پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
عنایت الله رحیمی، استاندار فارس در آیین یادروز حافظ:

کرامت انسانی در کلام حافظ به بهترین شکل ترسیم شده است

کرامت انسانی در کلام حافظ به بهترین شکل ترسیم شده است
    -     کد خبر: 5839
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۲۰|۱۴:۴۴
سرویس :فرهنگی >>
استاندار فارس گفت: سخن از حافظ در حقیقت سخن از ارزش های ماندگار، میراث معنوی و اندوخته‌های تاریخی و معنوی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت انسانی به بهترین شیوه ترسیم شده تا کاروان تاریخ بدون راهنمایان راه بلد در پیچ و خم حیات سرگردان نشود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ عنایت الله رحیمی شامگاه جمعه در آیین بزرگداشت روز حافظ افزود: در نگاه حکمت آمیز حافظ عشق گوهری ترین سرمایه انسان است و حافظ همواره از منظر عشق به انسان می نگرد و عشق همان کیمیایی است که حافظ را محبوب دل ها کرده و خلق را به تحسین او واداشته است.
استاندار فارس گفت: حافظ بر پایه مهرورزی آسایش دو گیتی را در مروت و مدارا می بیند.
رحیمی افزود: اگر امروز عاشقانه به هستی نگاه می شد و اندیشه ها و مکتب ها و مذهب ها به این درک صمیمانه عنایت داشتند چه جهان دل انگیزی ماوای انسان و انسانیت می شد و در این صورت چه دشمنی ها که به دوستی ها بدل نمیگشت.
وی ادامه داد: امروز بشر بیش از هر زمانی نیازمند عقلانیت، معنویت و عشق ورزی است و بدون توجه به ارزش دوست داشتن شوربختانه آتش نفرت و نفرین و خونریزی شعله ور تر می شود و حل این مشکل قطعا به دست طبیبان، هنرمندان و فرهنگورانی است که از حافظ و سعدی می آموزند.
استاندار فارس گفت: در نگاهی دیگر به شعر و اندیشه حافظ، کرامت انسانی در باور او نمایان می شود و جایگاه رفیع می یابد.
رحیمی افزود: ریاستیزی حافظ یکی از کلیدی ترین عناصر برای رمزگشایی از فلسفه اخلاق گرایی اوست و در حوزه اخلاقیات فردی و اجتماعی حافظ دردمند و اصلاح گر است.
وی ادامه داد: جامعه بشری آن زمان آسمانی و آرمانی می شود که اخلاق در آن بیشترین رشد را داشته باشد، چه بسا که ظاهر اجتماع به آثار طاعات و عبادات آراسته باشد اما باطن آن از ارزش و اخلاق و سجایای معرفتی تهی باشد و این دور شدن از دین و آیین پیامبران از جمله پیامبر مکرم اسلام است.
استاندار فارس گفت: باید در کنار حافظ به طراوت معرفت و زیبایی عشق به دلربایی معنویت و والایی اخلاق و گره گشایی شعر و ادب ایمان بیاوریم و با تمام وجود در یابیم که پس از قرن های قرن کسی هنوز محبوب دل هاست که عشق ورزی را برای انسان به ارمغان آورده است.
رحیمی افزود: کسی می تواند مرزهای جغرافیایی و تاریخی و فکری و مذهبی درنوردند که اندیشه اش از خامی و تعصب و نژادپرستی و ریاکاری و ظاهرسازی پاک و مبرا باشد.
جمشید جعفر پور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این مراسم گفت: هنر حافظ به جز از لحاظ صنعت شعر که در اوج فصاحت و بلاغت است قابلیت بی نظیر چندلایگی و تحمل تفاسیر متعدد و تاب آوری برداشت های متنوع و گاه متضاد است.
وی افزود: دوران سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی پرتلاطم قرن هشتم سبب شد حافظ زبان رمز آلود و پرابهام و ایهام را اختیار کند تا هر کس به فراخور درک خود بهره برد.
وی ادامه داد: در زمان حافظ برخی شریعت را وسیله دستیابی به مطامع دنیوی قرار دادند، اینکه بخش اعظمی از اشعار حافظ در مزمت زهد ریاحی و کاسب کاری دینی است از شرایط اجتماعی آن زمان ناشی می شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

پیام تبریک مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس به مناسبت هفته وحدت داوران سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس معرفی شدند/ اعلام جدول بخش خیابانی رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر فارس گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است تولید کتابهای گویا برای کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه ۱۳۰۸ برنامه در طول هفته کتاب برگزار می شود/ برگزاری «کتابخوان بند» برنامه های هفته کتاب تشریح شد/ برگزاری ۴۰ برنامه اجراهای تئاتر خیابانی در حاشیه برگزاری سی امین دوره جشنواره تئاتر استانی فارس رقابت قصه گویان منطقه ۳ کشور آغازشد «صور العجایب» در شیراز نمایش یافت مجسمه های محمود آذرنگ در نگارخانه تاروپود فارس به فراخوان کشوری نمایشگاه و کتاب عکس پیوست علیرضا عطروش: آبرنگ خیلی بیرحم است/ تأثیر رنگ ها در کارهایم شناسنامه شیراز را دارد نشست خبری مشترک اعلام برنامه های بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس و شیراز نخستین همایش ملی نقاشی آبرنگ ایران برگزیدگانش را شناخت/ نمایشگاه آثار تا ۲۳ آبان نگارخانه وصال
آرشیو