پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
شهربانو ثابت رئیس انجمن عکس شیراز :

عکاسی کتابی در علم دیداری است

عکاسی کتابی در علم دیداری است
    -     کد خبر: 5707
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۹|۱۸:۴۱
شهربانو ثابت رئیس انجمن عکس شیراز در آیین گرامیداشت روز جهانی عکاسی و نمایشگاهی که با حضور٣٠ نفر از اعضای قدیم انجمن و چهره های مطرح عکاسی به میزبانی نگارخانه وصال شیراز برگزار شد، گفت: بی شک عکاسی کتابی است درعلم دیداری که به ظاهر آسان وزبان قابل فهمی دارد، اما نبوغش بی کلام و پیچیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ رئیس انجمن عکس شیراز بیان داشت: از زمان تصمیم گیری برپایی این نمایشگاه تا به امروز دشواریهای بسیاری را جهت هماهنگی وارتباط با عکاسان عزیزپشت سر گذاشتیم. اما اکنون شیرینی دیدار و همراهی شمامهمانان گرامی همه  آن سختی ها را از یاد برد واین نمایشگاه حلقه اتصال دوباره ما با شما بود.فرصتی دوباره برای بیان گفتگویی به زبان عشق و هنر..

وی افزود: بی شک عکاسی کتابی است درعلم دیداری که به ظاهر آسان وزبان قابل فهمی دارد، اما نبوغش بی کلام وپیچیده است. ما عکاسان به خوبی می دانیم  که دوربین از دیرباز تاکنون فقط شکل اشیا را برمی دارد بنابراین اساس کار دوربین از اغاز تا کنون تغییر چندانی نکرده است ،اماانچه در این میان دشوار است دستیابی به ماهیت وذات شکلی است که دوربین آن را ضبط وثبت می کند.واین میسرنمی شود مگر با دانش وبینش عکاسانه، وبرای هنرمند متعهد فرایندی است که در دایره معرفت، عقلانی وذوقی او قرارمی گیرد......ونهراسیم از خیل عظیم عکسبرداران امروزی که به مدد دنیای پرشتاب پیشرفتهای تکنولژیک با تنوع ابزارهای ثبت تصویردائما درحال تکثیرونمایش بی سابقه عکس درفضای مجازی هستند ، واضح وروشن است که این عطش افراطی وبیماری بصری بالاخره روزی فروکش می کند، ولی عکاسان جدی همچنان آهسته وپیوسته به رسالت شان ادامه می دهند...... . برای عکاس واقعی دیدن ،تخصصی است که تنها از ذهن تابان وعمق وجودش تراوش می کند ونمودش آن‌قدر ،قدرتمند است که می‌تواند خشم، زیبایی، ظلم، عشق وامید و اندوه نهفته در دورن خود را به چشم‌هایی که نظاره‌گر آن هستند، منتقل کند.

ثابت گفت: دوستان عزیزهرهنرمندی دو بهاردرزندگیش وجوددارداولی بهار تولدش ودومی بهار،آفرینش وزایش لحظه های بی بازگشت او،من این بهار را به همه عکاسان حاضروغایب که سالهاست از دریچه دوربینشان مهربانی وانسانیت را به تصویر می کشند شادباش می گویم و در پایان جا دارد صمیمانه مراتب تشکر وقدر دانی خود را  از حمایت وهمدلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وهمه عزیزانی که در برپایی وحضوردراین نمایشگاه ما را یاری دادند کمال تشکر را داشته باشم.

ضمنادرجواب به آن دسته از هنرمندان عکاس کشورمان که درپذیرش وصحت وسقم برگزاریی جشن ومراسم دراین روز جهانی گله مندهستند، باید عرض کنم که ازانجاکه حمایت از هنر وهنرمند در کشور ما حمایتی گسترده ومستمر نیست به همین دلیل است که به واسطه چنین رویدادهها ومناسبت هایی همچون روز جهانی عکاسی ،تلاش می کنیم تا بخشی از شکاف وخلاء های فضای هنری را در چنین شرایطی جبران کنیم ضمن اینکه شاید نتوان کاری خارق العاده وشگفت انگیز ارایه کرد اما به اندازه بضاعت وتلاش حامیان ودوستان همراه قدم های کوچکی در حفظ ارزشهای متعالی هنر عکاسی بر می داریم و وانجمن عکس شیراز مفتخراست که امروزدر دفترخاطرات خودبرای سومین سال برگزاری روز جهانی عکاسی قابی رنگارنگ سرشارازمهر وعشق ومهربانی، درصفحه ایی فراموش نشدنی در خاطرش ثبت وضبط کند.

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

شوخی با کرونا خشک‌وتر را می‌سوزاند/ زندگی مسالمت‌آمیز با دشمن! اهداء تابلو صلوات به اداره ارشاد توسط هنرمند مرودشتی جاودانگی کلیه کارهای فرهنگی و اجتماعی در گرو کتاب می باشد فراخوان نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز، برگزار خواهد شد. تعطیلی یک هفته‌ای فعالیت مراکز فرهنگی، هنری و سینماها رئیس فرهنگ و ارشاد لامرد درگذشت/ تسلیت مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس اعلام زمان برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی آیات فراخوان حمایت از تولید فیلم کوتاه استان فارس روز قلم، بهانه‌ای برای گرامی‌داشت اندیش‌ورزان برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ
آرشیو