پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
در سینماتک «پیرسوک «شیراز؛

مستند «چشمان پرسکوت» پخش و نقد می شود/برگزاری زادروز نقاش نوگرا

 مستند «چشمان پرسکوت» پخش و نقد می شود/برگزاری زادروز نقاش نوگرا
    -     کد خبر: 2397
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۲۲|۱۲:۲۰
سرویس :هنری >>
فیلم مستند «چشمان پرسکوت» ساخته محمدحسین نیکوپور، فیلمساز و عکاس شیرازی در سینماتک «پیرسوک» نقد و بررسی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، سینماتک پیرسوک در ادامه سلسله نشست‌های پخش و نقد و بررسی فیلم‌های مستند، به اکران فیلم «چشمان پرسکوت» که به زندگی و شخصیت هنری زنده یاد محمدعلی شیوایی (کاکو) نقاش نوگرای شیرازی اختصاص دارد، می‌پردازد.

فیلم یادشده به مناسبت زادروز محمدعلی شیوایی نقاش معاصر اکران می‌شود که فیلم‌گفتاری از بهرام دبیری، نویسنده و پژوهشگر هنر در این برنامه پخش می‌شود.

محمدعلی شیوایی با امضای هنری «کاکو»((Kako ۲۱ اردیبهشت ۱۳۱۳ در محله جوانمردی شیراز دیده به جهان گشود و در مدرسه «بوزار» فرانسه نقاشی آموخت؛ او با الهام از آثار براک و پیکاسو سال‌ها در انزوای خودخواسته در روستای دست خضر، درویش وار زیست و به نقاشی پرداخت؛ این استاد نقاشی و هنر تکه چسبانی (کولاژ)، دوشنبه ۴ مهرماه ۱۳۸۴ در شیراز چهره در نقاب خاک کشید و خرقه تهی کرد.

آثار محمدعلی شیوایی با رنگهای گرم و ابزار موسیقی همراه است و نمونه آثارش در موزه علی اکبر صنعتی (هنر معاصر) کرمان روی دیوار اتاق آبی سهراب سپهری آویخته و بخشی از کولاژهای پارچه‌ای و نقاشی‌هایش در موزه هنر معاصر تهران و کاری از او در موزه هنر مشکین فام شیراز قرار دارد.

این مستند پرتره در نخستین یادواره کاکو سال ۱۳۸۴ در گالری هنری هما-تهران به نمایش درآمد و در صفحه اختصاصی گالری آرتیبیشن تهران قرار دارد.

به مناسبت زادروز این هنرمند، به همت مجموعه فرهنگی هنری و سینماتک «پیرسوک» فیلم مستند «چشمان پر سکوت» ساخته محمدحسین نیکوپور یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه جاری ساعت ۸.۳۰ با حضور استاد حسن مشکین فام، هنرمند نقاش و عکاس و پژوهشگر هنر و محمدحسین نیکوپور پخش خواهد شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

نمایش آثار ۴۰ زن طراح گرافیک همراه با رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید» نمایشگاه «رمضانیه» شیراز آغاز شد/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: نمایشگاه قرآن با رویکردی تازه برپایی نمایشگاه های فرهنگی در ایستگاه های مترو شیراز توسعه می یابد گشایش گالری " سی عهد "در متروی نمازی شیراز لامرد رقیبی تازه برای نامزدی پایتختی کتاب در فارس گرامیداشت هفته روابط عمومی در فراشبند اهالی فرهنگ و هنر در انتظار تکمیل پروژه سالن آمفی تئاتر رستم سپیدان میزبان "شب شعر رمضان"/مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: شاعران پرچمداران آگاهی در جامعه فعالیت سینماها و سالن های نمایشی درشب های قدر و ایام شهادت امام علی(ع) رونمایی از کتاب «مرا دیگر نمی یابی» در اوز برگزاری سومین جشنواره مد و لباس فجر فارس در هفته عفاف و حجاب متروی نمازی شیراز میزبان آیین گشایش "نمایشگاه رمضانیه" می شود از سوی دبیرخانه: فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس منتشر شد فراخوان سی امین جشنواره تئاتر استانی فارس موافق برگزاری کنسرت موسیقی فاخر در بنای تخت جمشید هستیم
آرشیو