پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
بازدید و بررسی برنامه‌های ترویج کتابخوانی اوز؛

فعالیت های کتابخوانی اوز به طرح پایتختی کتاب پیوست

 فعالیت های کتابخوانی اوز به طرح پایتختی کتاب پیوست
    -     کد خبر: 8010
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۳|۱۵:۳۲
با حضور شورای ارزیابی پایتختی کتاب؛ مسئولان کشوری و استانی و به اتفاق رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و فرماندار، از برنامه‌هایی که در راستای ترویج کتابخوانی اوز اجرا شده، بازدید گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، علی اصغر سید آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری مدیر کل دفتر مطالعات فرهنگی این وزارتخانه و حشمتی از دیگر مدیران این دفتر، دکتر عبدالهی رئیس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی وزارت کشور، اسماعیل زیارتی مدیر دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری و دهیاری ها، مهندس برزگر معاون دفتر فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم دفتر ریاست جمهوری، سعادتی معاون امور فرهنگی کتابخانه های ستاد عالی کانون فرهنگی هنری مساجد، دکتر منوچهری مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان فارس و کارشناسان همراه و مهدی امید بخش معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این بازدید حضور داشتند.

این مدیران پس از بازدید از مرکز استان و روستاهای جاهدشت فیروزآباد و فیشور اوز امروز از طرح های اوز بازدید کردند. علی پور فرماندار این شهرستان ضمن معرفی اوز و خصوصیات فرهنگی مردم منطقه گفت: قدمت کتابخانه اندیشه در اوز بالغ بر نیم قرن است و اکنون ۴ کتابخانه، ۴ مرکز آموزش عالی و ۳ نشریه مجوز دار در اوز وجود دارد. وی ضمن تشکر از دست اندرکاران دبیرخانه پایتخت کتاب به دلیل مستند سازی برنامه های کتابخوانی، از دستاوردهای این طرح سخن گفت و از مقامات خواستار شد نقاط قوت و ضعف برنامه ها را اعلام کنند.

دکتر جعفرپور نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز از اوز به عنوان شهری فرهنگی که بوی صمیمت و لطافت می دهد یاد کرد و کتابخانه های متعدد، برنامه های متنوع کتابخوانی و مشارکت مردمی در امور فرهنگی-هنری را نشانه فرهنگی بودن مردم این شهر دانست.

بازدید از برنامه‌های کتابخوانی موزه مردم شناسی شامل کتابخانه تخصصی فهیمه ملایی و کاته خوانی، برگزاری مسابقه کتاب توران میر هادی، امکانات و برنامه های کتابخانه عمومی و بخش مادر و کودک اندیشه اوز، دبیرخانه پایتخت کتاب، کتابخانه بانو و کودک و نوجوان اوز، کتابخانه توران بانو در مجتمع فرهنگی آموزشی کرانی، کتابخانه‌های بانو صفیه خضری و ام الخیر، باشگاه کتابخوانی دانشگاه آزاد اسلامی، میدان والقلم و میدان کتاب از اماکنی بود که مورد بازدید مقامات قرار گرفت.

فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز ضمن خیر مقدم به مقامات کشوری و استانی به معرفی اقداماتی که در راستای کتابخوانی انجام شده پراخت و افزود: با مشارکت گسترده مردم و نهادهای مختلف در ترویج کتابخوانی ما مزد خود را از مردم گرفته ایم.

ابراهیم احمدی دبیر دبیرخانه پایتخت کتاب اوز ضمن گذری بر فعالیت های ۳ ساله این دبیرخانه گفت: دسترسی آسان به کتاب، افزایش سرانه مطالعه و تاثیرگذاری کتاب بر تعاملات و زندگی اجتماعی از اهداف دبیرخانه است. وی ضمن معرفی اعضای دبیرخانه، به تقویت کار گروهی، رقابت سالم در حوزه کتابخوانی، گسترش مشارکت نیکوکاران در امور فرهنگی، حمایت مسئولین و تعامل مردم و مسئولین در این حوزه، معرفی اوز به عنوان یکی از شهرهای دوستدار کتاب در کشور، حضور نویسندگان مطرح کشوری دراوز، و…. به عنوان بخشی از دستاوردهای دبیرخانه پایتخت کتاب اوز نام برد و آمادگی اعضای دبیرخانه برای رفع نقاط ضعف را اعلام داشت.

دربازدید ۳ ساعته از بخش های مختلف که جمعی از مسئولین و معتمدین شهرستان حضور داشتند، مدیران میهمان ضمن ابراز رضایت از فعالیت ها، مشارکت مردمی و بررسی نقاط قوت و ضعف، توصیه هایی برای ارتقای برنامه های ترویج کتابخوانی و مستند سازی ارائه دادند. فرمانداری، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای دبیرخانه پایتخت کتاب، دانشگاه پیام نور مرکز اوز و هتل رستوران نریمان برای اسکان و پذیرایی از این میهمانان همکاری داشتند.

گرامیداشت شب یلدا در اوز با طعم شعر، موسیقی و کتاب

به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی اوز، خانه فرهنگ  و انجمن های ادبی و موسیقی، مراسم شب یلدا در سالن اجتماعات الزهرای اوز برگزارشد.

فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از انجمن های ادبی تائب و موسیقی خانه فرهنگ اوز که باعث و بانی برگزاری این جشن تاریخی شدند، مراسم شب یلدا را  آیینی دانست که  خانواده ها، فامیل، دوستان و آشنایان را به دور هم جمع می کند و موجب تحکیم رشته های پیوند دوستی و روابط اجتماعی میان افراد و وحدت و انسجام فرهنگی میان اقوام ایرانی می شود. وی در پایان به قرائت اشعار حافظ پرداخت.

ابراهیم احمدی به نمایندگی از دبیرخانه پایتخت کتاب اوز ضمن گرامیداشت شب یلدا از حضور مسئولین و کارشناسان استانی و کشوری در بازید از طرح های کتابخوانی اوز خبر داد و گفت: کارشناسان بازدید کننده دو موضوع مشارکت گسترده مردمی در طرح کتاب و کتابخوانی اوز و ایجاد زیرساخت های لازم و نهاد سازی در این طرح را در اوز  برجسته دیدند.

وی افزود: دبیرخانه پایتخت کتاب اوز با معرفی یک کتاب در هفته کتاب خوانی  با همکاری انجمن تاگاره و شهرداری اوز اقدام به برگزاری مسابقه کتاب خوانی با عنوان ۷۰ کتاب یا ۷۰ نهال در هفته پژوهش کرد که سی نفر شرکت کننده داشت. از طرف دبیرخانه پایتخت کتاب به ۵ نفراول و از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز نیز به ۵ نفر بعد جوایزی اهداخواهد شد.

احمدی ۵ نفر اول را به ترتیب حمیده غیاثی، عایشه سعیدی، فیروزه رهجو، زهرا نیک پور و فاطمه گل کلویی اعلام کرد. نفرات پنجم تا دهم نیز طیبه نامی، ریحانه حسینی، فریناز تورانی، ناصر رفیعی و ساره جنیدی معرفی شدند. در جشن این آیین ایرانی که گروهای مختلفی از مردم حضور داشتند انجمن ادبی تائب و انجمن موسیقی خانه فرهنگ اوز با مراسم شعرخوانی و اجرای برنامه های شادموسیقی و قصه خوانی شب یلدا را گرامی داشتند.

قرائت قرآن کریم توسط ناصر رفیعی، پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت اشعار حافظ از مراسم اولیه این برنامه بود. در ادامه سید مصطفی وخشوری و یونس موذنی از پیشکسوتان انجمن ادبی تائب اوز به شعر خوانی پرداخت و سپس گروه های موسیقی ماهور به خوانندگی مهرداد پیشداد به همراه احمد هرمی، الیاس اناخی، ابوالقاسم نطامی، پرمون و نادیا نجم الدینی و ندای درون به سرپرستی غلامحسین پرنگ موسیقی پاپ و دف نوازی گروهی اجرا کردند.

در ادامه مهسا محسنی پور و صدیق خوشابی از نوجوانان انجمن های ادبی تائب و موسیقی خانه فرهنگ اوز به شعر خوانی و قصه گویی پرداختند. در این برنامه فاطمه نجاتی شاعر عضو انجمن ادبی تائب مجری بود.

مدیران کل وزارت ارشاد و هیأت همراه در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتاب خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: بر روی ساختار دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز با مطالعه عمیق کار شده و این نشان می دهد، اندیشه مدیریت این دانشگاه تلفیقی از فرهنگ، هنر و هر اندیشه دیگر است.

دکتر ابراهیم حیدری که به اتفاق دکتر امیرعبداللهی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری و روستایی، دکتر رضا سعادتی، معاون امور فرهنگی هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهندس رضا برزگر، معاون امور فرهنگی اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، روح اله منوچهری، مدیر کل نهاد کتاب خانه های عمومی استان فارس، مهدی امیدبخش، معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و به دعوت دبیرخانه پایتخت کتاب شهرستان، به اوز آمده بودند در دیداری کوتاه از دانشگاه آزاد اسلامی اوز و با توجه به وقت بسیار محدود از تالارهای کف تئاتر، خیام، مکانیک خودرو، ورزشی حافظ، جلسه سعدی، وب کنفرانس خوارزمی و سینما فردوسی بازدید و با تمرکز در باشگاه کتابخوانی آبان و کتابخانه مولوی آن را مظهر نگرش عمیق علمی فرهنگی و نگاه به بیرون و آینده دانشگاه ارزیابی و اظهار کرد: برای خودم و هیأت همراه چنین ساختاری در یک دانشگاه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

وی نقش خیران در امر فرهنگ و بخش کتاب و کتاب خوانی تا این درجه ممتاز را تاثیرگذار دانست و افزود: ضرورت دارد این ها را تبدیل به مدل کرد و در پایگاه های مختلف خبری و تحلیلی و نشریات گذاشت تا کل کشور در جریان بینش مردم فرهنگی اوز قرار بگیرند. دکتر حیدری وجود تشکل های گوناگون در حوزه کتاب خوانی دانشجویی که در آن دانشجویان در فکر جا، مکان، تجهیزات و تزئینات آن هستند را ستودنی دانست.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت ارشاد اقدام رئیس دانشگاه که در کنار آموزش در بخش های فرهنگ و هنر اعتقادی فعال دارد را تمجید کرد و ایجاد امکانات مطلوب و ایده آل هنری و قابل تسری در هر رشته ای را قابل تحسین دانست و افزود: سعی خواهد شد به عنوان یک پایلوت به همراه نقش خیران در نقاط دیگر تعمیم داده شود.

در این بازدید کوتاه محمود محبی، مهندس مسعود کراماتی، دکتر فروغ هاشمی، سیدیوسف حسینی رئیس شورای اسلامی، شهردار و روسای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان و ابراهیم احمدی، دبیر پایتخت کتاب، دکتر پروانه پدرام، دکتر محسن مهراوران، شیما رحمان پور، معاون و مدیران پژوهشی و دبیرخانه، نازآفرین جعفرپور و اله معارف پرور، دبیر و عضو باشگاه کتاب خوانی آبان دانشگاه آزاد اسلامی اوز حضور داشتند.

عبدالعزیز خضری، رئیس دانشگاه در پایان گزارشی از اقدامات دانشگاه را به اطلاع بازدیدکنندگان رسانید و اظهارداشت: این امکاناتی که ملاحظه می شود، حاصل مشارکت همگانی اعم از اندیشه، تعامل با اقشار مختلف از جمله نیکوکاران، هیات امناء استادان، دانشجویان و به ویژه همکاران دانشگاه است که با صبوری مسیر سخت رسیدن به این جایگاه را طی کرده اند و از دولت مردان انتظار است نقاط دور را ببینند تا انگیزه ها و مشارکت عمومی در هر زمینه ای افزایش یابد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» در شیراز رونمایی شد کتابخوانی مجازی «کتابستانه» در فارس آغاز می‌شود تثبیت پاتوق کتاب شیراز با رویکرد جبهه فرهنگی/ قرارگیری در صدر کتابفروشی‌های ایران جزئیات جشنواره فرهنگی و هنری علوی اعلام شد تئاتر فارس فریادرس ندارد/ لزوم ایجاد «نهاد» کتابفروشی های استان فارس بیش از یک میلیارد ریال فروش داشتند حذف رانت‌های انحصاری در سینماهای فارس؛ گامی مهم در مسیر توسعه فرهنگی سومین حرم اهل بیت(ع) اختتامیه سومین دوره جشنواره مطبوعات فارس بدون حضور اصحاب رسانه به صورت مجازی برگزار شد کتاب «در مسیر تابش» منتشر شد خبرنگاران لامردی تجلیل شدند ۲۰سال سکوت؛ به بهانه‌ی روز خبرنگار رونمایی از ۱۰عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس در فارس خبرنگاران در صف مقدم روشنگری و حق‌طلبی/ضرورت تفکر و عمل انقلابی برای رفع مطالبات این قشر نمایشگاه عکس «روایت تصویر عشق» در شیراز برگزار می شود پردیس بزرگ تئاتر جنوب کشور در شیراز ساخته می‌شود
آرشیو