پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

ادبیات کهن الگویی برای هنرهای نمایشی

دیدار صابر سهرابی با نادر شهسواری
    -     کد خبر: 8168
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰|۱۵:۳۵
سرویس :هنری >> نمایش
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس فارس در دیدار با نادر شهسواری پیشکسوت هنر نمایش، گفت: ادبیات کهن همچون فردوسی، سعدی و مولوی بایستی با برنامه ریزی فرهنگی، ادبی و علمی، تبدیل به الگوهای نمایشی شوند.

به گزارش هنر شیراز، سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همراه بهروز مرامی، معاون هنری و سینمایی این اداره، به دیدار نادر شهسواری از پیشکسوتان هنر نمایش در فارس رفت.

سهرابی در این دیدار گفت: امروزه فرزندان ما با بزرگان خودشان که در اصل ریشه و هویت آنان هستند، ناآشنایند. فرزندان ما نمی‌دانند بزرگانی همچون سعدی، حافظ، فردوسی مولوی چه کسانی بوده‌اند و استفاده از داستانهای سرشار از ادبیات کهن همچون فردوسی، سعدی و مولوی بایستی با برنامه ریزی فرهنگی، ادبی و علمی، تبدیل به الگوهای نمایشی شوند تا از این طریق معرفی و بازگشت به هویت اصلی ایرانی دردستور کار قرار گیرد.

سهرابی با تاکید براینکه استفاده از قصص زیبای قرآنی برای نمایش های مذهبی ضرورت دارد تا با زبان هنر بتوان ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی را گشترش دهیم، ادامه داد: گاه هنرمندان جوان ما تقلیدهای کورکورانه و از روی ناآگاهی با دیدگاه شخصی خود از سبک‌های هنری غرب انجام می‌دهند و حتی آن را ترویج هم می‌کنند که سبب خواهد شد هنر از جایگاه متعالی خود سقوط کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به کمبود فضاهای هنری و تماشاخانه در شیراز، بیان کرد: در یک سال اخیر تلاش کردیم تا تماشاخانه‌های استان فارس را بازسازی و تجهیز کنیم؛ این در حالی است که شهرداری شیراز نیز در این راستا فعالیت‌های چشمگیری از خود نشان داده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با تجلیل و تقدیر از همسران هنرمندان و فرهنگ‌وران گفت: هنرمندان و فرهنگ‌وران به دلیل عشقی که به هنر و فرهنگ دارند، همه زندگی خود را در هنر و فرهنگ وقف می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا خانواده‌های آنان سختی بیشتری را بر دوش کشند. از این رو بر خود می‌دانم تا از خانواده‌ها و به ویژه همسران آنان تجلیل ویژه‌ای داشته باشم.

این مدیر هنری و فرهنگی فارس افزود: امروزه می‌بینیم که سلطه‌گران جهان برای به زانو در آوردن ما تمام تلاش خود را می‌کنند و تنها در بیش از ۳۰۰شبکه فارسی‌زبان برای کودک تا پیر ما برنامه‌ دارند و گاه ما دانسته یا نادانسته تحت تأثیر قرار می‌گیرم پس نیاز داریم تا با یک دگرگونی درونی به اصل هویتی و ریشه‌های فرهنگی خود بازگردیم.

سهرابی خاطرنشان کرد: شاید با بستن و محدود کردن فضا کاری از پیش نرود اما می‌توان با آموزش‌های پرورشی در جامعه، از تخریب فرهنگی که فضای مجازی با خود به همراه دارد کاست.

هنرمند پیش از هر چیزی باید بداند که در کجای جهان قرار دارد

نادر شهسواری نیز در این دیدار گفت: یک هنرمند پیش از هر چیزی باید بداند که در کجای جهان و برای چه کسانی می‌خواهد کار کند. اگر به این موضوع بی‌اعتنایی کند در هر جا که باشد به مشکل برخواهد خورد.

بازیگر فیلم شنای پروانه ادامه داد: ما نسل برآمده از بهمن 57 هستیم؛ نسلی که پشت سر امام قرار گرفت پس نمی‌توانیم در هر نمایش یا فیلمی بازی کنیم و از این رو در کمتر کار سینمایی حضور یافته‌ام.

این هنرمند شیرازی افزود: در سال‌های پس از انقلاب آنقدر درگیری‌های سیاسی افزایش یافت که از مقوله فرهنگی جاماندیم. در حالی که قرار بود سیاست ما نیز فرهنگی شود، فرهنگ ما سیاسی شد.

پیشکسوت نمایش فارس بیان داشت: در ایران پس از مشروطیت یک نوع بحران هویتی ایجاد که ما را از اصالت خود دور کرد. در حالی که غرب داشته‌های ما را در قالب خود ریخت تا پیشرفت کند، ما نتوانستیم داشته‌های غرب را در قالب هویتی خود بریزم و با تقلید کورکورانه راه پیشرفت ما بسته شد.

وی با انتقاد از برخی هنرمندان جوان گفت: امروزه میدان هنر بدون در نظر گرفتن سواد، اخلاق و منش هنرمند ایرانی جولانگاه هنرمندانی شده است که یک شبه خود را هنرمند می‌دانند. هنرمندانی که نگاه مسئولانه و متعهدانه نسبت به کار هنری خود ندارند.

نادر شهسواری خاطرنشان کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم آتیه ما در فضای مجازی است و باید بحث آموزش استفاده از فضای مجازی را در جامعه افزایش دهیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

شوخی با کرونا خشک‌وتر را می‌سوزاند/ زندگی مسالمت‌آمیز با دشمن! اهداء تابلو صلوات به اداره ارشاد توسط هنرمند مرودشتی جاودانگی کلیه کارهای فرهنگی و اجتماعی در گرو کتاب می باشد فراخوان نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز، برگزار خواهد شد. تعطیلی یک هفته‌ای فعالیت مراکز فرهنگی، هنری و سینماها رئیس فرهنگ و ارشاد لامرد درگذشت/ تسلیت مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس اعلام زمان برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی آیات فراخوان حمایت از تولید فیلم کوتاه استان فارس روز قلم، بهانه‌ای برای گرامی‌داشت اندیش‌ورزان برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ
آرشیو