پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر

پایان جشنواره شعر رضوی شمال فارس

 پایان جشنواره شعر رضوی شمال فارس
    -     کد خبر: 24272
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۲۱|۱۱:۵۵
سرویس :فرهنگی >> ادبی
فاطمه‌السادات رسولی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اقلید و دبیر دومین جشنواره استانی شعر رضوی منطقه شمال فارس در آیین پایانی دومین جشنواره استانی شعر رضوی منطقه شمال فارس گفت: سرودن اشعار آیینی یکی از مباحثی است که فرهنگ دینی و سنت‌های آن را زنده نگه داشته و در دوران گذشته این اشعار باعث رشد وتعالی فرهنگ دینی شده است.

پایگاه خبری هنر شیراز؛ رسولی افزود: همواره سروده‌هایی با درون‌مایه، مدح و ثناى اهل‌بیت، گفتمان و ارزش‌های دین مقدس اسلام و کرامات و فضائل این خاندان جلیل‌القدر، مقدس و نماد احسان است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اقلید ادامه داد: دبیرخانه دومین جشنواره شعر رضوی، محورهای جشنواره را ابعاد نورانی زندگی حضرت امام رضا (ع)، در وصف و فراق حضرت امام رضا(ع)، سفر تاریخی حضرت امام رضا(ع) از مدینه تا طوس، حضرت امام رضا(ع) و جهان اسلام، حضرت امام رضا(ع) و عدالت‌خواهی و اثرگذاری امروزی بارگاه قدسی حضرت امام رضا(ع) و مشهد مقدس در جنبه‌های گوناگون زندگی مردم، دانست.
دبیر دومین جشنواره‌ی شعر رضوی شمال استان فارس با اشاره به حضور شاعران برجسته در دومین جشنواره شعر رضوی منطقه شمال فارس، همه آثار دریافتی را دارای ارزش معنوی، کیفیت بالا و جایگاه ویژه‌ای برشمرد و یادآور شد: شعر در شکل‌گیری هویت ایرانی اسلامی و ترویج فرهنگ دینی ما جایگاه والایی دارد.
رسولی جشنواره شعر رضوی را رویداد مهم و غنی فرهنگی خواند و حضور پررنگ شعرای منطقه را از رخدادهای دومین دوره جشنواره دانست که به همبستگی آن‌ها می‌انجامد و بیان داشت: فراخوان این جشنواره در تیر ماه سال جاری منتشر شد که پس از پایان مهلت ارسال آثار، یکصد سروده از 35شاعر 9 شهرستان منطقه شمال فارس به دبیرخانه رسید.
وی با بیان این که دکتر نادر فخرآور و محمد حسین اقلیدی داوری این جشنواره را بر دوش داشته‌اند، گفت: جشنواره‌های شعر همیشه از حساسیت بالایی برخوردار هستند و شرایط ویژه کرونایی امسال هم این سختی را دو چندان کرد؛ هرچند داوران جشنواره با دقت زیاد پس از خوانش چند باره اشعار فرستاده شده، سروده‌ها را بر پایه ویژگی‌های شعری بررسی و 5 تن را برگزیدند.
گفتنی است آیین پایانی دومین جشنواره استانی شعر رضوی شمال فارس، امسال با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و بر بستر مجازی برگزار شد.
 به نظر داوران تمامی اشعار قابل تقدیربوده اما در مجموع در بخش کلاسیک مقام اول به هاشم همتی از شهرستان اقلید، مقام دوم به خانم جهانبین از دشت مرغاب و مقام سوم را ژیلا نظری از آباده را به دست آوردند.
در بخش آزاد نیز راضیه جمشیدی از شهرستان اقلید مقام اول و سارا خلیفه مقام دوم  مقام آوران این بخش بودند.
در این دوره از جشنواره شاعران ۹ شهرستان اقلید، آباده، ارسنجان، پاسارگاد، مرودشت، خرم‌بید، زرقان، بوانات و سرچهان حضور داشتند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

نوجوان فارسی به پنجمین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران راه یافت فردا، پایان مهلت ارسال اثر به هشتمین دوسالانه‌ی داستان کوتاه نارنج جهرم میزبانی سعدی شیرازی از شب شعر "قاب ارغوان" پیشکسوتان هنر نمایش ممسنی برای توسعه هنر نمایش گرد هم آمده اند و تصمیم واحد گرفتند دفاع مقدس مجالی برای ظهور ارزش‌های ناب ایرانی و اسلامی برگزاری آزمون خوشنویسی در اوز پاسداشت تلاش‌های آیت‌الله موسوی‌نژاد در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرودشت رونمایی نقشه مهندسی فرهنگی فارس همزمان با یادروز حافظ برگزاری «تور دوچرخه سواری» در کانون «منتظران نور» جهرم برنامه های شهرستان های فارس ویژه روز شعر و ادب پارسی؛ گرامیداشت یاد استاد شهریار متقاضیان شهرستانی به فرهنگ و ارشاد همان شهر مراجعه کنند برگزاری آزمون خوشنویسی در مرودشت فراخوان راه‌اندازی مراکز فرهنگی هنری در مرودشت فارس ظرفیت برپایی جشنواره‌های ملی و جهانی فیلم را دارد فعالان «قرآن آباد ایران» تکریم شدند
آرشیو