پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یاد روز حافظ :

حافظ مردمی ترین شاعر ایران زمین است

حافظ مردمی ترین شاعر ایران
    -     کد خبر: 5837
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۹|۲۳:۲۴
سرویس :فرهنگی >>
صالحی گفت: حافظ تنها یک شاعر نیست، او یک رسانه با ویژگی نقادی است، نقدهایی که مربوط به یک دوره تاریخی نیست و فراتاریخی و اجتماعی است و از این رو در هر دوره ای به حافظ می توان مراجعه کرد و از اون به عنوان منتقد مصلح اجتماعی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ،عباس صالحی شامگاه جمعه در بزرگداشت لسان الغیب با بیان اینکه حافظ از زاویه های مختلفی می تواند بررسی شود، اینکه چرا حافظ این میزان در حافظه مردمی ما زنده و با طراوت است  مورد پرسش قرار داد و گفت: ۶.۵ قرن از انتشار اشعار حافظ می گذرد و هنوز تر و تازه می باشد و این نکته بدیعی است که بی گمان حافظ مردمی ترین شاعر ایران و درحافظه مردم چون گل بهاری تر و تازه است؛ هر سال ده ها دیوان حافظ با تیراژهای مختلف عرضه می شود و فضای مجازی هم فضاهای تازه ای برای انتشار اشعار او فراهم کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هیچ ایرانی نیست که از دیوان حافظ چند بیتی در حافظه نداشته باشد، گفت: این  اکسیری است که حافظ دارد و بیش از ۶ و نیم قرن مردم را با خود همراه و هم نفس می کند.

وی ادامه داد: حافظ به خودآگاهی ما کمک می کند، کالبد آگاهی و تن آگاهی سهل و آسان است؛ خودآگاهی کار راحتی نیست و حافظ به ما کمک می کند که خود را در آیینه او ببینیم و کشف کنیم و اینجاست که می توان با حافظ خط ارتباطی داشت و راهی به باطنمان بگشاییم؛ این یکی از رازهای ماندگاری حافظ است که حس می کنیم با او نجوای با خود داریم.

صالحی با تصریح اینکه مردم ایران در طول ۱۴ قرن و چندین هزار سال در معبر دردهای داخلی و بیرونی قرار داشته و دارد، عنوان کرد: حافظ سنگ صبور دردها و رنج های ماست، زیرا در فضای حافظ دردها و رنجها را می سراییم و بث و الشکوی می کنیم آرامش می گیریم و امید پیدا می کنیم.

وی با بیان اینکه مراجعه به حافظ رجوع حکم سنگ صبوریست، افزود: این گونه است که حافظ می ماند و دیگر راز ماندگاری او اینکه تنها یک شاعر نیست و یک رسانه با ویژگی نقادی است؛ نقدهایی که مربوط به یک دوره تاریخی نیست و فراتاریخی و اجتماعی است، از این منظر می توان به او مراجعه داشت و به عنوان منتقد مصلح اجتماعی با حافظ مراوده برقرار کرد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حافظ انتقال دهنده معنا نیست بلکه این شاعر معنای خامی را تولید می کند که مخاطب آنرا فراوری می کند زیرا در سطورش نقطه چین های فراوان دارد و مخاطب آنرا پر و با حافظ شاعرانگی می کند.

وی ادامه داد: جامعه ایرانی احساس نمی کند با حافظ شعر نمی خواند بلکه شعر می سراید، اینجاست که حافظ در روح شاعرانه ایرانی جریان پیدا می کند.

 

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حافظ انتقال دهنده معنا نست حافظ معنای خامی را تولید که مخاطب آن را فرآوری می کند و جامعه ایرانی احساس نمی کند با حافظ شعر می خواند بلکه با او شعر می سراید چون با تولید فراورایانه او شعر می گوید.

 

صالحی با اشاره به اینکه حافظ در حافظه جهانی است همانطور که در حافظه ایرانی تداوم دارد از وقتی با حافظه حهانی راه پیدا می کند تداوم آشنایی را همراه خواهد داشت، افزود: اروپا و غرب از قرن 17 با حافظ آشنا می شوند و دویستمین سالگرد دیوان «غربی – شرقی» را شاهد هستیم این کتاب در سال 1819 تالیف می شود، این کتاب در دوره جوانی «ولفگانگ فون گوته» نوشته نشده است و در دوران پختگی در 65 سالگی به زیور طبع آراسته شده است و گوته در گسترش نگاه جهان به حافظ تقش بسزایی داشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ حوزه و دانشگاه شیراز وارثان جکمت و معرفت ملاصدرا هستند آثار مسابقه کتابخوان مرا بخوان داوری شد تجربه دیدن فیلم در خودرو/ شیرازی ها منتظر «سینما ماشین» باشند اعلام برنامه های فرهنگی هنری ایام سترگ ارتحال امام (ره) ۱۱۲ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۸ اجراهای آنلاین نمایش در شب های قدر مصوبه شورای شهر شیراز در حمایت از هنرمندان تئاتر در مقابل نمایش ، تبار شناسی تئاتر نوشت و نمایشنامه خط مقدم روابط‌عمومی‌های فارس در کرونا تقدیر شدند تک‌نوازی «کیهان کلهر» در کنسرت آنلاین
آرشیو