پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس :

دبیرخانه جشنواره ملی شعر رضوی دائمی می شود/ معنویت شعر رضوی اعتبار جشنواره را صد چندان می کند

دبیرخانه جشنواره ملی شعر رضوی دائمی می شود/ معنویت شعر رضوی اعتبار جشنواره را صد چندان می کند
    -     کد خبر: 4483
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۳/۲۳|۱۳:۱۰
سرویس :فرهنگی >>
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، با اشاره به اینکه دبیرخانه نخستین جشنواره ملی شعر رضوی در شیراز دائمی می شود تا در طول سال از این ظرفیت معنوی و هنری کمال بهره را ببریم، گفت: حال و هوای این جشنواره در مقوله تاثیر گذار «شعر» پرسه می زند، و می توان چند سطری از شیراز، شهر شعر و ادب نوشت، می توان هنوز از پایتخت فرهنگی بودن این شهر سخن گفت، می شود از حافظ و سعدی نام برد و سرانجام به این نتیجه رسید که شیراز ظرفیت پایتختی شعر ایران را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ؛ صابر سهرابی افزود: نام ایران و ایران زمین و بویژه استان فارس، پیوسته با شعر و ادب و فرهنگ همراه و همزاد بوده و هست و خواهد بود و در طول تاریخ و اَدوار دیرین و کُهَنِ ایران، مردم این استان هماره با شعر و ادب همدم بودند و مرد و زن و کوچک و بزرگ در شیراز با شعر و شاعری خو گرفته اند و طبع لطیف مردمانش دلیلی بر این ادعاست.

دبیرشورای فرهنگ عمومی استان با تاکید براینکه شعر و شاعری مقوله ای نیست که در یک جشنواره خلاصه گردد، بیان داشت: نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز و تولیدات شعری شاعرانش ما را بر این قاعدن استوار می دارد که محصول فکری و تجربیاتِ زندگی و نگاه و تفکر و بینش شاعر به جامعه و جهان و آفرینش و آفریدگار در قالبِ اشعارِ شاعر ظهور کرده است. و شعر رضوی از جهت تأثیرگذاری در جامعه و در بین مردم، نقش بسیار مهمی ایفاء می کند تا جایی که پیامبر اکرم (صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلهِ وَسَلَّمَ) فرمود : «اِنَّ مِنَ الشِّعْرِ لَحِکْمَهً، وَ اِنَّ مِنَ الْبَیانِ لَسِحْراََ. یعنی برخی از شعر ها، حکمت است و مضمون بلند و حکیمانه دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس با تاکید بر ظرفیت های شعر و ادبیات استان و نیاز به تشکیل دبیرخانه ای دائمی برای جشنواره شعر رضوی اظهار داشت: باید بدانیم که شعر رضوی بویژه در مضمون اجتماعی یکی از شاخه های مهم شعری است و منجر به حرکت، تحول و پویایی در افراد جامعه می گردد و می تواند بنیانگر حرکات عظیمی باشد که این به خودی خود بسیار حائز اهمیت است. شعری که از معنویت و بویژه نام و اندیشه الهی حضرت امام رضا (ع) بتواند تاثیری شگرف بر روحیه افراد بگذارد بسیار مهم تر و برجسته تر از شعری است که تنها توجه میلیونی جامعه انسانی را به خود جلب کند و در نهایت ثمره ای برای افراد نداشته باشد.

زندگی هیچ ملتی جدا از « شعر و ادبیات » نیست

سهرابی گفت: ادبیات نزد اشخاص و ملل، به عنوان «غذای روح » و «چاشنی زندگی » مطرح بوده است و مردم از دیرزمان با آن می زیسته اند و انس داشته اند . هم اکنون نیز این حالت بویژه در فرهنگ رضوی وجود دارد و دامنه گسترده ادبیات و شاخ و برگهای آن به حدی است که هر قوم و ملتی و هر شخصی را با فرهنگ های مختلفی که دارند، به نوعی دربر می گیرد .

نگاهی به فرهنگ مکتوب ملتها (کتاب)، شعرها و سرودها، دیوانهای اشعار، امثال و حکم و ضرب المثلها، داستانها وافسانه ها، نقاشی ها، خوشنویسی ها، خطاطی ها و هنرهای گوناگونی که به کلام و سخن و نوشته مربوط می شود، گستردگی دامنه ادبیات را نشان می دهد و جاذبه آن نیز نزد اقوام مختلف بشری مشهور است و در واقع می توان گفت: ادبیات، و شعری که با فرهنگ معنوی و دینی در جریان جشنواره ملی شعر رضوی شیراز سروده میشود؛ به شکلی بیان زیبای مفاهیم ذهنی و احساسهای درونی و اندیشه های بشری است، در قالب نافذ و گیرا و چون از زیبایی برخوردار است مردم را به سوی خود جذب می کند و با زندگی نیز عجین می شود .

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

شصت‌وسومین جشنواره منطقه‌ای فیلم سروناز و جشنواره سینما و ادبیات به پایان رسید هنر در هر قالب و حوزه‌ای ارجمند و ارزشمند است در سال جاری، هفت میلیارد تومان بودجه برای تولید فیلم کوتاه در کشور اختصاص یافت که تا پایان دی‌ماه تنها سه میلیارد تومان آن جذب شد این شورا آمادگی دارد در حوزه فرهنگی و میراثی، شیراز را به عنوان مرکز اصلی کشور معرفی کند «روتوش» اولين نمايش انفرادی آثار پرگل عينالو در پیرسوک مهلت ارسال آثار به نهمین جشنواره مد و لباس فجر تمدید شد هنرمند در خلق اثر باید جهان خود را بشناسد و بازآفرینی کند فیلم کوتاه هر روز اعتبار بیشتری در سراسر جهان به دست می‌آورد اختتامیه شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه «سروناز» میزبان سینماگران نمایشگاه عکس سروناز گشایش یافت استعفای ابراهیم گشتاسبی راد از سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز پنجمین دورۀ جشنوارۀ سراسری دوسالانۀ داستان کوتاه حیرت ۲۰ قاب از معدنچی ها در نگارخانه وصال تنوع صداها در ادبیات ایران دوره خاصی را خواهد ساخت؛ می‌شود با حُسن نیت کدورت‌های موجود را برطرف کرد در طول حیات بزرگان فرهنگ، این الگوهای فرهنگی را قدردان‌شان باشیم
آرشیو