پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
عنایت الله رحیمی، استاندار فارس در آیین یادروز حافظ:

کرامت انسانی در کلام حافظ به بهترین شکل ترسیم شده است

کرامت انسانی در کلام حافظ به بهترین شکل ترسیم شده است
    -     کد خبر: 5839
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۲۰|۱۴:۴۴
سرویس :فرهنگی >>
استاندار فارس گفت: سخن از حافظ در حقیقت سخن از ارزش های ماندگار، میراث معنوی و اندوخته‌های تاریخی و معنوی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت انسانی به بهترین شیوه ترسیم شده تا کاروان تاریخ بدون راهنمایان راه بلد در پیچ و خم حیات سرگردان نشود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ عنایت الله رحیمی شامگاه جمعه در آیین بزرگداشت روز حافظ افزود: در نگاه حکمت آمیز حافظ عشق گوهری ترین سرمایه انسان است و حافظ همواره از منظر عشق به انسان می نگرد و عشق همان کیمیایی است که حافظ را محبوب دل ها کرده و خلق را به تحسین او واداشته است.
استاندار فارس گفت: حافظ بر پایه مهرورزی آسایش دو گیتی را در مروت و مدارا می بیند.
رحیمی افزود: اگر امروز عاشقانه به هستی نگاه می شد و اندیشه ها و مکتب ها و مذهب ها به این درک صمیمانه عنایت داشتند چه جهان دل انگیزی ماوای انسان و انسانیت می شد و در این صورت چه دشمنی ها که به دوستی ها بدل نمیگشت.
وی ادامه داد: امروز بشر بیش از هر زمانی نیازمند عقلانیت، معنویت و عشق ورزی است و بدون توجه به ارزش دوست داشتن شوربختانه آتش نفرت و نفرین و خونریزی شعله ور تر می شود و حل این مشکل قطعا به دست طبیبان، هنرمندان و فرهنگورانی است که از حافظ و سعدی می آموزند.
استاندار فارس گفت: در نگاهی دیگر به شعر و اندیشه حافظ، کرامت انسانی در باور او نمایان می شود و جایگاه رفیع می یابد.
رحیمی افزود: ریاستیزی حافظ یکی از کلیدی ترین عناصر برای رمزگشایی از فلسفه اخلاق گرایی اوست و در حوزه اخلاقیات فردی و اجتماعی حافظ دردمند و اصلاح گر است.
وی ادامه داد: جامعه بشری آن زمان آسمانی و آرمانی می شود که اخلاق در آن بیشترین رشد را داشته باشد، چه بسا که ظاهر اجتماع به آثار طاعات و عبادات آراسته باشد اما باطن آن از ارزش و اخلاق و سجایای معرفتی تهی باشد و این دور شدن از دین و آیین پیامبران از جمله پیامبر مکرم اسلام است.
استاندار فارس گفت: باید در کنار حافظ به طراوت معرفت و زیبایی عشق به دلربایی معنویت و والایی اخلاق و گره گشایی شعر و ادب ایمان بیاوریم و با تمام وجود در یابیم که پس از قرن های قرن کسی هنوز محبوب دل هاست که عشق ورزی را برای انسان به ارمغان آورده است.
رحیمی افزود: کسی می تواند مرزهای جغرافیایی و تاریخی و فکری و مذهبی درنوردند که اندیشه اش از خامی و تعصب و نژادپرستی و ریاکاری و ظاهرسازی پاک و مبرا باشد.
جمشید جعفر پور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این مراسم گفت: هنر حافظ به جز از لحاظ صنعت شعر که در اوج فصاحت و بلاغت است قابلیت بی نظیر چندلایگی و تحمل تفاسیر متعدد و تاب آوری برداشت های متنوع و گاه متضاد است.
وی افزود: دوران سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی پرتلاطم قرن هشتم سبب شد حافظ زبان رمز آلود و پرابهام و ایهام را اختیار کند تا هر کس به فراخور درک خود بهره برد.
وی ادامه داد: در زمان حافظ برخی شریعت را وسیله دستیابی به مطامع دنیوی قرار دادند، اینکه بخش اعظمی از اشعار حافظ در مزمت زهد ریاحی و کاسب کاری دینی است از شرایط اجتماعی آن زمان ناشی می شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ حوزه و دانشگاه شیراز وارثان جکمت و معرفت ملاصدرا هستند آثار مسابقه کتابخوان مرا بخوان داوری شد تجربه دیدن فیلم در خودرو/ شیرازی ها منتظر «سینما ماشین» باشند اعلام برنامه های فرهنگی هنری ایام سترگ ارتحال امام (ره) ۱۱۲ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۸ اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر مصوبه شورای شهر شیراز در حمایت از هنرمندان تئاتر در مقابل نمایش ، تبار شناسی تئاتر نوشت و نمایشنامه خط مقدم روابط‌عمومی‌های فارس در کرونا تقدیر شدند تک‌نوازی «کیهان کلهر» در کنسرت آنلاین
آرشیو