پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
رئیس ایکوم ایران خواستار شد:

اختصاص موزه‌ای به «سووشون» دانشور

  اختصاص موزه‌ای به «سووشون» دانشور
    -     کد خبر: 2459
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۳/۵|۱۲:۰۸
سرویس :فرهنگی >>
رئیس ایکوم ایران، خواستار اختصاص موزه‌ای به کتاب «سووشون» سیمین دانشور شد.

احمد محیط طباطبایی شنبه شب در آئین تقدیر از گالری داران استان فارس که به مناسبت معرفی «موزه کلمات نگهبان زبان فارسی در آینده» در مجموعه فرهنگی هنری «پیرسوک» برگزار شد، با توجه به لزوم حفظ و نگهداری میراث مکتوب از جمله ادبیات فارسی گفت: همچنانی که برای تأسیس «موزه معصومیت» در استانبول توسط «اورهان پاموک» نویسنده نوبلیست ترکیه ابتدا شرح و سناریو نوشته شده بود سپس موزه آن تشکیل شد، می‌شود چنین ادای دینی به کتاب «سووشون» کرد زیرا سناریو و شرح آن پیشتر توسط سیمین دانشور نگاشته شده است.

موزه کلمات خلاقیتی به وسعت فرهنگ بشر

این پژوهشگر میراث فرهنگی ایران با اشاره به اینکه در موزه کلمات شیراز دست نوشته‌های شخصی نگهداری خواهد شد آن را خلاقیت دانست و افزود: کاری که نیما تقوی به همراه نایب شیرازی کرده در این شاخص قرار می‌گیرد زیرا عنوان کلمات به وسعت فرهنگ بشر است.

محیط طباطبایی در عین حال با بیان اینکه موزه‌های کشور دچار تحول شده است عنوان کرد: پس از جنگ دوم جهانی دگرگونی در شیوه موزه داری از دهه ۵۰ شمسی تغییر معنا داد و از جنبه دیگری برخوردار شد و موزه از قرن بیستم در تعامل با جامعه قرار گرفت و اکنون موزه جایی است که فکر و اندیشه را حفظ می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه موزه دیگر شیء محور نیست و با این تعریف می‌شود کلمات را موزه دانست، تصریح کرد: بر اساس تعریف ایکوم سازمان ملی اسناد هم موزه است چه ما به سند یا کتاب یا باغ‌های گیاه شناسی بپردازیم موزه تلقی می‌شود؛ آنچه با انسان در تعامل است را می‌شود موزه تعریف کرد.

رئیس ایکوم ایران در ادامه بیان کرد: وقتی نگاه موزه‌ای باشد آن پدیده محبوس نیست و اینکه اثر چه نقشی در آینده دارد از اهمیت برخوردار می‌شود.

محیط طباطبایی در جمع گالری داران و مخاطبان موزه کلمات شیراز اظهار کرد: نگاه موزه‌ای مهم‌ترین چیزی است که ما به دنبالش هستیم و در این دوره حتی در خانه‌ای که زندگی می‌کنیم پدیده‌ها شکل دیگری پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه کتابخانه ملی ایران با تعریفی که از موزه در دوره کنوی حاصل می‌شود؛ تا امسال بخشی داشت که گاری موزه‌ای با آثار نفیس در خودی جای داده بود، افزود: بدین خاطر دیدیم که همه کتابخانه موزه است.

کلمه حاکم بر تاریخ یک کشور است

محیط طباطبایی با بیان اینکه مخاطب موزه‌ها کودکان و نسل آینده هستند، تصریح کرد: کلمه فقط در نامه و انشا محبوس نمی‌شود و در هرچه در دوره تاریخی ماست قرار می‌گیرد زیرا کلمه حاکم بر تاریخ یک کشور است.

مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور با تصریح اینکه تاریخ مجموعه آن چیزی است که از انسان باقی مانده است، ادامه داد: کشور ما یکی از حوزه‌های غنی ادبیات را دارد و یکی از مهمترین بخشهای فرهنگ صلح کشور ما ادبیات ما به شمار می‌رود که باید در حفظ آن کوشید.

وی با بیان اینکه کلمه دایره‌ای گسترده در فرهنگ ایرانی دارد، اضافه کرد: مجموعه و پشتوانه بسیار غنی داریم که این مجموعه دریچه‌ای را باز می‌کند که پشت آن میراث مکتوب قرار دارد که نوشته‌های یک موسیقی دان یا یک نقشه در این دایره می گنجد، اما مهمترین منبع تاریخ ما ادبیات است.

در ادامه محیط طبابایی با اعلام اینکه کمیته بین المللی موزه‌ها (ایکوم) رویکرد امسال را با عنوان «آینده سنت» برگزیده، گفت: هر دوره شاخص‌های خود دارد ولیکن ریشه در گذشته داشته و تفاوت در کهن و کهنه است زیرا کهنه را دور می‌ریزیم و کهن را حفظ می‌کنیم مانند نوروز که نو به نو می‌شود.

به گفته محیط طباطبایی، یک کلمه در ادوار مختلف بر اساس شرایط اجتماعی معنی متفاوت دارد و موزه کلمات در پی کشف این معانی است.

وی در عین حال با بیان اینکه زاویه مورد علاقه مجموعه پیرسوک حفظ و نمایش اسناد معاصر است اظهار کرد: این خلاقیت و عنوان گستره وسیعی دارد که می‌توان تغییرات و تحولات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از آن استخراج کرد و یکی از آیتم‌هایی که به ما در شناخت تاریخ کمک می‌کند کلمه است.

رئیس ایکوم ایران در ادامه، افزود: امیدوارم روزی در شیراز موزه سووشون را داشته باشیم زیرا موزه دامنه اش به وسعت دامنه زندگی انسان است.

وی رسیدن به آینده روشن و مشخص را سرلوحه تلاش موزه‌ها دانست و گفت: یکی از نهادهای فرهنگی گالری‌ها هستند که مکان داد و ستد فرهنگی با جامعه به شمار می‌روند که با موزه متفاوت است زیرا گالری از نظر ظاهری دارای ساختار بنگاه اقتصادی است در حالی که موزه در عالی‌ترین سطح رفتار فرهنگی یک پدیده فرهنگی است.

تمام اقتصاد شیراز مبتنی بر میراث فرهنگی است

مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه تمام اقتصاد شیراز مبتنی بر میراث فرهنگی است، عنوان کرد: در این شهر، تمام پویایی اقتصاد از میراث فرهنگی است چنانکه اگر پدیده‌های فرهنگی مانند حافظ و سعدی نبودند اقتصاد شیراز دچار تحول نمی‌شد.

وی با اعلام اینکه به این موضوع تجارت خاطره می‌گویند، بیان کرد: موزه‌ها اساساً اقتصادی هستند و به عنوان سرمایه به شمار می‌روند، اما گالری یک شکل دیگر از داد و ستدهای اقتصادی است.

به گفته محیط طباطبایی، ایکوم تصمیم گرفته بر اساس «آینده سنت» در طول فعالیت خود در سال جاری گالری‌هایی که در راستای این رویکرد مورد پی گیری و رصد قرار بگیرند و گالری‌های همراه ایکوم را معرفی کند.

 در آئین رونمایی رسمی موزه کلمات شیراز؛ مهرداد پرتو آذر از گالری تار و پود، هستی خالدی از گالری سروناز، شیما سهرابی مدیر گالری جم، روستا مدیر گالری نیل، سمیه روشن مدیر گالری آبان، عمید مدیر گالری آشنا، بهرامی مدیر گالری شیرازه، شریف بازرگانی مدیر گالری شریف، نیما تقوی مدیر گالری پیرسوک از سوی کمیته ملی ایکوم مورد تقدیر قرار گرفتند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

ادبیات نمایشی رشته جدید موسسه آموزش عالی زند طرح «سینما کتاب» در شیراز آغاز می شود/اکران فیلم های اقتباسی جهان شصت‌وششمین پویش «فصل گرم کتاب» برگزار شد اجرای بزرگترین تعزیه میدانی کشور در صحرارود فسا اجرای تعزیه مردمی در روستای «فنجان» بوانات نقد و بررسی فیلم «یک اتفاق ساده» ٣١ شهریور، پایان مهلت ارسال اثر به دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج جهرم چراغ انجمن هنرهای تجسمی فارس روشن شد/ برپایی جشنواره های هنرهای تجسمی در شیراز روز ملی سینما ارتباط مخاطب و فیلمساز را صد چندان می کند برگزاری انتخابات بازرسان خانه مطبوعات فارس در پایان شهریورماه جاری نمایش فیلم کوتاه ایرانی" امیر علی "در امریکا ثبت نام دوره های تازه در مدرسه داستان نویسی حیرت کلاه برداری در شبکه های مجازی به بهانه ساخت فیلم های سینمایی در شیراز اجرای بزرگترین تعزیه میدانی کشور در صحرارود فسا نماینده مردم شیراز پای در دل اهالی مطبوعات نشست/ حداقل های کسب شده را از دست ندهیم
آرشیو