی کردند. مریم اقلیمی، کارشناس بخش انجمن های اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس به عنوان نخستین کتابخوان با ارائه کتاب «جاناتان مرغ دریایی»، گفت: این کتاب به زندگی خواننده معنا می بخشد و او را به داشتن انگیزه و امید و هدف جدید دعوت می کند. او ادامه داد: ریچارد باخ نویسنده این کتاب نیم نگاهی به عرفان شرقی دارد و بن مایه های نظریه عرفان ایرانی در این کتاب وجود دارد. نویسنده در کتاب  از نماد و سمبل استفاده می کند، هنری که ما اوج آن را در آثار عطار و مولانا شاهد هستیم. این کتاب  اگرچه عمق ادبی ندارد؛ اما اثری ماندگار و تاثیرگذار است. 
سودابه رضایی، کتابدار کتابخانه حافظیه شیراز در ادامه کتاب «شوهر آهو خانم» اثر محمدعلی افغانی را معرفی و در باره آن گفت: این کتاب از جمله شاهکارهای ادبی ایران است و به وضعیت فرهنگی و اجتماعی و مشکلات اساسی بانوان در دهه چهل شمسی پرداخته است و تأکید ان هم بر مشکلات چندهمسری و نقش تعیین کننده زنان در خانواده است. 
 ساجده تقی زادگان، شاعر و منتقد ادبی شیراز نیز در ادامه این نشست به بررسی کتاب «چهل نامه کوتاه به همسرم» اثر نادر ابراهیمی پرداخت و گفت: این کتاب مجموعه نامه های نویسنده است و به موضوعاتی می پردازد که روزانه در زندگی همه  ما رخ می دهد اما به چشم نمی آید. 
این منتقد همچنین به ادبیات ایران پرداخت و جایگاه زن و تقدیس مادر در ادبیات فارسی را عنوان کرد. او با اشاره به داستان های مولانا گفت: مولانا بارها در مثنوی خود از نگاه پیامبر اسلام(ص) به اهمیت زن پرداخته است. این نگاه در جای جای ادبیات ایران موج می زند.
زهرا آجری، رئیس امور مالی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس در قالب چهارمین کتابخوان این دیدار با معرفی کتاب «خاطر نازک گل» گفت: این کتاب نگاهی نو به زندگی حضرت زهرا(س) و نوشته حسین سیدی از مجموعه از مجموعه چهاردی جلدی سیره کاربردی چهارده معصوم(ع) است. به گفته وی ارتباط با سیره عملی اهل بیت دلیل گردآوری این کتاب بوده است. نویسنده در این کتاب از پانصد منبع استفاده کرده و مهم ترین و اصلی ترین روایات درباره زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) را گردآوری کرده است. 
سارا رضایی، کارشناس منابع این اداره کل، آخرین کتابخوان این نشست بود که کتاب «از دو که حرف می زنم، از چه حرف می زنم» اثر هاروکی موراکامی را معرفی کرد و در باره آن گفت: این کتاب انگیزه  و هدفی را که هر فرد در زندگی به آن نیاز دارد، به مخاطب می بخشد. «از دو که حرف می زنم، از چه حرف می زنم» بهترین کتاب برای جوانان و نوجوانانی است که می خواهند راه خودشان را پیدا کنند، همچنین کسانی که درگیر روزمرگی های زندگی شده اند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال