پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس :

دبیرخانه جشنواره ملی شعر رضوی دائمی می شود/ معنویت شعر رضوی اعتبار جشنواره را صد چندان می کند

دبیرخانه جشنواره ملی شعر رضوی دائمی می شود/ معنویت شعر رضوی اعتبار جشنواره را صد چندان می کند
    -     کد خبر: 4483
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۳/۲۳|۱۳:۱۰
سرویس :فرهنگی >>
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، با اشاره به اینکه دبیرخانه نخستین جشنواره ملی شعر رضوی در شیراز دائمی می شود تا در طول سال از این ظرفیت معنوی و هنری کمال بهره را ببریم، گفت: حال و هوای این جشنواره در مقوله تاثیر گذار «شعر» پرسه می زند، و می توان چند سطری از شیراز، شهر شعر و ادب نوشت، می توان هنوز از پایتخت فرهنگی بودن این شهر سخن گفت، می شود از حافظ و سعدی نام برد و سرانجام به این نتیجه رسید که شیراز ظرفیت پایتختی شعر ایران را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ صابر سهرابی افزود: نام ایران و ایران زمین و بویژه استان فارس، پیوسته با شعر و ادب و فرهنگ همراه و همزاد بوده و هست و خواهد بود و در طول تاریخ و اَدوار دیرین و کُهَنِ ایران، مردم این استان هماره با شعر و ادب همدم بودند و مرد و زن و کوچک و بزرگ در شیراز با شعر و شاعری خو گرفته اند و طبع لطیف مردمانش دلیلی بر این ادعاست.

دبیرشورای فرهنگ عمومی استان با تاکید براینکه شعر و شاعری مقوله ای نیست که در یک جشنواره خلاصه گردد، بیان داشت: نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز و تولیدات شعری شاعرانش ما را بر این قاعدن استوار می دارد که محصول فکری و تجربیاتِ زندگی و نگاه و تفکر و بینش شاعر به جامعه و جهان و آفرینش و آفریدگار در قالبِ اشعارِ شاعر ظهور کرده است. و شعر رضوی از جهت تأثیرگذاری در جامعه و در بین مردم، نقش بسیار مهمی ایفاء می کند تا جایی که پیامبر اکرم (صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلهِ وَسَلَّمَ) فرمود : «اِنَّ مِنَ الشِّعْرِ لَحِکْمَهً، وَ اِنَّ مِنَ الْبَیانِ لَسِحْراََ. یعنی برخی از شعر ها، حکمت است و مضمون بلند و حکیمانه دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس با تاکید بر ظرفیت های شعر و ادبیات استان و نیاز به تشکیل دبیرخانه ای دائمی برای جشنواره شعر رضوی اظهار داشت: باید بدانیم که شعر رضوی بویژه در مضمون اجتماعی یکی از شاخه های مهم شعری است و منجر به حرکت، تحول و پویایی در افراد جامعه می گردد و می تواند بنیانگر حرکات عظیمی باشد که این به خودی خود بسیار حائز اهمیت است. شعری که از معنویت و بویژه نام و اندیشه الهی حضرت امام رضا (ع) بتواند تاثیری شگرف بر روحیه افراد بگذارد بسیار مهم تر و برجسته تر از شعری است که تنها توجه میلیونی جامعه انسانی را به خود جلب کند و در نهایت ثمره ای برای افراد نداشته باشد.

زندگی هیچ ملتی جدا از « شعر و ادبیات » نیست

سهرابی گفت: ادبیات نزد اشخاص و ملل، به عنوان «غذای روح » و «چاشنی زندگی » مطرح بوده است و مردم از دیرزمان با آن می زیسته اند و انس داشته اند . هم اکنون نیز این حالت بویژه در فرهنگ رضوی وجود دارد و دامنه گسترده ادبیات و شاخ و برگهای آن به حدی است که هر قوم و ملتی و هر شخصی را با فرهنگ های مختلفی که دارند، به نوعی دربر می گیرد .

نگاهی به فرهنگ مکتوب ملتها (کتاب)، شعرها و سرودها، دیوانهای اشعار، امثال و حکم و ضرب المثلها، داستانها وافسانه ها، نقاشی ها، خوشنویسی ها، خطاطی ها و هنرهای گوناگونی که به کلام و سخن و نوشته مربوط می شود، گستردگی دامنه ادبیات را نشان می دهد و جاذبه آن نیز نزد اقوام مختلف بشری مشهور است و در واقع می توان گفت: ادبیات، و شعری که با فرهنگ معنوی و دینی در جریان جشنواره ملی شعر رضوی شیراز سروده میشود؛ به شکلی بیان زیبای مفاهیم ذهنی و احساسهای درونی و اندیشه های بشری است، در قالب نافذ و گیرا و چون از زیبایی برخوردار است مردم را به سوی خود جذب می کند و با زندگی نیز عجین می شود .

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال