پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال ٩٩ بر دوش نی ریز

میزبانی همایش بین المللی سعدی سال ٩٩ بر دوش نی ریز
    -     کد خبر: 5702
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۸|۱۳:۵۴
سرویس :شهرستان ها >>
با تداوم نشست های "برخوان سعدی"، نی ریز همزمان با شیراز میزبان همایش بین‌المللی سعدی سال ٩٩ خواهد بود. روز شنبه ٢٦ مردادماه، پنجاه و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، زیر نظر انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مشارکت بنیاد سعدی شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ با تداوم نشست های "برخوان سعدی"، نی ریز همزمان با شیراز میزبان همایش بین‌المللی سعدی سال ٩٩ خواهد بود.

روز شنبه ٢٦ مردادماه، پنجاه و چهارمین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، زیر نظر انجمن فرهنگ و ادب شیراز و مشارکت بنیاد سعدی شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز برگزار شد.

زهرا مختاری، در این نشست به ارائه سخنانی با عنوان «حکمت عملی، تدبیر منزل، سیاست مُدُن و تهذیب نفس در گلستان سعدی و تأثیر آن‌ها بر بهارستان جامی پرداخت.

این مدرس دانشگاه پس از بیان توضیحاتی کوتاه درباره جامی و اثر او بهارستان و مقایسه این دو اثر گفت: در هر دو اثر گلستان و بهارستان به مفاهیم و مضامینی برمی‌خوریم که به تعادل و عدالت توصیه می‌کند.

این دانش‌آموخته ادبیات فارسی همچنین با تأکید بر نگاه اخلاق مدار هر دو شاعر تهذیب نفس را از مفاهیم مورد توجه سعدی و جامی دانسته و هر دو شاعر را از سالکان راستین طریق حق برشمرد و تأکید کرد: در گلستان و بهارستان راه‌کارهایی برای تهذیب نفس برشمرده شده است و ریاضت دراین‌باره برای غلبه بر نفس اماره از توصیه‌های هر دو شاعر می‌باشد.

وی همچنین موارد اخلاقی متعددی را برشمرد که جامی مستقیم از سعدی گرفته و در بهارستان به‌ کار برده است.

زهرا مختاری در ادامه صحبت خود از اهمیت خانواده در گلستان سعدی سخن گفت و با استناد به حکایت‌های متعدد در گلستان سعدی، جایگاه پدر و مادر و عشق بین زن و مرد و مهر مادر به فرزند را وسیله‌ای برای رسیدن به عشق الهی دانست و بیان کرد: در روضه سوم بهارستان نیز به تقلید از گلستان دقیقاً همین موارد آورده شده است.

این دبیر ادبیات فارسی در ادامه مباحث مطرح‌شده به بررسی دیدگاه‌های سعدی و جامی در مورد سیاست و حکومت‌داری پرداخت.

در بخش دیگر نشست پنجاه و چهارم، طاهره پرنیان، شاعر نی‌ریزی، غزلی از سعدی را قرائت کرد.

سید احمد موسوی مقدم، مسئول برگزاری نشست‌های «برخوان سعدی» نی‌ریز نیز در سخنانی به تشریح و توضیح غزل خوانده شد پرداخت.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از حضور مردم ادیب و فرهنگ دوست نی‌ریز در همایش بزرگ «برخوان سعدی» که هفته پیش در نی‌ریز با حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی، دکتر فرخ نیازکار، دکتر مریم کهنسال و دکتر مرتضی جعفری برگزارشد، دستاورد حضور دکتر کوروش کمالی سروستانی برای نی‌ریز یعنی میزبانی هم‌زمان نی‌ریز و شیراز در همایش بین‌المللی سعدی در روز اول اردیبهشت سال ٩٩ را اتفاقی مبارک و مایه افتخار برای ادب دوستان و اهالی فرهنگ نی‌ریز دانست و آن را زمینه برکات بسیاری در حوزه فرهنگ خواند و همچنین میسر شدن این مهم را در سایه همراهی و یک‌صدایی مسئولین فرهنگ دوست شهرستان برشمرد.

سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در نی‌ریز، هر هفته روزهای شنبه ساعت ٦ عصر در محل دائمی این نشست‌ها، واقع در بلوار سرداران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز، سالن زنده‌یاد رجبی میزبان اساتید دانشگاه، ادب دوستان و اهالی فرهنگ می‌باشد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

اصلی ترین معضل این روزهای ما نبود آموزش و میل به گفتگوست وظیفه مسئولان اعتماد به صداقت و حمایت از هنرمندان است مشارکت بخش خصوصی زمینه‌ساز توسعه تئاتر است دیالوگ یکسان داوران و منتقدان جشنواره تئاتر از ویژگی‌های و وجه تمایز هنر تئاتر این است که پویایی این هنر در ارتباط مستقیم با مخاطب گره خورده است رونق دوچندان جشنواره با ورود بخش خصوصی به جشنواره رو نمایی از کتاب فرهاد ارشاد در حاشیه آخرین نشست نقد و بررسی جشنواره تئاتر استانی فارس سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس به ایستگاه پایانی رسید گزارش تصویری از بازدید مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از جشنواره تئاتر استانی فارس گزارش تصویری دومین روز از سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس نشست‌های نقد و بررسی آثار راه‌یافته به سی‌امین جشنواره تئاتر فارس تئاتر خیابانی نشاط و امید را به میان مردم می آورد اجرای نمایش خیابانی بهشت معرفی نمایش‌های خیابانی روز دوم جشنواره تئاتر فارس گزارش تصویری نخستین روز از سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس
آرشیو