پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

نمایشگاه نقاشی و طراحی فردی «آینه ناخودآگاه» بانوی هنرمند

نمایشگاه نقاشی و طراحی فردی «آینه ناخودآگاه» بانوی هنرمند
    -     کد خبر: 5646
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۱۴|۱۲:۴۶
نمایشگاه نقاشی و طراحی فردی «آینه ناخودآگاه» فرزانه دانشمند جهرمی تا ۱۶ مردادماه برپاست.

در این نمایشگاه که حاوی آثاری از هنرمندی جوان است آثار به نمایش درآمده با امید به ادامه زندگی عرضه شده اند.

به گفته فرزانه دانشمند جهرمی، «دنیای هنر به طور جدی برایم از زمانی آغاز شد که تحصیلاتم را در مدرسه هنر و اندیشه (۱۳۸۰-۱۳۸۲) آغاز کردم.  فعالیت هنریم در آموزشکدۀ فنی حرفه‌ای دختران شیراز در رشته گرافیک ادامه یافت. رد شدن درخواستم برای ادامه تحصیل در گرنوبل فرانسه باعث شد ادامه تحصیلاتم را با تغییر رشته از گرافیک به نقاشی(رویای دیرینه‌ام) از سر گرفته و در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد شیراز به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازم. پس از آن نقاشی را در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد یزد ادامه دادم. نتیجه این فعالیت‌ها منجر به ۶ نمایشگاه انفرادی و ۸ نمایشگاه گروهی داخلی در گالری‌های وصال، شیوه، خانه هنرمندان، گالری موزه آب، خانه زینت‌الملک، هنرهای معاصر یزد، کافه هایکا(سقز کردستان) و ... شد.

چند ماه بعد از حادثه نابهنگام از دست دادن خواهرم در یک تصادف، از استادم در ترم آخر دانشگاه خواستم که کمک کند تا صحنۀ تصادف را بازآفرینم. او جمله‌ای به من گفت که تا به امروز که حدود ۸ سال از آن اتفاق می‌گذرد سرلوحه همه لحظاتی شد که پای بوم سفیدی می‌نشینم. "برای افریدن یک ایده نیازی به زور زدن نیست، دانش تو از این رشته و ناخودآگاهت کار خود را به خوبی بلد هستند". امروز که در صدد نوشتن بیانیه برآمدم می‌خواهم فقط آن جمله را به رشته تحریر درآورم. نقاشی برای من "انگارۀ ناخودآگاه" من است. مطالعات عمیق تاریخی، تجربیات گذشته، دانش مبانی هنرهای تجسمی و قلم مو و رنگ‌هایم کافی هستند که ناخودآگاهم دستانم را به حرکت وادار کند. اوج شکوفایی نمود این گفتار زمانی بود که چندین سال بعد از آن اتفاق ناگوار در یکی از نمایشگاه‌هایم، شخصی بعد از مشاهده آثار، رو به من کرد و گفت: در نقاشی‌هایت صحنه تصادف می‌بینم! با اینکه من هیچ وقت دیگر تلاش نکرده بودم که روی این موضوع کار کنم».

ساعت بازدید از نمایشگاه نقاشی و طراحی «آینه ناخودآگاه» که جمعه ۱۱ مردادماه آغاز بکار کرد، ۱۰ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۲ به میزبانی نگارخانه تار و پود در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال