پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال ٩٩ بر دوش نی ریز

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال ٩٩ بر دوش نی ریز
    -     کد خبر: 5702
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۸|۱۳:۵۴
سرویس :شهرستان ها >>
با تداوم نشست های "برخوان سعدی"، نی ریز همزمان با شیراز میزبان همایش بین‌المللی سعدی سال ٩٩ خواهد بود. روز شنبه ٢٦ مردادماه، پنجاه و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، زیر نظر انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مشارکت بنیاد سعدی شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ با تداوم نشست های "برخوان سعدی"، نی ریز همزمان با شیراز میزبان همایش بین‌المللی سعدی سال ٩٩ خواهد بود.

روز شنبه ٢٦ مردادماه، پنجاه و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، زیر نظر انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مشارکت بنیاد سعدی شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز برگزار شد.

زهرا مختاری، در این نشست به ارائه سخنانی با عنوان «حکمت عملی، تدبیر منزل، سیاست مُدُن و تهذیب نفس در گلستان سعدی و تأثیر آن‌ها بر بهارستان جامی پرداخت.

این مدرس دانشگاه پس از بیان توضیحاتی کوتاه درباره جامی و اثر او بهارستان و مقایسه این دو اثر گفت: در هر دو اثر گلستان و بهارستان به مفاهیم و مضامینی برمی‌خوریم که به تعادل و عدالت توصیه می‌کند.

این دانش‌آموخته ادبیات فارسی همچنین با تأکید بر نگاه اخلاق مدار هر دو شاعر تهذیب نفس را از مفاهیم مورد توجه سعدی و جامی دانسته و هر دو شاعر را از سالکان راستین طریق حق برشمرد و تأکید کرد: در گلستان و بهارستان راه‌کارهایی برای تهذیب نفس برشمرده شده است و ریاضت دراین‌باره برای غلبه بر نفس اماره از توصیه‌های هر دو شاعر می‌باشد.

وی همچنین موارد اخلاقی متعددی را برشمرد که جامی مستقیم از سعدی گرفته و در بهارستان به‌ کار برده است.

زهرا مختاری در ادامه صحبت خود از اهمیت خانواده در گلستان سعدی سخن گفت و با استناد به حکایت‌های متعدد در گلستان سعدی، جایگاه پدر و مادر و عشق بین زن و مرد و مهر مادر به فرزند را وسیله‌ای برای رسیدن به عشق الهی دانست و بیان کرد: در روضه سوم بهارستان نیز به تقلید از گلستان دقیقاً همین موارد آورده شده است.

این دبیر ادبیات فارسی در ادامه مباحث مطرح‌شده به بررسی دیدگاه‌های سعدی و جامی در مورد سیاست و حکومت‌داری پرداخت.

در بخش دیگر نشست پنجاه و چهارم، طاهره پرنیان، شاعر نی‌ریزی، غزلی از سعدی را قرائت کرد.

سید احمد موسوی مقدم، مسئول برگزاری نشست‌های «برخوان سعدی» نی‌ریز نیز در سخنانی به تشریح و توضیح غزل خوانده شد پرداخت.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از حضور مردم ادیب و فرهنگ دوست نی‌ریز در همایش بزرگ «برخوان سعدی» که هفته پیش در نی‌ریز با حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی، دکتر فرخ نیازکار، دکتر مریم کهنسال و دکتر مرتضی جعفری برگزارشد، دستاورد حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی برای نی‌ریز یعنی میزبانی هم‌زمان نی‌ریز و شیراز در همایش بین‌المللی سعدی در روز اول اردیبهشت سال ٩٩ را اتفاقی مبارک و مایه افتخار برای ادب دوستان و اهالی فرهنگ نی‌ریز دانست و آن را زمینه برکات بسیاری در حوزه فرهنگ خواند و همچنین میسر شدن این مهم را در سایه همراهی و یک‌صدایی مسئولین فرهنگ دوست شهرستان برشمرد.

سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، هر هفته روزهای شنبه ساعت ٦ عصر در محل دائمی این نشست‌ها، واقع در بلوار سرداران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز، سالن زنده‌یاد رجبی میزبان اساتید دانشگاه، ادب دوستان و اهالی فرهنگ می‌باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

ادبیات نمایشی رشته جدید موسسه آموزش عالی زند طرح «سینما کتاب» در شیراز آغاز می شود/اکران فیلم های اقتباسی جهان شصت‌وششمین پویش «فصل گرم کتاب» برگزار شد اجرای بزرگترین تعزیه میدانی کشور در صحرارود فسا اجرای تعزیه مردمی در روستای «فنجان» بوانات نقد و بررسی فیلم «یک اتفاق ساده» ٣١ شهریور، پایان مهلت ارسال اثر به دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج جهرم چراغ انجمن هنرهای تجسمی فارس روشن شد/ برپایی جشنواره های هنرهای تجسمی در شیراز روز ملی سینما ارتباط مخاطب و فیلمساز را صد چندان می کند برگزاری انتخابات بازرسان خانه مطبوعات فارس در پایان شهریورماه جاری نمایش فیلم کوتاه ایرانی" امیر علی "در امریکا ثبت نام دوره های تازه در مدرسه داستان نویسی حیرت کلاه برداری در شبکه های مجازی به بهانه ساخت فیلم های سینمایی در شیراز اجرای بزرگترین تعزیه میدانی کشور در صحرارود فسا نماینده مردم شیراز پای در دل اهالی مطبوعات نشست/ حداقل های کسب شده را از دست ندهیم
آرشیو