پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
کاشفی‌خوانساری در انجمن قصه‌گویی فارس:

هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست

  هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست
    -     کد خبر: 2377
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۱۶|۱۵:۴۰
سرویس :فرهنگی >>
علی کاشفی خوانساری داور جشنواره‌های قصه‌گویی گفت: موفقیت در قصه‌گویی باید جایی خارج از جشنواره دنبال شود و هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، علی کاشفی خوانساری در جمع مربیان عضو انجمن قصه‌گویی کانون فارس نکات کاربردی قصه‌گویی را برای مربیان بازگوکرد.

وی پیش از ظهر دوشنبه خطاب به مربیان کانون پرورش فارس، گفت: هدفتان از شرکت در جشنواره قصه‌گویی برنده شدن نباشد. وی تأکید کرد: هدف را فراموش نکنید؛ هدف این است که شما قرار است قصه‌گو شوید نه برنده. قصه‌گویی هنر بسیار منعطفی است و این نکته مهمی است که قصه‌گوها باید بدانند.

وی اضافه کرد: اگر قصه‌گو همان‌طور که در کتابخانه قصه می‌گوید در جمع بزرگ‌تر هم همان‌گونه قصه بگوید، قصه‌گوی موفقی نیست. باید آمادگی داشته باشید در جمع‌های متفاوت به شکل متفاوت قصه بگویید. تمرین اجرای یک قصه با سرعت‌های مختلف کمک بزرگی به قصه‌گو می‌کند.

به گفته این نویسنده و مدرس دانشگاه، یکی از ویژگی‌های قصه، انعطاف وقت است. یعنی قصه بشود قصه خودتان قصه را تمرین کنید و متناسب با شرایط قصه بگویید. قصه‌گویی از معدود هنرهایی است که در کشور ما وارداتی نیست و کاملاً بومی است.

وی ادامه داد: با ورود رسانه‌های جدید از قبیل چاپ، مطبوعات، رادیو و تلویزیون، قصه‌گویی از زندگی رخت می‌بندد تا دوباره زنده می‌شود و کانون این هنر در حال مرگ را زنده می‌کند. روضه‌خوانی هم کمک شایانی به زنده ماندن قصه کرده است؛ روضه روضه‌خوان به طور ذاتی می‌تواند متناسب با شرایط قصه بگوید.

به گفته کاشفی‌خوانساری، قصه‌گویی هنری داوطلبانه است و باید با شوق و ذوق قصه بگوید؛ قدرت قصه‌گو تا آنجاست که مانند شهرزاد بتواند هزار و یک شب، یک نفر را از مرگ دور نگه دارد.

داور جشنواره‌های قصه‌گویی گفت: موفقیت در قصه‌گویی را جایی خارج از جشنواره دنبال کنید؛ اگر باور دارید قصه‌گوی خوبی هستید به‌صورت ناخودآگاه، منتظر تأیید داوران نمی‌مانید.

این منتقد حوزه ادبیات کودک و نوجوان اضافه کرد: در گفتگو و تعامل پیشرفت حاصل می‌شود؛ در رابطه با قصه‌گویی با هم صحبت کنید، نقد کنید و در تعامل با سایر قصه‌گوها به پیشرفت قصه‌گویی خود کمک کنید.

دومین نشست انجمن قصه‌گویی کانون فارس هم‌زمان با گردهمایی عمومی مربیان، مربیان مسئول و کارشناسان کانون فارس در شیراز برگزار شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان رستم اختصاص موزه‌ای به «سووشون» دانشور احداث باغ موزه مشاهیر فارس ۱۰ ساله شد/ خبری از اتمام کار نیست نخستین جشنواره هنرهای محیطی مرودشت با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد دیدار با خالق «باران خاطرات؛ زیر چتر ۷۵ سالگی» برپایی نمایشگاه نقاشی و مجسمه یاد یار «موزه کلمات» گنجینه‌ای از نامه‌های نویسندگان عکس های برگزیده جشنواره سیما و منظر شهری به نمایش در آمد شماره دوم نشریه داخلی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس منتشر شد نمایش فیلم مستند : " آ ر. بی . جی " در برنامه این هفته سینما غزل نمایش آثار ۴۰ زن طراح گرافیک همراه با رونمایی کتاب«ساختن وشکستن گرید» نمایشگاه «رمضانیه» شیراز آغاز شد/ مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس: نمایشگاه قرآن با رویکردی تازه برپایی نمایشگاه های فرهنگی در ایستگاه های مترو شیراز توسعه می یابد گشایش گالری " سی عهد "در متروی نمازی شیراز لامرد رقیبی تازه برای نامزدی پایتختی کتاب در فارس
آرشیو