پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
در آغاز جشن‌های غدیر امیرالمومنین (ع) در شیراز،

نمایشگاه خطاطی خطبه غدیر به خط صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افتتاح شد

 نمایشگاه خطاطی خطبه غدیر به خط صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افتتاح شد
    -     کد خبر: 5695
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۷|۱۱:۵۷
سرویس :فرهنگی >>
در آغاز جشن‌های غدیر امیرالمومنین (ع) در شیراز، نمایشگاه خطاطی خطبه غدیر به خط صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افتتاح شد و همچنین کتاب "بر کرانه غدیر" که به خط وی و با همکاری مریم همایونی و گودرز پناهی آزاد منتشر شده است،‌ رونمایی گردید.

کتابت خطبه غدیر به دو زبان فارسی و عربی، رونمایی شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: امسال به سمت برکت دهه امامت و ولایت برنامه‌های ویژه‌ای در سراسر فارس تدارک دیده شده است که همگی با شادی و هنر آمیخته شده و طی ده روز گذشته با همکاری بنیاد غدیر ویژه‌برنامه‌های متفاوتی را تدارک دیدیم؛ از جمله نمایشگاه‌های متعدد، اجرای تئاترهای خیابانی در نقطه نقطه شهر که مجموعاً ۸۰۰ برنامه را در بر گرفته است.

بر کرانه غدیر، خطبه‌ای به خط خوش 

سهرابی همچنین درباره کتابت خطبه غدیر به دو زبان فارسی و عربی که به قلم او صورت گرفته است، توضیح داد: این خطبه در سال ۱۳۹۰ به یمن دهه ولایت و در جشنواره‌ای که در قزوین برگزار شد، تحریر شد و کتابت آن چهار هفته کامل به‌طول انجامید و در نهایت در زمره پنج اثر برگزیده کشور شناخته شد که پس از چند سال تصمیم بر آن شد که آن را در قالب مجموعه‌ای در اختیار عموم قرار دهیم.

وی درباره کتاب برکرانه غدیر اظهار داشت: این کتاب با مقدمه آیت‌الله لطف‌الله دژکام به چاپ رسیده است و  در آن افزون بر آثار یادشده، خطبه غدیر به خط نستعلیق گودرز پناهی‌ِآزاد و خط نسخ مریم همایونی کتابت شده است که توسط یکی از مذّهبان مشهد تذهیب شده است.

وی همچنین از دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر درخواست کرد که دبیرخانه دائمی جشنواره شعر غدیر را به استان فارس واگذار کنند تا هنرمندان و مسئولان بتوانند از این جشنواره به‌صورت کامل حمایت کنند و آن را در سومین حرم‌اهل بیت (ع) میزبانی کنند.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: آیین افتتاح مراسم غدیر با حضور و سخنرانی حضرت آیت الله صدیقی دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر کشور؛ و حاج آقا احمدی رئیس بنیاد غدیر فارس؛ به همراه گشایش نمایشگاه خوشنویسی، رونمایی از کتاب "بر کرانه غدیر" و فراخوان جشنوار شعر غدیر و تجلیل از برگزیدگان؛ در بنیاد غدیر فارس، واقع در میدان فخر آباد، روبروی بیمارستان قطب الدین، برگزار شد.

سهرابی بیان داشت: ابتدای این ایام با مراسمی در قالب جشن های مردمی ویژه هنرمندان و شعر خوانی در محل بنیاد بین المللی غدیر و همچنین منطقه سعدی ٢٦ مرداد ماه جاری با حضور خانواده های سیل زده، برگزار می شود و همچنین؛ نمایشگاه ٣٠ اثر خوشنویسی از خطبه غدیر در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، رونمای کتاب خطبه غدیر در جشن ویژه هنرمندان، کاروان شادی در سطح شهر، پرده خوانی و نقالی با موضوع غدیر در حرم های مطهر حضرت شاهچراغ و آستانه، نیز از این دست برنامه ها است که در ایام دهه غدیر اجرا می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: در ایام دهه امامت و ولایت، مسابقه کتاب عید تا عید در ادارات، تجلیل از سادات حوزه فرهنگ و هنرمندان برجسته، چاپ ویژه نامه با همکاری نشریات اجرا می شود و در ادامه اعلام راه اندازی دبیرخانه شعر استانی غدیر در محل بنیاد غدیر فارس نیز واقع در میدان فخر آباد روبروی بیمارستان قطب الدین ٢٦ مرداد ماه جاری برگزار خواهد شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در پایان خبر داد: در همین راستا تئاترهای خیابانی با بازی و کارگردان های جوان و پیشکسوت شهرمان ویژه قربان تا غدیر با نام های " کوچه های عاشقی؛ مولای متقیان، عاشقان، پدر مهربانی، تنهاترین مرد " در پانزده اجرا و ایام غدیر و مکان هایی چون، حرم های مطهر شاهچراغ و آستانه(ع)، پایانه های ترمینال های مسافربری، محله های عفیف آباد و ملاصدرا و نمازی، معالی آباد، گذر حافظیه و ارگ کریمخانی، در مقابل چشمان مردم و رهگذران نمایش داده می شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال