پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

موضوع سخنرانی‌های نشست علمی یادروزحافظ اعلام شد/ رونمایی پوستر بزرگداشت حافظ

موضوع سخنرانی‌های نشست علمی یادروزحافظ اعلام شد/ رونمایی پوستر بزرگداشت حافظ
    -     کد خبر: 5814
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۴|۱۶:۴۴
سرویس :فرهنگی >>
مدیر مرکز حافظ شناسی، در نشست خبری که با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس واصحاب رسانه برپا گردید؛ موضوع سخنرانی‌های نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ را اعلام داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، دکتر کاووس حسنلی در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های یادروز حافظ پرداخت و گفت: در نشست اول دکتر محمدعلی نعمت‌الهی (استاد دانشگاه علوم قرآنی) با موضوع انسان در نگاه حافظ و ملاصدرا، دکتر علی رجایی (استاد دانشگاه اراک) با موضوع تاریخ خلقت، مفهوم  انسان  و انسان بودن نزد حافظ و گوته، دکتر امیرحسین ماحوزی (استاد دانشگاه) پیرامون حافظ و روان‌شناسی ترس و دکتر نصرالله امامی (استاد دانشگاه اهواز) درخصوص حافظ و جامعه‌ انسانی پیرامونش سخنرانی می کنند.

وی به بخش دوم نشست های علمی یادروز حافظ که روز ۲۰ مهرماه از ساعت ۸.۱۵ آغاز می شود، اضافه کرد: دکتر اصغر دادبه (استاد دانشگاه) درباره حافظ و انسان امروز (حافظ برای انسان امروز چه حرفی دارد؟)، دکتر علیرضا نیکویی (استاد دانشگاه گیلان) پیرامون نقد رهیافت فلسفی به شعر حافظ (معطوف به پرسش‌های انسان)، کاوه بهبهانی (پژوهشگر) درخصوص حافظ، دیگری و دگرپذیری به سخنرانی می پردازند.

بندناف پژوهش را با پروژه «خورشیدهای سه گانه» بریدیم

مدیر مرکز حافظ شناسی درخصوص سرنوشت مجموعه تلویزیونی «خورشیدهای سه گانه» که دکتر حسن لی مسئولیت کمیته علمی آن را برعهده داشت به خبرنگار مهر، گفت: با وجود اینکه من مسئولیت بخش علمی این پروژه را پذیرفتم، اما در ادامه تصمیم بر این شد که بند ناف پژوهش را با مجموعه یادشده ببریم.

وی حاصل این کمیته علمی را دانشنامه ۱۱ جلدی عنوان کرد که در یادروز حافظ رونمایی می شود.

حسن لی در عین حال، ساخت این پروژه تلویزیونی را که حاشیه هایی به همراه داشت، دارای مشکلاتی دانست.

مدیرمرکز حافظ شناسی درخصوص وضعیت پژوهشکده حافظ هم اعلام کرد: یکی از مطالبات ما از مدیران فرهنگی اختصاص زمین برای این پژوهشکده بود  که خوشبختانه در محوطه تاریخی چهل مقام در جوار آرامگاه حافظ از سوی استانداری فارس قطعه زمینی اختصاص یافت.

وی از رفع موانع قانونی این زمین خبر داد و افزود: چند ماهی است که روی طراحی نقشه این پژوهشکده کار می کنیم و در این ارتباط با معماران برجسته کشوری رایزنی کردیم تا طرح اولیه و نقشه ارایه کنند.

حسن لی با بیان اینکه پس از داوری نهایی طرح ساخت پژوهشکده حافظ اعلام خواهد شد، گفت: امیدواریم با نهایی شدن زمین، مسیر ساخت این پژوهشکده هموار شود.

بیش از ۱۵ هزار نفر دوره های حافظ شناسی را گذراندند

مدیر مرکز حافظ شناسی دستاورد ۲۰ ساله یادواره حافظ را با یادآوری اینکه مرکز یک خیریه فرهنگی است، در دفاع از عملکرد آن، گفت: بیش از ۱۵ هزار نفر دوره های حافظ شناسی را گذراندند.

دبیر علمی بزرگداشت حافظ از تولید ۳۰۰ مقاله در طول این سال ها، خبر داد و اضافه کرد: نزدیک ۵۰ مقاله برای نشست های علمی یادروز حافظ بیست و سوم سفارش داده شد.

وی همچنین از تولید ۳۰ برنامه تلویزیونی ۵۰ دقیقه ای برای کشورهای حوزه بالکان خبر داد و تصریح کرد: با برگزاری یادرروز حافظ قطعا انتظار ساخت یک سالن برای این شخصیت جهانی نداریم، زیرا این خواست همگانی نیاز به یک اراده ملی دارد.

حسن لی با تصریح اینکه در طول سال های اخیر دست کم به ۵ چهره بین المللی نشان حافظ شناسی اعطا شد، گفت: این درحالیست که ۳۲۷ نشست حافظ شناسی و خوانش دیوان حافظ با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط مرکز حافظ شناسی برگزار شده است.

دبیر علمی بزرگداشت حافظ درعین حال از برگزاری برنامه های یادروز حافظ در ۳۰ کشور دیگر خبر داد و پیرامون نکوداشت پرویز خائفی و جمال زیانی به عنوان حافظ پژوهانی که در سال جاری چهره در نقاب خاک کشیدند، اعلام کرد: در مراسم یادروز حافظ در قالب نماهنگی یادمان این چهره های ماندگار برگزار می شود.

گفتنی است، نشست های علمی بیست و سومین یادروز حافظ با موضوع «حافظ و انسان امروز» از ساعت ۸.۱۵ تا ۱۲.۳۰ روز شنبه ۲۰ مهر در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار خواهد شد.

در پایان این نشست از پوستر بزرگداشت و یاد روز حافظ نیز رونمایی شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» در شیراز رونمایی شد کتابخوانی مجازی «کتابستانه» در فارس آغاز می‌شود تثبیت پاتوق کتاب شیراز با رویکرد جبهه فرهنگی/ قرارگیری در صدر کتابفروشی‌های ایران جزئیات جشنواره فرهنگی و هنری علوی اعلام شد تئاتر فارس فریادرس ندارد/ لزوم ایجاد «نهاد» کتابفروشی های استان فارس بیش از یک میلیارد ریال فروش داشتند حذف رانت‌های انحصاری در سینماهای فارس؛ گامی مهم در مسیر توسعه فرهنگی سومین حرم اهل بیت(ع) اختتامیه سومین دوره جشنواره مطبوعات فارس بدون حضور اصحاب رسانه به صورت مجازی برگزار شد کتاب «در مسیر تابش» منتشر شد خبرنگاران لامردی تجلیل شدند ۲۰سال سکوت؛ به بهانه‌ی روز خبرنگار رونمایی از ۱۰عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس در فارس خبرنگاران در صف مقدم روشنگری و حق‌طلبی/ضرورت تفکر و عمل انقلابی برای رفع مطالبات این قشر نمایشگاه عکس «روایت تصویر عشق» در شیراز برگزار می شود پردیس بزرگ تئاتر جنوب کشور در شیراز ساخته می‌شود
آرشیو