پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا در نشست های «الف»

 جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا در  نشست های «الف»
    -     کد خبر: 5697
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۷|۱۲:۱۱
سرویس :هنری >>
نشست های«الف»با هدف ایجاد فرصتی برای شمار بیشتری از آهنگسازان معاصر ایرانی شنبه شب در شیراز آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، مدیر اجرایی «نشست های الف» پیرامون این رویداد  گفت: این نشست ها، برنامه های دنباله داری با محوریت موسیقی نوگرای ایرانی است که در راستای گسترش موسیقی معاصر در ایران از سال ۹۷ شروع به فعالیت کرد.

علی مرادی افزود: رویکرد و هدف نشست های «الف» طبق آنچه در ابتدای نشست گفته شد، این بوده که با توجه به عدم اتخاذ رویکردی در خور و موثر به مسئله‌ موسیقی معاصر در فضاهای آکادمیک کشور، الف در پی جبران این کمبود است.

وی ادامه داد: در دومین سال فعالیت در تلاش برای گسترش و ایجاد فرصت بیشتر برای آهنگسازان بیشتری است تا در هر نشست مجموعه ای از آثار آهنگسازان موسیقی معاصر ایرانی اجرا و توسط پنلی از متخصصین به تحلیل و بررسی گذاشته شود.

مرادی درخصوص نشست نخست این برنامه که در سالن «گفتگو» برگزار شد، عنوان کرد: در ابتدای این نشست ۴ قطعه توسط «کلاریز کشاورز» نوازنده فلوت فارغ التحصیل رشته نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا و برنده بورس دکترای نوازندگی فلوت دانشگاه «استونی بروک» نیویورک بود.

مدیر اجرایی نشست «الف» به قطعات نواخته شده در ابتدای نشست اشاره کرد و گفت: غزل خوابگرد، اثر روزبه رفیعی، هُله اثر نیما عطرکار روشن، لحظه های سرد دروس، اثر علی رادمان و مونولوگ برای تنهایی آهنگساز، اثر محمد امین شریفی نواخته شد.

بسط، گسترش و نشر هنر موسیقی به شکل واقعی

وی ایده این نشست ها را متعلق به بنیاد الف اعلام کرد و گفت: هدف ما در این بنیاد غیر انتفاعی، بسط، گسترش و نشر هنر به شکل واقعی و آنگونه که باید است.

مرادی در ادامه از برگزاری برنامه های هنری در آینده خبر داد و افزود: هر یک از این رویدادها در زمینه های مختلف مانند موسیقی، هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر خواهند بود

وی همچنین دیگر برنامه نشست های الف را سخنرانی های خلاق عنوان کرد و گفت: دیگر برنامه ما اجرای جشنواره «ماکروتونال» است.

مدیر اجرایی نشست الف با تاکید بر اینکه مجموعه الف تعدادی از هنرمندان هستند که به شکل غیرانتفاعی اقدام به برگزاری رویدادهای هنری می کننند، مخاطب این برنامه ها را محدود به افراد مختصص ندانست و افزود: هم مخاطب عمومی و هم مخاطب تخصصی در این برنامه ها می توانند شرکت کنند.

وی یادآور شد: شهرداری شیراز، خانه تئاتر تهران، انجمن موسیقی خانه تئاتر و موزه موسیقی تهران حامی های این برنامه به شمار می روند.

در ادامه مدیر هنری نشست های الف گفت: ما راه را برای ورود هیچ کس به این نشست ها نمی بندیم اما یک مخاطب هدف داریم که به موسیقی جدی علاقه مند و به دنبال موسیقی در قامت آهنگسازی، نوازندگی و شیوه های دیگر هستند، البته به معنی این نیست که باقی افراد نمی توانند در این نشست ها شرکت کنند و روی آن تاکید داریم که تمام مردم فارغ از سطح دانشی که نسبت به موسیقی دارند در مواجه با یک اثر موسیقی از این دست آثار اگر پیش زمینه های ذهنی از موسیقی و انتظاری را که دارند برایشان کاری بکند، این انتظار را کنار بگذارند، می توانند از این دست موسیقی لذت ببرند.

امید عطرکار روشن ادامه داد: این آثار مخاطب را با یک دنیای نوین آشنا می کند که آهنگساز این دنیا را ساخته است و این دنیا چون نو است مشخصه های خاص خود را دارد و عناصر جدیدی دارد که شاید برای اولین بار به مخاطب ارایه می کند.

این آهنگساز با تاکید بر اینکه لزوما مخاطب آثار موسیقی نشست های الف را کسانی ندانست که باید دانش موسیقی داشته باشند.

هر دوماه یک بار این برنامه ها و نشست ها برگزار می شود

عطرکار روشن از برنامه ریزی ۶ عنوان «ایونت» برای یکسال از سوی بنیاد الف خبر داد و گفت: تقریبا هر دوماه یک بار این برنامه ها و نشست ها برگزار می شود.

مدیر هنری این برنامه، افزود: برای شرکت در این نشست ها و برنامه ها فعلا هزینه ای دریافت نمی کنیم، ورود برای همگان رایگان است اما از برنامه بعدی ورود برای عموم با این شرط است که ثبت نام کنند.

عطرکار روشن درباره ترکیب «پنل گفت و گو» نشست های الف، اعلام کرد: در هر برنامه به فراخور موضوع پنل تغییر می کند، اما ممکن است برخی از این افراد هم تکرار بشوند؛ یکی از دلایلش این است که افراد متخصص که بتوانند در این زمینه موسیقی فعالیت بکنند بسیار کم داریم.

مدیر هنری این نشست ها درباره برنامه آینده نشست های الف، اعلام کرد: اجرای بعدی ۶ شهریورماه در تهران به شکل یک «رسیتال پیانو» با حضور فرمهر بیگ لو است.

وی پیرامون برنامه بعدی در شیراز، تصریح کرد: باید ببینیم چه زمانی این امکان فراهم می شود زیرا متاسفانه برگزاری این چنین برنامه هایی متحمل زحمت های زیادی است و بستگی به حمایتی دارد که اتفاق می افتد.

 در نخستین نشست الف پس از اجرای ۴ قطعه موسیقی برای فلوت توسط بانو کلاریز کشاورز، پنل تخصصی متشکل از حامد ثابت، آهنگساز و برنده جوایز جشنواره موسیقی فجر برای موسیقی فیلم، علی رادمان، آهنگساز و رهبر ارکستر، سینا موسوی فرد، مدرس موسیقی دانشگاه و دبیر علمی نشست ها و نیما عطرکار روشن، آهنگساز به تحلیل و بررسی این رسیتال پرداختند.

کلید واژه ها:

نشست الف

موسیقی

شیراز

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال