پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس :

ثبت گروه‌های نمایش منجر به تولید بیشتر تئاتر شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: دهه کرامت ترویج فرهنگ و سبک زندگی اسلامی رضوی را یاد آوری می کند
    -     کد خبر: 4544
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۴/۱۰|۱۵:۱۱
سرویس :هنری >>
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در گفتگو با هنر شیراز ، از رونمایی و بهره‌برداری سامانۀ بازمهندسی شدۀ ثبت گروه‌های نمایش ایران با هدف افزایش تولیدات جدید و اجرای عمومی تئاتر خبر داد و گفت: ثبت گروه‌های نمایش می‌بایست منجر به تولید و اجرای عمومی بیشتر تئاتر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز؛ صابر سهرابی اعلام داشت: با توجه به برنامه ریزی اداره کل هنرهای نمایشی درسال جاری جهت ثبت گروه های نمایشی استان ها؛ سامانه ای برای ثبت گروه های جدید با رعایت شرایطی از تاریخ یکم مرداد ٩٨ تا ٣٠ شهریور ٩٨ به مدت دو ماه فعال خواهد شد که برای این امر ضروری است تا تاریخ ٢٥ تیر ماه جاری گزارش اجرای عمومی تمام گروه های نمایشی ثبت شده به اداره کل هنرهای نمایشی ارسال شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: در این زمینه ثبت گزارش عملکرد درقالب تکمیل تایید و ارسال فرم شماره ١٠ سامانه برای گروه و اعلام نظر در خصوص فعال بودن و یا غیر فعال بودن توسط اداره کل استان ها خواهد بود و فرم شماره ١٠ به نشانی سایت  www.esteghrar.ir   قابل دسترسی است.

سهرابی گفت: سامانه ثبت گروه های نمایشی هر استان صرفا در خصوص تکمیل اطلاعات و ارسال گزارش عملکرد سا لهای ١٣٩٦ و ١٣٩٧ و اعتبار سنجی و تایید دفتر ثبت گروه های نمایشی فعال خواهد شد و این گزارش عملکرد براساس پرینت تایید و مهر شده توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر استان و رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان و استخراج خبر اجرای عمومی نمایش گروه مورد نظر از صفحه درگاه تئاتر استان پذیرفته خواهد شد؛ که تاریخ و کد شناسه خبر با تکمیل فرم شماره ١٠ و ارسال در مهلت تعیین شده ملاک است.

ثبت گروه‌های نمایش می‌بایست منجر به تولید و اجرای عمومی بیشتر تئاتر شود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از رونمایی و بهره‌برداری سامانۀ بازمهندسی شدۀ ثبت گروه‌های نمایش ایران با هدف افزایش تولیدات جدید و اجرای عمومی تئاتر خبر داد.

او در ادامه افزود: از آنجا که اداره کل هنرهای نمایشی برای ثبت گروه‌ها برنامه دارد و به سرنوشت و فعالیت آن‌ها اهمیت می‌دهد، قصد دارد تا نظارت به معنای مثبت آن را بر عملکرد گروه‌های نمایشی داشته باشد. گروه‌ها بر اساس آیین نامه ثبت می‌بایست هر سال حداقل یک اجرای عمومی را در استان خودشان روی صحنه ببرند. بر این اساس، برنامه پیش روی اداره کل هنرهای نمایشی این بوده که از رویکرد کمی به سمت رویکرد کیفی حرکت شود و عملکرد تولیدات جدید و اجرای عمومی تئاتر گروه‌های ثبت شده را مورد سنجش قرار دهد و بر اساس این سنجش، در صورت فعال بودن گروه ها امکان ثبت گروه‌های جدید را به شهرستان‌های متقاضی بدهد.

سهرابی خاطرنشان کرد: باید از نگاه آماری صرف که اساساً رویکردی غلط است پرهیز کنیم؛ چرا که هدف اصلی از ثبت گروه‌ها در نهایت تولید و اجرای عمومی تئاتر، همچنین افزودن به شمار تماشاگران تئاتر در سراسر استان و کشور است. به این ترتیب است که شاهد یک کار فرهنگی ارزشمند خواهیم بود که قطعاً تأثیر اخلاقی و اندیشه ای خود را بر جامعه خواهد گذاشت. در غیر این صورت تنها یک کار آماری صرف را پیش رو خواهیم داشت که نتیجه روشنی نخواهد داشت و نخواهیم توانست پاسخگوی مطالبات هنرمندانی باشیم که زیر این چتر گرد آمده‌اند.

وی در ادامه سخنانش در خصوص ساز و کار دست یافتن به این رویکرد نیز بیان کرد: در این طرح حتی پیش بینی ثبت گروه‌های تئاتر خیابانی، همچنین گروه‌های تعزیه و تئاتر آزاد و دیگر اشکال گروه های هنرهای نمایشی هم انجام شده است. این سایت بنا است کاملاً هوشمند و در فضای مجازی تعریف شود؛ چرا که ضرورت زمانه ایجاب می‌کند که از بایگانی کاغذی که هم هزینه و زمان‌بر و هم به شدت آسیب پذیر است دور شویم.

او در همین زمینه تصریح کرد: در این سامانه برای شهرستان‌ها سه رده‌ کارتابل بررسی تدارک دیده شده و متقاضیان بر اساس رده‌های تعریف شده و پس از احراز هویت، سوابق معتبر فعالیت گروه را ثبت و بارگذاری خواهند کرد. در ادامه رئیس انجمن هنرهای نمایشی هر استان این سوابق فعالیت حرفه ای تئاتر را بررسی و چنانچه مورد تأیید بود به اداره کل ارشاد استان منتقل می‌کند. این اطلاعات نهایتاً به کارتابل اداره کل هنرهای نمایشی خواهد آمد و توسط کارشناس و مدیر سامانه مدارک و بارگذاری‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت مدیر کل هنرهای نمایشی تأیید نهایی را در این خصوص اعمال خواهد کرد. در سامانه جدید پیش بینی شده تا در مرحله نهایی با دریافت شماره ثبت، پی دی اف پروانه فعالیت گروه‌ها نیز از طریق همین سامانه قابل دریافت و صدور باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: بر این اساس در سامانه یاد شده اعتبارسنجی و صحت اظهارات گروه‌ها در خصوص فعالیت‌هایشان از طریق درج لینک خبرهای مرتبط به اجراها ی عمومی در درگاه تئاتر استانی‌شان صورت خواهد گرفت و سند فعالیت گروه‌ها خواهد بود. به این ترتیب دیگر نیازی به ارائه بروشور یا نامه تأیید ادارات استانی نخواهد بود که بر این اساس در هر لحظه امکان رصد فعالیت‌های گروه‌های نمایشی برای هر ردۀ مدیریتی و به هر صورت آماری امکان پذیر خواهد بود.

سهرابی همچنین در پایان سخنانش در این زمینه گفت: خواهشم از هنرمندان تئاتری در سراسر استان این است که صبوری و شکیبایی داشته باشند تا طرح بازمهندسی سامانه ثبت گروه‌های نمایش ایران در زمانی که پیش بینی شده به بهره برداری برسد و سامانه ای ماندگار، پاسخگو و توانمند در زمینۀ ثبت، تمدید، پژوهش و آمار در حوزۀ تئاتر به ثمر بنشیند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال