پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
الستی در نشست تخصصی جشنواره «سرو ناز»؛

فیلم کوتاه هر روز اعتبار بیشتری در سراسر جهان به دست می‌آورد

فیلم کوتاه هر روز اعتبار بیشتری در سراسر جهان به دست می‌آورد
    -     کد خبر: 8088
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۶|۱۲:۳۳
دکتر احمد الستی در اولین نشست تخصصی جشنواره «سرو ناز» گفت: روایت‌ها به سمت پیچیده‌تر شدن بیشتر پیش می‌روند که محصول فرمالیستی شدن فیلم‌های کوتاه معاصر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز، نشست‌های تخصصی شصت‌وسومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه سینمای جوان «سرو ناز»، با کارگاه «کارگردانی فیلم‌های داستانی غیرمتعارف» با حضور دکتر احمد الستی، آغاز شد.

در جریان برپایی شصت‌وسومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه سینمای جوان «سرو ناز»، مجموعه نشست‌های تخصصی که هم‌زمان با این جشنواره برگزار می‌شود، با اولین کارگاه تخصصی و با حضور دکتر احمد الستی، آغاز به‌کار کرد.

بر پایه این گزارش، دکتر الستی در کارگاه تخصصی «کارگردانی فیلم‌های داستانی غیر متعارف» ضمن طرح این پرسش که در دنیای معاصر چه اتفاقی برای کارگردانی فیلم کوتاه افتاده است؟ به بیان تغییرات ساخت فیلم کوتاه در جهان معاصر پرداخت و بیان کرد: «فیلم کوتاه هر روز اعتبار بیشتری در سراسر جهان به دست می‌آورد ولی اتفاق تازه این است که فیلم‌های کوتاه دارند به سمت داستان‌های غیرمتعارف پیش می‌روند و یک نوسازی در کارگردانی فیلم کوتاه پدید آمده است. فیلم‌سازان معاصر بسیار بیشتر از قبل با تکنولوژی آشنا شده‌اند و هم‌زمان با یادگیری اصول فیلم‌سازی، وقت بیشتری را به یادگیری تکنولوژی می‌پردازند پس در جاهایی دست‌شان بازتر است. امروزه شرکت‌های تولیدکننده تکنولوژی وُرک‌شاپ‌های رایگان برای ارائه این دستاوردهای تکنولوژی برگزار می‌کنند و فیلم‌سازان فیلم کوتاه در جهان از آن برخوردارند

وی در ادامه با بیان این امر که به دلیل همین آشنایی با تکنولوژی و دستاوردهای آن، فیلم‌های کوتاه در جهان به سمت فرم و فرم گرایی گرایش بیشتری پیدا کرده‌اند، افزود: «امروزه فیلم‌سازان کوتاه همچنین از اصول کارگردانی شناخته شده‌تر و حرفه‌ای‌تری در آثار خود بهره می‌برند. روایت‌های فیلم کوتاه به سمت پیچیده‌تر شدن هر چه بیشتر که محصول همان فرمالیستی شدن فیلم‌های کوتاه معاصر است، پیش می‌روند. حتا هم‌اکنون این که چگونه می‌خواهی چیزی را بگویی اهمیت بیشتری نسبت به این‌که چه می‌خواهی بگویی یافته است

در ادامه الستی با پرداختن به وجه بسیار مهم دیگری در فیلم‌سازی فیلم کوتاه در حال حاضر یعنی «درام»، گفت: «مطلب بعدی که در مورد کشور ما نیز صادق است این است که درام از اهمیت برجسته‌تری برخوردار شده و برای تقویت درام، قصه‌ها انتخاب و روایت می‌شوند. درام در فیلم‌های کوتاه امروز جهان موضوع اصلی را تشکیل می‌دهد. از دیگر سو فیلم‌های کوتاه در جهان خصوصیت ملی خود را از دست داده‌اند و جهانی شده‌اند؛ درست برعکس سینمای بلند که به در حرکت به سمت ملی شدن پیش می‌رود. در نتیجه فیلم‌ساز‌های سینمای کوتاه، داستان‌هایی را انتخاب می‌کنند که قابلیت ارائه جهانی داشته باشند و برای مخاطبان در سراسر جهان لذت‌بخش باشند.»

او با تاکید بر این نکته که ایده و نه قصه، هدف فیلم کوتاه شده است به بیان نقش تکنولوژی با پخش فیلم کوتاه «بقا» پرداخت و در مورد این فیلم عنوان کرد: «در این فیلم که با یک برداشت بلند ساخته شده است، دوربین از قربانی‌کننده به قربانی‌شونده، POV عوض می‌کند و این فقط با تکیه بر تکنولوژی امکان‌پذیر است. این انتقال POV، علاوه بر به نمایش گذاشتن تکنولوژی، ظرافت خلاقانه در بیان موضوع و استفاده درست از تکنولوژی برای بیان هرچه هنرمندانه‌تر موضوع را نشان می‌دهد. در فیلم کوتاه Tea Time تکنولوژی با ایجاد تصاویر Fast Motion بیانی فرمالیستی را خلق کرده است. مبحث فرمالیسم همچنان که هنوز هم به تدوین بستگی دارد ولی امروزه همچنین حرکت و صدا، نقش تعیین‌کننده‌ای در گرایش گسترده فرم‌گرایی یافته است و باید در نظر داشت که هم اکنون از نظر هنرمندان برجسته جهان، فرمالیسم مأخذ ذهنی دارد و از ذهن برمی‌خیزد. فیلم‌سازان امروز، تصاویر را علاوه بر عمق صحنه در عرض صحنه نیز می‌چینند یعنی تمرکز میزانسن‌ها در هر دو بُعد گسترش می‌یابد که باز هم به ساخت و تأکید بر فرم کمک می‌کند.»

دکتر الستی در ادامه افزود: «فیلم کوتاه معاصر به شدت تلاش می‌کند که از گرایش‌های ژانری بپرهیزد حتا از سبک‌های سینمایی نیز پرهیز می‌کند و در حال ورود به حیطه‌ی تازه و دست نیافتنی‌ای است. امروزه همچنین Cine Literacy یعنی دانش سینمایی مردم جهان در حال افزایش است و فیلم‌سازان این عرصه بسیاری پارامترها را به عهده خود مخاطبان می‌گذارند. فیلم‌های کوتاه کوشش می‌کنند بیشتر و بیشتر به سمت تعدد کمتر کاراکتر و تمرکز بیشتر روی کاراکتر محوری پیش بروند؛ قصه را کمرنگ‌تر می‌کنند و تجربه و کنش کاراکتر محوری را مرکز آفریدن لذت برای مخاطب قرار می‌دهند و مبنا را بر روابط انسانی قرار داده و تقویت می‌کنند. یک کاراکتر محوری را انتخاب می‌کنند و به تجربه‌های او می‌اندیشند و می‌پردازند تا مخاطب هرچه عمیق‌تر با او ارتباط برقرار کند و لذت ببرد.»

در ادامه با نمایش فیلم کوتاه Crush به روبه‌رو بودن با داستان و موقعیت نشدنی و غیر متعارف و هم‌زمان برخورداری از سهم بیشتر و مهم‌تری از درام در آن پرداخته شد. همچنین تعدادی فیلم کوتاه دیگر نمایش داده شد و مورد تحلیل قرار گرفت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ حوزه و دانشگاه شیراز وارثان جکمت و معرفت ملاصدرا هستند آثار مسابقه کتابخوان مرا بخوان داوری شد تجربه دیدن فیلم در خودرو/ شیرازی ها منتظر «سینما ماشین» باشند اعلام برنامه های فرهنگی هنری ایام سترگ ارتحال امام (ره) ۱۱۲ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۸ اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر مصوبه شورای شهر شیراز در حمایت از هنرمندان تئاتر در مقابل نمایش ، تبار شناسی تئاتر نوشت و نمایشنامه خط مقدم روابط‌عمومی‌های فارس در کرونا تقدیر شدند تک‌نوازی «کیهان کلهر» در کنسرت آنلاین
آرشیو