پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» با حضور دکتر میرجلال‌الدین کَزّازی برگزار میشود

نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» با حضور دکتر میرجلال‌الدین کَزّازی
    -     کد خبر: 5841
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۲۱|۱۱:۱۸
سرویس :فرهنگی >>
سالن غزل تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس میزبان نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» با حضور دکتر میرجلال‌الدین کَزّازی، می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، نشست تخصصی «حافظ و ادبیات» با حضور دکتر میرجلال‌الدین کَزّازی، در ادامه سلسله برنامه های هفته فرهنگی حافظ، ساعت پنج عصر یکشنبه ۲۰ مهر ماه جاری در سالن غزل تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس با حضور حافظ پژوهان و ادبا و اهالی فرهنگ برگزار می شود.

میرجلال‌الدین کَزّازی، استادِ دانشگاه، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگرِ برجستهٔ ایرانی در زبان و ادب فارسی است. او از چهره‌های ماندگار فرهنگ و ادبِ ایران در پنجمین همایش چهره‌های ماندگار به سالِ ۱۳۸۴ است. وی مشهور به بهره‌گیری از واژه‌های پارسی سره در نوشته‌ها و گفتارِ خود است. کزّازی، عضو هیئت امنای بنیاد فردوسی است.

او در ۲۸ دی ۱۳۲۷ در کرمانشاه و در خانواده‌ای اصالتاً اهل روستای کزاز در استان مرکزی به دنیا آمد که برای ساخت حوزه علمیه به کرمانشاه مهاجرت کرده بودند. جلال‌الدین کزازی از همان دورانِ کودکی به فرهنگ و ادبیات ایران علاقهٔ زیادی نشان می‌داد. کزّازی در دانشکده ادبیات فارسی و علوم انسانی دانشگاه تهران دوره‌های گوناگون آموزشي را سپری کرد. وی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی مدرک کارشناسی در رشتهٔ زبان و ادب فارسی از دانشگاه تهران را به دست آورد و به سال ۱۳۷۱، پایان‌نامهٔ دکترای خود را با نامِ نمادشناسی در شاهنامه نوشت.

وی عضو هیئت‌ علمی در دانشکدهٔ ادبیّاتِ فارسی و زبان‌های خارجی وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی بود. او افزون بر زبان فرانسوی که از سالیان خردی با آن آشنایی یافته‌است، با زبان‌های اسپانیایی و آلمانی و انگلیسی نیز آشناست و تاکنون ده‌ها کتاب و نزدیک به سیصد مقاله نوشته‌است و در همایش‌های علمی و فرهنگی بسیاری در ایران و کشورهای دیگر سخنرانی کرده‌است.

آموزگاری در اسپانیا؛ وی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ به آموزگاری ایران‌شناسی و زبان فارسی در اسپانیا سرگرم بوده‌است/ شعرسرایی، او از سال‌های نوجوانی، نوشتن و سرودن را آغاز کرد و در همان سال‌ها با هفته‌نامه‌های کرمانشاه همکاری داشته و آثار خود را در آن‌ها به چاپ می‌رسانید. هم‌اکنون نیز گه گاه شعر می‌سراید و نام هنری‌اش در شاعری زُروان است. گفتنی است، وی در سخن گفتن، به‌ندرت واژه‌های عربی را به‌کار می‌گیرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

پیام تبریک مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس به مناسبت هفته وحدت داوران سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس معرفی شدند/ اعلام جدول بخش خیابانی رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر فارس گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است تولید کتابهای گویا برای کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه ۱۳۰۸ برنامه در طول هفته کتاب برگزار می شود/ برگزاری «کتابخوان بند» برنامه های هفته کتاب تشریح شد/ برگزاری ۴۰ برنامه اجراهای تئاتر خیابانی در حاشیه برگزاری سی امین دوره جشنواره تئاتر استانی فارس رقابت قصه گویان منطقه ۳ کشور آغازشد «صور العجایب» در شیراز نمایش یافت مجسمه های محمود آذرنگ در نگارخانه تاروپود فارس به فراخوان کشوری نمایشگاه و کتاب عکس پیوست علیرضا عطروش: آبرنگ خیلی بیرحم است/ تأثیر رنگ ها در کارهایم شناسنامه شیراز را دارد نشست خبری مشترک اعلام برنامه های بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس و شیراز نخستین همایش ملی نقاشی آبرنگ ایران برگزیدگانش را شناخت/ نمایشگاه آثار تا ۲۳ آبان نگارخانه وصال
آرشیو