پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

آمادگی نیمی از شهرستان های فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب

آمادگی نیمی از شهرستان های فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب
    -     کد خبر: 2401
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۲۲|۱۲:۵۵
سرویس :فرهنگی >>
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: بیش از نیمی از ۲۹ شهرستان این استان آمادگی خود را برای نامزدی پایتخت کتاب ایران اعلام کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، مهدی امید بخش، در حاشیه نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان اقلید افزود: در بین این شهرستان ها، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اقلید توانسته، مسئولان اجرایی این منطقه را با اجرای مصوباتی برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران با خود همراه کند.


وی بیان داشت: امیدواریم با اجرای این مصوبات، در سال آینده بتوانیم شهرستان اقلید را به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی کنیم.
امید بخش، در مورد معیارهای انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: نخستین معیار این است که شهر مورد نظر به سبب عنوان پایتختی کتاب بتواند به چشم انداز مد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که همانا ترویج فرهنگ کتابخوانی است، دست یابد.


وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به پیگیری های فراوان مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اقلید و هماهنگی و حمایت دستگاه های اجرایی این شهرستان، عنوان پایتختی کتاب ایران نصیب این منطقه شود و یا اقلید حداقل جزو پنج شهر مبتکر و خلاق در ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور قرار بگیرد.


امید بخش بیان کرد: کسب عنوان شهر مبتکر و خلاق در ترویج فرهنگ کتابخوانی نیز کمتر از عنوان پایتختی کتاب ایران نیست زیرا شهری که این عنوان را از آن خود کند از حمایت های مادی و معنوی دستگاه های اجرایی مختلف همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور و نهاد کتابخانه ها برای گسترش فرهنگ کتابخوانی برخوردار می شود.


وی اضافه کرد: به جز طرح پایتختی کتاب ایران، طرح‌های دیگری از جمله، شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، عشایر دوستدار کتاب، جام باشگاه های کتابخوانی نیز در برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد.


امید بخش افزود: برای اجرا و گسترش برنامه های فرهنگی در مناطق مختلف باید از موضوع تمرکززدایی حمایت شود و اینگونه برنامه ها از حد شعار و ایده پردازی به مرحله عملیاتی و اجرایی برسد.
در ادامه نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان اقلید که با شعار 'کلید فارس، گاهواره آیین و خرد ورزی' برگزار شد از پوستر'اقلید نامزد پایتخت کتاب ایران' رونمایی شد.
شهرستان اقلید در 267 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.


طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران از سال 1393 آغاز شد و تا کنون سه دوره متوالی آن برگزار شده است.
این جشنواره برگرفته از طرح انتخاب پایتخت کتاب جهان است که از سال 2001 میلادی از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) آغاز شده است.
لقب پایتخت کتاب ایران به شهری اعطا می‌شود که برای تقویت جایگاه کتاب و کتابخوانی تلاش‌هایی درخور توجه داشته است.


در نخستین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، روستای لایزنگان از شهرستان داراب در گروه روستاهای برگزیده کتابخوان بود، همچنین در دوره گذشته، روستای فهلیان شهرستان ممسنی و روستای خواجه‌ جمالی شهرستان نی‌ریز عنوان روستای برگزیده را کسب کردند و روستای امامزاده بزم شهرستان بوانات نیز در جمع برگزیدگان مرحله پایانی روستا‌های دوستدار کتاب ایران قرار گرفت.
در چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سال 96، روستای فهلیان شهرستان ممسنی فارس به عنوان برگزیده برگزیدگان انتخاب شد و شهر صدرای شیراز از میان نامزد‌های پایتختی کتاب ایران عنوان شهر خلاق را به دست آورد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

فیلم؛ از مهم ترین ابزارهای فرهنگی و تربیتی به ویژه برای کودکان و نوجوانان است سهرابی از رونمایی "فرنامک" سند چشم‌انداز توسعه فرهنگ و هنر فارس خبر داد فیلم فرناز زارعیان کارگردان جهرمی برگزیده‌ی اول جشنواره‌ی صربستان شد افتتاح نگارخانه "تارونه" در جهرم گشایش نمایشگاه دست آوردهای حوزه فرهنگ و هنر در فارس روز دوم جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با استقبال مواجه شد دانش های تخصصی، باعث بالا رفتن بهره وری و رونق کسب و کار در هر حوزه ای شده است تصویر یک زندگی عاشقانه بر صحنه تماشاخانه استاد هودی جشنواره فیلم کودک و نوجوان در شیراز آغاز شد اکران فیلم های برگزیده کودک و نوجوان در شیراز تماشاخانه استاد لایق میزبان تئاتر لوپوس صالحی خطاب به مدیران جدید استانی: ردپاهای فرهنگی خود را در استان‌ها بیشتر کنید فارس نمایندگان خود را «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی» کشوری شناخت شیراز میزان کارآفرینان فرهنگی و هنری روستا و عشایر چهار استان عکاس هنرمند با اثرش سخن حکیمانه می گوید
آرشیو