پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
استاد میر جلال الدین کزازی :

نقش پذیری یکی از بزرگترین ویژگی های دیوان حافظ بزرگترین غزلسرای جهان است

 نقش پذیری یکی از بزرگترین ویژگی های دیوان حافظ بزرگترین غزلسرای جهان است
    -     کد خبر: 6842
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۲۲|۱۴:۵۵
سرویس :فرهنگی >>
استاد میرجلال الدین کزازی، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگرِ برجسته ایرانی شب گذشته میهمان نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» شد تا برای هموطنان وعلاقه مندان شیرازی خود پیشینه فال گرفتن بشر و چرایی آن را رمز گشایی کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، به گفته استاد کَزّازی کهن ترین شیوه فال گیری توسط بشر را می توان در حرکت مرغان آسمان متصور شد و برهمین اساس در زبان پارسی پهلوی به کسی که فال می گرفته «مرغ نشان» می گفتند، یعنی کسی که از نشانه های مرغان آگاه بوده و رمز و راز حرکت آنها را می شناخته است.

وی با بیان اینکه استفاده از دود از دیگر روش های فال گیری در گذشته به حساب می آمده است، گفت: به این افراد نیز «دودافکن می گفتند.

کزازی در ادامه استفاده از ریگ را به عنوان یکی دیگر از روش های فال گرفتن در گذشته های دور عنوان کرد و گفت: روش کار بدین شکل بوده که مشتی ریگ را بر روی زمین می ریختند و براساس چگونگی قرارگرفتن آنهابه تفسیر وتاویل سرنوشت افراد می پرداختند، این در حالی است که در کارکردی دیگر، برای گرفتن فال از ریزه های باریک چوب نیز برهمین منوال استفاده می شده تا در دروازه راز را بر روی «فال خواه»-کسی که تمایل به گرفتن فال دارد- بگشایند.

این نویسنده و پژوهشگر در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز با شیوه های تازه تری از فال گرفتن مواجه هستیم، گفت: از این نمونه می توان به فال قهوه جوشان و یا فال با برگه هایی که تاروت نامیده می شود اشاره کرد.

کزازی یکی از ویژگی های قهوه را نقش پذیری آن دانست و گفت: در هیچ کدام از ابزارهای گرفتن فال نیروی شگرف و مینوی وجود ندارد و تنها ویژگی آنها را می توان نقش پذیری «فال خواه» دانست.

وی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: واقعیت این است که در فال خوان (گیرنده فال) هم هیچ نیروی شگفت انگیزی وجود ندارد و او تنها با زبان نشانه ها و نماد آشناست و از همین داشته خود برای گرفتن فال استفاده می کند.

کزازی با طرح این پرسش که چه نیرویی در فال وجود دارد که نه تنها در ایران بلکه درسایر کشورهای جهان هم امروز شاهد رونق فال و فال گیری هستیم، گفت: تنها پاسخ این سوال، نیروی باور فال خواه است که باعث شده  این رفتار در طول تاریخ تداوم داشته باشد.

این پژوهشگر در ادامه سخنان خود به موضوع گرفتن فال با دیوان پرداخت و گفت: بدون هیچ اغراقی حافظ بزرگترین غزلسرای جهان است و یکی از ویژگی های برجسته و منحصر به فرد دیوان حافظ نقش پذیری است، موضوعی که باعث می شود مخاطب یا فال خواه خود را در آیینه سخنان آب گون حافظ ببیند.

وی با تاکید براینکه حافظ حد زبان فارسی را بسیار بالا برده است، ابرازداشت: سخن حافظ در جایی است که ما پس از آن به جهان خنیا پیوند می خوریم.

به گفته کزازی هر غزل شاهوار حافظ پیش از آنکه سروده ای در زبان باشد ساخته ای خنیایی است.

در پایان این مراسم با اهدا لوح و گل از تلاش ها و فعالیت های فرهنگی این استاد برجسته توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ حوزه و دانشگاه شیراز وارثان جکمت و معرفت ملاصدرا هستند آثار مسابقه کتابخوان مرا بخوان داوری شد تجربه دیدن فیلم در خودرو/ شیرازی ها منتظر «سینما ماشین» باشند اعلام برنامه های فرهنگی هنری ایام سترگ ارتحال امام (ره) ۱۱۲ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۸ اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر مصوبه شورای شهر شیراز در حمایت از هنرمندان تئاتر در مقابل نمایش ، تبار شناسی تئاتر نوشت و نمایشنامه خط مقدم روابط‌عمومی‌های فارس در کرونا تقدیر شدند تک‌نوازی «کیهان کلهر» در کنسرت آنلاین
آرشیو