پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
کاشفی‌خوانساری در انجمن قصه‌گویی فارس:

هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست

  هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست
    -     کد خبر: 2377
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۱۶|۱۵:۴۰
سرویس :فرهنگی >>
علی کاشفی خوانساری داور جشنواره‌های قصه‌گویی گفت: موفقیت در قصه‌گویی باید جایی خارج از جشنواره دنبال شود و هدف قصه‌گویی برنده شدن در جشنواره‌ها نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ، علی کاشفی خوانساری در جمع مربیان عضو انجمن قصه‌گویی کانون فارس نکات کاربردی قصه‌گویی را برای مربیان بازگوکرد.

وی پیش از ظهر دوشنبه خطاب به مربیان کانون پرورش فارس، گفت: هدفتان از شرکت در جشنواره قصه‌گویی برنده شدن نباشد. وی تأکید کرد: هدف را فراموش نکنید؛ هدف این است که شما قرار است قصه‌گو شوید نه برنده. قصه‌گویی هنر بسیار منعطفی است و این نکته مهمی است که قصه‌گوها باید بدانند.

وی اضافه کرد: اگر قصه‌گو همان‌طور که در کتابخانه قصه می‌گوید در جمع بزرگ‌تر هم همان‌گونه قصه بگوید، قصه‌گوی موفقی نیست. باید آمادگی داشته باشید در جمع‌های متفاوت به شکل متفاوت قصه بگویید. تمرین اجرای یک قصه با سرعت‌های مختلف کمک بزرگی به قصه‌گو می‌کند.

به گفته این نویسنده و مدرس دانشگاه، یکی از ویژگی‌های قصه، انعطاف وقت است. یعنی قصه بشود قصه خودتان قصه را تمرین کنید و متناسب با شرایط قصه بگویید. قصه‌گویی از معدود هنرهایی است که در کشور ما وارداتی نیست و کاملاً بومی است.

وی ادامه داد: با ورود رسانه‌های جدید از قبیل چاپ، مطبوعات، رادیو و تلویزیون، قصه‌گویی از زندگی رخت می‌بندد تا دوباره زنده می‌شود و کانون این هنر در حال مرگ را زنده می‌کند. روضه‌خوانی هم کمک شایانی به زنده ماندن قصه کرده است؛ روضه روضه‌خوان به طور ذاتی می‌تواند متناسب با شرایط قصه بگوید.

به گفته کاشفی‌خوانساری، قصه‌گویی هنری داوطلبانه است و باید با شوق و ذوق قصه بگوید؛ قدرت قصه‌گو تا آنجاست که مانند شهرزاد بتواند هزار و یک شب، یک نفر را از مرگ دور نگه دارد.

داور جشنواره‌های قصه‌گویی گفت: موفقیت در قصه‌گویی را جایی خارج از جشنواره دنبال کنید؛ اگر باور دارید قصه‌گوی خوبی هستید به‌صورت ناخودآگاه، منتظر تأیید داوران نمی‌مانید.

این منتقد حوزه ادبیات کودک و نوجوان اضافه کرد: در گفتگو و تعامل پیشرفت حاصل می‌شود؛ در رابطه با قصه‌گویی با هم صحبت کنید، نقد کنید و در تعامل با سایر قصه‌گوها به پیشرفت قصه‌گویی خود کمک کنید.

دومین نشست انجمن قصه‌گویی کانون فارس هم‌زمان با گردهمایی عمومی مربیان، مربیان مسئول و کارشناسان کانون فارس در شیراز برگزار شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

فیلم؛ از مهم ترین ابزارهای فرهنگی و تربیتی به ویژه برای کودکان و نوجوانان است سهرابی از رونمایی "فرنامک" سند چشم‌انداز توسعه فرهنگ و هنر فارس خبر داد فیلم فرناز زارعیان کارگردان جهرمی برگزیده‌ی اول جشنواره‌ی صربستان شد افتتاح نگارخانه "تارونه" در جهرم گشایش نمایشگاه دست آوردهای حوزه فرهنگ و هنر در فارس روز دوم جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با استقبال مواجه شد دانش های تخصصی، باعث بالا رفتن بهره وری و رونق کسب و کار در هر حوزه ای شده است تصویر یک زندگی عاشقانه بر صحنه تماشاخانه استاد هودی جشنواره فیلم کودک و نوجوان در شیراز آغاز شد اکران فیلم های برگزیده کودک و نوجوان در شیراز تماشاخانه استاد لایق میزبان تئاتر لوپوس صالحی خطاب به مدیران جدید استانی: ردپاهای فرهنگی خود را در استان‌ها بیشتر کنید فارس نمایندگان خود را «جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی» کشوری شناخت شیراز میزان کارآفرینان فرهنگی و هنری روستا و عشایر چهار استان عکاس هنرمند با اثرش سخن حکیمانه می گوید
آرشیو