پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

برگزاری جلسه دفاع از فیلمنامه برای دریافت بودجه از انجمن سینمای جوان شیراز

برگزاری جلسه دفاع از فیلمنامه برای دریافت بودجه از انجمن سینمای جوان شیراز
    -     کد خبر: 5602
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۴/۲۹|۱۳:۰۹
سرویس :هنری >>
نخستین نشست پیچینگ شورای استانی تولید فیلم کوتاه کشور که به‌معنای ساز و کار دفاع از فیلمنامه در حداقل زمان برای اختصاص بودجه است، با همت انجمن سینمای جوان فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز؛ نخستین نشست پیچینگ شورای استانی تولید فیلم کوتاه کشور که به‌معنای ساز و کار دفاع از فیلمنامه در حداقل زمان برای اختصاص بودجه است، با همت انجمن سینمای جوان فارس در شیراز برگزار شد.

شیوه پیچینگ از جدیدترین روش‌های موجود برای تولید فیلم است که در آن فیلمسازان پس از مشاوره با کارشناسان به دفاع از طرح خود می‌پردازند و درصورت پذیرش برای ساخت آن از انجمن سینمای جوان بودجه دریافت می‌کنند.

در این برنامه که شامگاه چهارشنبه در مجتمع فرهنگی و هنری هنرشهر آفتاب شیراز برگزار شد، گروه پنج نفره داوری شامل محمدرضا حق نگهدار، نادعلی شجاعی، سهیل امیر شریفی، لیلی گله داران و کریم لک‌زاده به بررسی چهار فیلمنامه پرداختند.

فیلمنامه‌های نشانی از نگین امین‌زاده، بازاریاب اثر فرزاد قبادی نژاد، زنده باد کنترل از آزاده مسیح‌زاده و بی هوشی به قلم غلامرضا یزدانی در نخستین برنامه پیچینگ شیراز پس از ارائه توسط کارگردان ها، مورد بررسی هیأت داوران قرار گرفتند.

داوران پس از شنیدن دفاع کارگردانان با ارائه پیشنهادها و پرسش‌هایی طرح را پخته‌تر کردند و در نهایت برای برگزیدن فیلمنامه‌های شایسته دریافت هزینه تولید به شور نشستند.

علیرضا توکل، رئیس انجمن سینمای جوان فارس در حاشیه این برنامه گفت: در این مرحله، پذیرش در دو گام انجام می‌شود و فیلمنامه‌های فیلمسازان هر استان در ابتدا با بارگذاری در پرتال سینمای جوان، در یک مرحله به صورت آنلاین توسط شورای تولید بررسی و امتیازدهی می‌شود و فیلمنامه‌هایی که حدنصاب امتیاز را برای مرحله دوم کسب می‌کنند به صورت حضوری به دفاع از طرح خود در زمانی معین می‌پردازند.

علیرضا توکل ادامه داد: بعد از دفاع، شورا وارد گفت وگو و تصمیم‌گیری می‌شود و پس از آن فیلمنامه‌های مصوب از حمایت مالی برخوردار می‌شوند.

وی با بیان اینکه فیلمنامه‌ها در بخش حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای بررسی می‌شوند، ابراز داشت: سقف هزینه‌های پرداختی برای فیلمنامه‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای متفاوت است که با توجه به برآورد فیلمساز و تشخیص شورا ارائه می‌شود.

رئیس انجمن سینمای جوان فارس بیان کرد: در استان فارس مجموعاً ۲۲۰ میلیون تومان برای حمایت از تولید در سال جاری در نظر گرفته شده است و پیش‌بینی می‌شود ۶ تا ۹ نشست دیگر پیچینگ برگزار شود.

توکل با بیان اینکه در هر نشست ممکن است بیش از یک فیلم نظر هیات داوران را جلب کند و اعلام تعداد آثار پذیرفته‌ شده بر عهده رای داوران است، مهم‌ترین نکته این است که فیلمساز بتواند شورای تولید را از لحاظ فرم و تکنیک مجاب کند و توانایی خود را برای ساخت موفق فیلمنامه نشان دهد.

وی افزود: استان فارس به عنوان یکی از استان‌های الگو برای طرح پیچینگ مشخص شده است و این، نخستین نشست کشوری بود که در شیراز برگزار شد که همزمان از طریق اسکایپ توسط شورای عالی تولید کشور و مدیران انجمن سینمای جوان نیز رصد شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

« زغال» در سینما گلستان اکران می شود برپایی نمایشگاه عکس در مرودشت استاد برجسته و پیشکسوت هنر قلمزنی شیراز درگذشت موسیقی برای همه / حضور بهبود یافتگان سوء مصرف مواد مخدر در کنسرت آوای مهر «نیاز» و «جیران» نمایندگان فارس در هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر معلولین میزبانی استان فارس از چهارمین جشنواره ملی فانوس پرفورمنس «خاکینه» به مناسبت روز جهانی خاک در بوستان آزادی اجرا شد مهر کاشان میزبان دو اثر نمایشی از هنرمندان تئاتر مرودشت خواهد بود زنگ افتتاح تئاتر «ناخوانده» با حضور دکتر لیلا دودمان عضو شورای شهر شیراز و جمعی از هنرمندان تئاتر نواخته شد «برای فـــروش» کولاژهای دیجیتال شی ما قادر پوردر گالری زی تشکیل تیم فوتسال بهبودیافتگان سوء مصرف مواد مخدر نوزدهمین جشنواره تئاتر استانی پسامهر با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد عامل موفقیت ایسنا استفاده از ظرفیت جوانان دانشجوی خلاق است تجلیل از جوانان فعال در سیل شهرک سعدی / راه اندازی سینما دیجیتال فرهنگسرای طاووسیه مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی چلچراغ تمدید شد
آرشیو