پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
آیت الله دژکام در مراسم یاد روز حافظ :

فعالیت ادبی و هنری حافظ از حیث معرفت شناسی بر شناخت حق استوار شده است

پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ از حیث معرفت شناسی بر شناخت حق استوار شده است و باید به حق پایبند بود
    -     کد خبر: 5838
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۹|۲۳:۴۰
سرویس :فرهنگی >>
آیت الله لطف الله دژکام شامگاه جمعه در آیین بزرگداشت روز حافظ افزود: گاهی در روزگار ما متاثر از نگاه هایی که مکاتب فلسفی مبتنی بر شک در اروپا و آمریکا است حافظ را تفسیر میکنیم که به همه می گفته باهمه جور هستیم اما آیا در کشف حقیقت حافظ می خواسته تمام طریقه ها و فرقه های مختلف را تایید کند و همدلی برای همدلی و صلح برای صلح و از این جو مسائلی که در روزگار ما مد شد وارد مسائل شود یا قایل بود انسان می‌تواند حقیقت را کشف کند؟

 آیت الله لطف الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس جمعه شب در مراسم یادروز حافظ گفت: با همراهی حافظ به خدمت دو حدیث از پیامبر مکرم اسلام مشرف شویم و نگاه حافظ را به معرفت شناسی و قدرت انسان در دریافت حقایق از این احادیث و اشعار ناظر به آن بیان کرده کشف کنیم و برای خودمان ادامه دهنده مسیر حافظ باشیم.

وی افزود:  ما نمی خواهیم این مسیر قطع شود و چگونه باید در ادامه راه حافظ طی طریق کنیم همانگونه که در گذشته تاریخی در قله های علم عمل و فرهنگ بودیم قرار گیریم.

وی از حدیث اول نام برد و گفت: این حدیث نقل های بسیاری دارد که از فرقه های مختلف مسلمانان جای تردیدی باقی نمی گذارد، پیامبر اسلام (ص)بنی اسراییل را به ۷۲ فرقه تقسیم کرده است که ۷۱ فرقه گمراه بودند و فقط یک فرقه دنبال حقیقت بودند اما گفته است که پیروان من ۷۳ فرقه می شود که ۷۲ فرقه گمراه می شوند.

نماینده ولی فقیه در فارس افزود: آیا حافظ می خواسته است تمام فرقه های مختلف را تایید کند و صلح برای صلح و همدلی برای همدلی وارد شود ؟ او قائل بود که انسان حقیقت را می تواند کشف کند.

آیت الله دژکام افزود: در یک تمدن پویا و شکوفا نمی شود پارادایم های مختلف را یک شکل نگاه کرد. پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ از حیث معرفت شناسی بر شناخت حق استوار شده است و باید به حق پایبند بود.

وی گفت: اگر ما به تفسیر حافظ نشستیم، در فضا و بستر فلسفه شک یک جوری حافظ را تفسیر خواهیم کرد و اگر در بستر حقیقت شناسی نشستیم چیز دیگری می شود و حافظ خودش رهرو طریق دوم بود.

آیت الله دژکام عنوان کرد: اسلام دینی است که آقامنشی را به انسانها می دهد و کرامت انسان را توسعه می دهد. دینی که شرایعش سخت گیرانه نیست مسلما در روش و منش حافظ این ویژگی را به خوبی می توان مشاهده کرد.

وی عنوان کرد: در اشعار حافظ آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا جلوه گر است که این امر در اندیشه های پیامبر (ص)هم قرار دارد.

آیت الله دژکام اظهارکرد: ما در فرآیند کشف حقیقت به تناسب اینکه کدام ابزار را به کار می گیریم گاهی بین خودمان اختلافاتی ایجاد می شود، این دعوای بین طریقت و شریعت و بین عقل و دل، اگر بنا باشد یک روزی به پایان برسد بایستی آن روزی را فرض کنیم که فلسفه ما به اوجی رسیده باشد که بتواند عقل و نقد و کشف را کنار هم بنشاند.
وی ادامه داد: این آغاز که در فلسفه ملاصدرا بوده آغاز حرکت نو در تمدن اسلامی است، قبل از آن هرچه بوده در تمدن های قبلی می توان نظیر آن را پیدا کرد، صحنه کنار هم نشستن روش های کشف حقیقت در روش ملاصدرا قابل مشاهده است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: ملاصدرا معتقد بود هر چه قرآن می گوید با برهان و فلسفه به همان می رسیم.
آیت الله دژکام افزود: این هماهنگی را که پس از آن دعوا و مدارای حافظ گونه شروع می شود دو سه قرن بعد از حافظ سراغ داریم، حافظ به مدارا اندیشید اما ملاصدرا افق فراتر از آن را پیمود و همراهی و همکاری ابزارهای شناخت را به ما نشان داد.
وی ادامه داد: این فضا باید در ادبیات، هنر و علوم تجربی و دینی ما خودش را نشان دهد، ما بایستی در جلسات حافظ شناسی بگوییم مسائلی که برای حافظ دغدغه بود، در طول مسیر پس از حافظ تا رسید به امامی که انقلاب کرد چه تکاملی پیدا کرد، از مسیری که ملاصدرا پیمود تا به امام رسید چه مسائلی طی شد، آیا می توان این ها را کنار بگذاریم و بگوییم می خواهیم تمدن برسیم؟

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

پیام تبریک مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس به مناسبت هفته وحدت داوران سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس معرفی شدند/ اعلام جدول بخش خیابانی رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر فارس گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است تولید کتابهای گویا برای کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه ۱۳۰۸ برنامه در طول هفته کتاب برگزار می شود/ برگزاری «کتابخوان بند» برنامه های هفته کتاب تشریح شد/ برگزاری ۴۰ برنامه اجراهای تئاتر خیابانی در حاشیه برگزاری سی امین دوره جشنواره تئاتر استانی فارس رقابت قصه گویان منطقه ۳ کشور آغازشد «صور العجایب» در شیراز نمایش یافت مجسمه های محمود آذرنگ در نگارخانه تاروپود فارس به فراخوان کشوری نمایشگاه و کتاب عکس پیوست علیرضا عطروش: آبرنگ خیلی بیرحم است/ تأثیر رنگ ها در کارهایم شناسنامه شیراز را دارد نشست خبری مشترک اعلام برنامه های بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس و شیراز نخستین همایش ملی نقاشی آبرنگ ایران برگزیدگانش را شناخت/ نمایشگاه آثار تا ۲۳ آبان نگارخانه وصال
آرشیو