پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در نشست خبری هفته کتاب :

گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است

گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است
    -     کد خبر: 6896
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۹|۱۲:۲۱
دستگاه های همکاری کننده، مکان اجرا و عنوان برنامه های هفته کتاب در استان فارس اعلام شد/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در جمع خبرنگاران از شکل گیری انسجام و وحدت بین دستگاه ها به مناسبت آغاز هفته کتاب خبر داد و گفت: راه های ترویج کتاب و کتابخوانی بیشتر در هفته ای بنام کتاب نمود می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، نشست خبری مشترک اعلام برنامه های بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس و شیراز؛ با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس و معاون شهردار شیراز و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری شیراز؛ روز شنبه هیجدهم آبانماه جاری، ساعت شانزده ( چهار عصر ) در محل کتابخانه عمومی عبدالله خفیف به آدرس جنب آب انبار وکیل و دبیرستان سابق ابوذرشیراز؛ برگزار شد.

 

سهرابی در این نشست خبری افزود: گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه اسلامی بسیار بالا است تا جایی که خداوند در قرآن به آن قسم یادکرده است و یکی از کارهایی که می‌توان در توسعه و ارتقا فرهنگ نقش مهمی ایفا کند، خواندن کتاب و ترویج آن بین تمام اقشار جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوانان است و اگر امروزه در برخی کشورها موفقیت و پیشرفتی را مشاهده می‌کنیم نشان‌دهنده این است که آمار مطالعه در آنجا بسیار بالا بوده است.

 

صابر سهرابی در تشریح برنامه های هفته کتاب استان فارس که از ۲۳ تا ۳۰ آبانماه جاری برگزار خواهد شد، از شکل گیری انسجام و وحدت بین دستگاه ها به مناسبت آغاز هفته کتاب خبر داد و گفت: راه های ترویج کتاب و کتابخوانی بیشتر در هفته ای بنام کتاب نمود می یابد.

سهرابی با تصریح اینکه برنامه های اعلامی به صورت مشترک برگزار خواهد شد، تاکید کرد: برداشتن گام از سوی دستگاه های فرهنگی در راستای اینکه شیراز برای به دست آوردن پایتختی کتاب بهانه این تلاش هاست.

وی با یادآوری اینکه شیراز در شمار ۵ شهر نامزد پایتختی کتاب ایران بوده است، ادامه داد: پارسال ۴ شهر از فارس در میان نامزدها بودند که ۲ شهر و ۲ روستای دوستدار کتاب انتخاب شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با این حال، اعلام کرد: امسال هم فارس به شکل جدی برای این منظور گام بر می دارد و تمام شهرستان ها برای حضور در رقابت پایتخت کتاب کمر همت بسته اند و اکثر شهرستان ها کاندیدا خواهند شد.

به گفته سهرابی، برنامه های فرهنگی و هنری تدارک دیده شده در این حوزه بر اساس وظیفه ذاتی فرهنگ و ارشاد است و قطعا می بایست آماده و ارایه کند، لذا در تمام شهرستان ها برنامه های متفاوتی پیش بینی شده که جزییات آن اطلاع رسانی می شود.

۲۲ هزار جلد کتاب در مدارس، مناطق محروم و روستاهای دوستدار کتاب توزیع شد

وی در عین حال، اعلام کرد: در طول ۶ ماه اول سال جاری، ۲۲ هزار جلد کتاب در مدارس، مناطق محروم و روستاهای دوستدار کتاب توزیع شده است که تا پایان سال به دو برابر می رسد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس، آغاز برنامه های مشترک ارشاد به مناسبت هفته کتاب را با مدارس کم برخوردار عنوان کرد که با توزیع کتاب از سوی آموزش و پرورش شکل خواهد گرفت و در محله سعدی به ویژه انجام می گیرد.

وی با اعلام اینکه تقدیر از تعدادی از ناشران استان و فعالان این حوزه از دیگر برنامه های هفته کتاب فارس است، افزود: در این خصوص آمار چاپ کتاب به جد مورد توجه کشور و استان است، البته دربین این ناشران تعدادی از نویسندگان هم حضور دارند و محدود به شیراز نیست.

با این حال سهرابی اضافه کرد: چاپخانه هایی را شناسایی کردیم که همکاری تنگاتنگی با حوزه نشر کتاب داشتند که ویژه برنامه های خاصی با حضور در دفاتر این چاپخانه ها خواهیم داشت.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، نمایشگاه کتاب  استان بلافاصله پس از پایان هفته کتاب از ۳ تا ۹ آذرماه برگزار می شود.

گفتنی است، در استان فارس ۱۴۰۰ برنامه در حوزه های ترویج کتاب و کتابخوانی با همکاری دستگاه های فرهنگی و هنری با بودجه ای ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریالی اجرا می شود.

وی گفت: برگزاری فعالیت های زیربنایی، آموزشی، تحقیقی و فرهنگی کتابخوانی برای قرار گرفتن در جمع شهرها و روستاهای دوستدار کتاب در سال جاری گامی مؤثر است و جامعه فرهنگی فارس برای به دست آوردن عناوین برتر حوزه کتاب‌خوانی و کسب عنوان پایتختی کتاب گام های موثری را می تواند بردارد. ترویج کتاب و کتابخوانی را از کلان برنامه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی است با این رویکرد در طول چند سال گذشته اقدامات مطلوبی صورت گرفته است که از جمله آن می‌توان به انتخاب شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و نیز معرفی پایتخت کتاب ایران اشاره کرد.

این مدیر فرهنگی استان اشاره داشت: فارس در دو سال گذشته با راه یافتن شهرهای شیراز و صدرا به مرحله نهایی پایتختی کتاب ایران، نماینده مردم در این رویداد فرهنگی بوده است. هم‌اکنون برنامه‌های متنوعی در نقاط مختلف استان فارس، شهرستان‌ها و روستاها برای ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود که بسیار تأثیرگذار بوده است و مورد توجه بزرگان فرهنگ و ادب قرار گرفته است و ترویج مطالعه در نسل نوجوان و جوان، اهمیتی بسزا دارد، و سرمایه گذاری در این حوزه دستاوردهای فرهنگی مطلوبی برای جامعه خواهد داشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال