پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر

میزبانی سعدی شیرازی از شب شعر "قاب ارغوان"

میزبانی سعدی شیرازی از شب شعر "قاب ارغوان"
    -     کد خبر: 24309
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۳۰|۱۷:۳۰
سرویس :فرهنگی >> ادبی
به افتخار هفته شعر و ادب پارسی و فرا رسیدن هفته دفاع مقدس در آیین شب شعری با عنوان "قاب ارغوان" پوستر «اولین نمایشگاه کتاب غیر حضوری قاصدک مهر» و همچنین کتاب «ندیدن دلیل نبودن نبود» مرتضی کشاورز با مراسم امضای پوستر در آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی با حضور سرهنگ پاسدار سعید کوشکی جهرمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس، صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و شعر خوانی جمعی از شاعران به نام استان فارس، رونمایی شد.

پایگاه خبری هنر شیراز؛ در ابتدا مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با یاد و نام خداوندگار مهربان به ایراد سخنرانی پرداخت و با خوانش شعری از زنده‌یاد نصرالله مردانی اینگونه ادامه داد: گذشت کشتی خورشید از جزیره موج؛ به غرقه گاه خطر، زین کناره باید رفت/ بپوش جوشن آتش به تن سوار فلق؛ که در مصاف خسان چون شراره باید رفت... 

باز دفتری گشوده شد ز عشق، تا سروده ها مان را باز خوانیم. سروده‌هایی که سمند صاعقه، زین کرده‌اند تا ما را باز در دریایی از غزل‌های حماسه شناور سازند. سروده‌هایی که برای‌مان از شیرمردان بیشه عشق سخن می‌گویند و یادها را با نسیم مهرشان نوازش می‌کنند. در این گعده نشسته‌ایم و بازمی‌شنویم آهنگ روزهای شهادت عاشقانه عارفان سبک‌بال را که بر بال فرشتگان می‌نشستند و بر افلاک پرواز می‌کردند. آنان که آهنگ‌شان پاسداری از میهن و ارزش‌های والای انسانی آموخته در مکتب حسین بود و مکتب حسین، مکتب آزادگی، دادخواهی و انسانیت است.

حسین وارث آدم، وارث نوح، وارث ابراهیم، وارث اسماعیل، وارث موسی، عیسی، محمد و علی، وارث همه آزادگان بشر، در آموزشگاه عاشورایش‌ می‌آموزد که خون بر شمشیر پیروز است؛ خون‌هایی مقدس که بر شمشیر جهان‌خواران پیروز شد، شاید بزرگترین سروده انقلاب و دفاع مقدس ما، این بود. خون سرداران شهید سرافراز و بلندنامی که در نبردگاه حق بر باطل، حقانیت خود را بر شمشیر‌های آخته فتنه‌گران جهانی، فریاد کشیدند. چه امروز اربعینی را می‌بینیم که دگربار، شیعیان حسین، دست در دست هم، شانه به شانه هم، گرد می‌آیند تا سرود رهایی‌بخش یگانه عاشورا را بخوانند و جهانیان بدانند که حسین، رمز ایستادگی و مانایی در همه تاریخ است.

سلام بر حسین، سلام بر یاران حسین، سلام بر عاشورای حسین، سلام بر زینب مادر عاشورای حسین، سلام بر آنان که پرچم حسین را در همه گذرگاه‌های تاریخ برافراشتند و سلام بر خمینی، پور حسین که رستاخیر حسینی را بار دیگر با خیزشش به جهانیان نشان داد. سلام بر بسیجی‌های او که چون یاران حسین بر تاریکی طاغوت‌های روزگار تاختند و با خون خویش، درخت اسلام، آزادگی و دادخواهی را آبیاری کردند. حسین، این امام عاقلانه‌های عاشقانه‌های عارفانه‌های سرخ شهادت، منادی آزادگی و داد است که با رقص خون در پهن‌دشت کربلای عاشورایش، زندگی سرافرازانه و آزادانه را بر تارک تاریخ نوشت تا راهی برای همه باشد؛ و دفاع مقدس ما، مقدس شد چراکه پیامدی بزرگ از مکتب حسین بود.

امروز در فصل اربعین، راهی از عاشورا آمده‌ایم و اینک بر آستان شهدای‌مان سر فرود می‌آوریم که اربعین، فصل شکفتن گل‌های عاشوراست.  پس امروز، همراه با کاروان آزادگان کربلا که می‌آیند تا سرود آزادگی‌شان را بر آرامستان شهدای‌شان بخوانند، ما نیز سرود چهلم آزادگی شهدای‌مان را که میراث‌داران کربلای حسین‌اند، با خویشتن می‌خوانیم./ یادشان گرامی و راه‌شان پررهرو باد.

در پایان به مناسبت هفته شعر و ادب پارسی و فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، رونمایی پوستر «اولین نمایشگاه کتاب غیر حضوری قاصدک مهر» و همچنین کتاب «ندیدن دلیل نبودن نبود» مرتضی کشاورز با مراسم امضای پوستر در آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی انجام شد و با حضور سرهنگ پاسدار سعید کوشکی جهرمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس، صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، جمعی از شاعران استان فارس پس از شعر خوانی مورد تکریم قرار گرفتند

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال