پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس خبر داد:

آغاز «طرح اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان فارس

آغاز «طرح اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان فارس
    -     کد خبر: 8056
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴|۱۴:۳۳
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس از آغاز «طرح اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان خبر داد.
روح الله منوچهری شامگاه یکشنبه در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ضمن ارائه گزارش برنامه‌های اجرایی هفته کتاب، از پیگیری‌های انجام شده در راستای اجرایی شدن مصوبات پیشین انجمن گفت و اعلام کرد: منابع مالی برای شروع کتابخانه مرکزی شیراز آماده است و منتظر قطعی شدن زمین کتابخانه با همکاری استانداری هستیم.
 
وی با تصریح اینکه مناقصه بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب برگزار شد، اضافه کرد: نشست بازگشایی پاکات مناقصه امروز انجام شد و طی دو روز آینده جواب قطعی و برنده مناقصه اعلام خواهد شد. به گفته منوچهری، در حوزه اعتباری بازسازی نیز بخش که تعهد مجموعه کتابخانه های عمومی است، آمده شده ستاد بازآفرینی شهری نیز تأمین یک سوم آن را تقبل کرده است.
 
وی از تلاش برای ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه را اولویت این مجموعه عنوان کرد و گفت: امسال کتابخانه عمومی خیام دبیران در هفته دولت به بهره برداری رسید و کتابخانه عمومی «شهدای اینانلو» شهر قره بلاغ نیز به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده همچنین کتابخانه سردار شهید قاسم سلیمانی شهر مبارک آباد نیز در دست افتتاح است.
 
منوچهری با تصریح اینکه در سه شهر مادر سلیمان، داریون و خان زنیان ساختمان‌هایی متعلق به اداره فرهنگ و ارشاد است، افزود: در صورت واگذاری ساختمان، کتابخانه های عمومی این سه شهر نیز در کمترین زمان ممکن افتتاح خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: در شهرهای نوبندگان، هماشهر، کامفیروز و بنارویه نیز کتابخانه در دست احداث است و در شهر بابامنیر ساختمان کتابخانه از سوی خیرین تأمین شده و کتابخانه عمومی شهر به زودی راه اندازی خواهد شد.
 
وی بیان کرد: زمین کتابخانه عمومی شهر صدرا نهایی شده و بهای زمین نیز به شرکت عمران صدرا پرداخت شده و منتظر واگذاری زمین به کتابخانه های عمومی هستیم. مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه با تشریح شاخص‌های کتابخانه ای، گفت: وجود منابع از مهم‌ترین شاخص‌های کتابخانه های عمومی است که بر اساس سند چشم انداز باید به ازای هر فرد چهار جلد در کتابخانه های عمومی موجود باشد و در حالی حاضر آمار ما در فارس نیم جلد کتاب است.
 
منوچهری با تصریح اینکه برنامه‌های برای افزایش منابع در کتابخانه های عمومی از سال گذشته آغاز شده، گفت: طرح نسیم دانایی از جمله طرح‌های استان است که با اجرای آن ۱۰ میلیارد ریال کتاب به کتابخانه های عمومی استان اضافه می‌شود و در حال اجرای فاز دوم آن هستیم، همچنین ماندگاران طرح دیگر در این حوزه بود که طی آن توانستیم مجموعه‌های شخصی استاد اولاد و انجمن دوستداران کتاب را هر کدام با چهار هزار نسخه کتاب، کتابخانه شخصی شخصی دکتر مژده علیرضایی با هشت هزار کتاب و تجهیزات و کتابخانه استاد علی سامی را با دو هزار جلد کتاب جذب کنیم.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با مقایسه منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی استان در دو سال اخیر گفت: سال ۹۷ در مجموع بیش از ۲۴۸ هزار کتاب از طریق منابع نهادی، خرید استانی و اهدای کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است که این آمار در سال جاری امسال ۱۳۵ هزار نسخه کتاب بوده است.
 
منوچهری با اعلام این خبر که «طرح اهدای کتاب، اهدای آگاهی» در استان آغاز می‌شود، گفت: در راستای بهبود منابع کتابخانه ها و جذب کتاب‌های ارزشمند عموم مردم، پویش اهدای کتاب در استان برگزار می‌شود و این طرح را دو بار در سال اجرا خواهیم کرد.
 
وی ادامه داد: انتظار داریم که مسئولان دستگاه‌های اجرایی، کارمندان، هنرمندان و فرهنگوران استان با این طرح همراه و همگام شوند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

سازمان فرهنگی در مسیر توسعه شاخص های فرهنگی و توجه به مکتب شیراز گام بردارد مراسم گرامیداشت یاد و خاطره «پیام لاله زاری» در شیراز گزارش تصویری شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه «سروناز» و جشنواره سینما و ادبیات برگزاری جشنواره ملی هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری فارس تصویب سومین پژوهانه کرسی پژوهشی مرکز حافظ‌شناسی خانواده موسیقی فارس در سوگ رضا زارع درصدد ایجاد تعامل بیشتر کتابخانه های عمومی و موسسات خیریه هستیم معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد میهمان ویژه آزمونهای فارس شش شهر فارس در میان فهرست شهرهای نیمه نهایی پایتختی کتاب ایران شصت‌وسومین جشنواره منطقه‌ای فیلم سروناز و جشنواره سینما و ادبیات به پایان رسید هنر در هر قالب و حوزه‌ای ارجمند و ارزشمند است در سال جاری، هفت میلیارد تومان بودجه برای تولید فیلم کوتاه در کشور اختصاص یافت که تا پایان دی‌ماه تنها سه میلیارد تومان آن جذب شد این شورا آمادگی دارد در حوزه فرهنگی و میراثی، شیراز را به عنوان مرکز اصلی کشور معرفی کند «روتوش» اولين نمايش انفرادی آثار پرگل عينالو در پیرسوک مهلت ارسال آثار به نهمین جشنواره مد و لباس فجر تمدید شد
آرشیو