پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر

آیین بزرگداشت روز شیراز در باغ تاریخی جهان نما برگزار شد

آیین بزرگداشت روز شیراز در باغ تاریخی جهان نما برگزار شد
    -     کد خبر: 2362
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۱۵|۱۱:۴۹
سرویس :فرهنگی >>
در این مراسم که شامگاه شنبه برگزار شد، شهردار شیراز گفت: شیراز گرچه در تاریخ در حوزه تمدنی سرمایه عظیم یدر خود دارد آنچه آن را مایه افتخار جهان می سازد سعدی و حافظوبه عنوان سرمایه و میراث معموی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز در این مراسم که شامگاه شنبه برگزار شد، شهردار شیراز گفت: شیراز گرچه در تاریخ در حوزه تمدنی سرمایه عظیم یدر خود دارد آنچه آن را مایه افتخار جهان می سازد سعدی و حافظوبه عنوان سرمایه و میراث معموی است.

حیدر اسکندرپور، افزود: باید به فکر بایسته های شیراز برای نسل آینده باشیم.
وی با بیان اینکه نیاز امروز جامعه بشری مدارا و تسامح است گفت: ما در همه سطوح نیازمند گفت و گو هستیم؛ ایمان دارم که گفت و گو محور همه موصوعات باشد، مشکلات دنیا حل خواهد شد.
وی افزود: ما امروز نیز باید سردمدار حوزه فرهنگ. باشیم.
اسکندرپور اضافه کرد: ما در سالهای گذشته خشن با هم گفت و گو کردیم و بیشتر به فکر حذف تا اقناع هستیم بدین خاطر امروز نیاز داریم با مهربانی با هم رفتار کنیم؛ باور کنیم آنچه می گوییم الزاما آنچه نیست که مردم باور دارند.
وی با بیان اینکه سعدی شیراز نماد بارز تسامح است، افزود: گفتار و پند او جامعه را سمت صلح و مدارا سوق می دهد.
اسکندرپور با بیان اینکه شیراز جهانشهر است، افزود: امروز باید شیراز را به همت مردم و فرهنگوران در قله ببینیم.
وی عنوان کرد: سیل مهربانی را در سیل اخیر شیراز شاهد بودیم و می شود این خسیسه را در دیگر حوزه ها توسعه داد.
شهردار شیراز تصریح کرد: ما در شیراز حق نداریم خط کشی کنیم زیرا این شهر متعلق به دنیاست و همه اقوام و فرهنگها برای تعالی شیراز تلاش می کنند.
در ادامه منصور اوجی شاعر شیرازی قطعاتی از سروده های خود را در رسای شهر ادب و هنر خواند.
سپس هادی سیف نویسنده و پژوهشگر تاریخ هنر به بیان خاطره ای از ابن بطوطه، مورخ پرداخت و گفت: هرجا که در بهار به یاد شیراز هستم یاد بهار نارنج می کنم.
مولف کتاب سوته دلان نقاش و دلشدگان هنر ادامه داد: شهری که با وساطت فرشتگان ساخته شود طبیعتا شهری است که آلوده به رمز و راز است.
سیف اشاره کوتاهی به مکتب هنری شیراز کرد و گفت: شیرازی ها در پاسداشت شاهنامه کوشیدند.
نویسنده کتاب دل بارانی من افزود: کریم خان وقتی وارد شیراز می شود تحت تاثیر ویژگی های این شهر قرار می گیرد زیرا برگ هویت ایران بزرگ است.
وی با بیان اینکه کریم خان زند طی ۱۶ سال با فراخوان بیش از ۱۲ هزار هنرمند رقابتی با پایتخت صفوی ایجاد کرد که شیراز با سرفرازی در افسانه های هزار و یک شب نشانید.
سیف عنوان کرد: شیراز در این دوران در عرصه نگارگری و درودگری هم خوش می درخشد که تاریخ در حیرت می ماند.
این درحالیست که به گفته این نویسنده و مورخ هنر، نقاشی گل و مرغ و مرغ های تن طلا و گل های سیم گون در کاخ های کریم خان رایج می شود و دیوان خانه مرکز آمد و رفت سفرا و نمایندکان کشورهای خارجی است.
مولف ده ها عنوان کتاب پژوهشی تصریح کرد: شهری که فرصت الدوله را دارد صاحب 11 رنسانس در عرصه هنری می شود و این شهر به گواه تاریخ 60 هزار خوشنویس داشته است.
وی خطاب به شهردار شیراز تاکید کرد:  واسطه شوید موزه گالری آب در آب انبار تاریخی وکیل که روزگاری با آب شهر را سیراب می کرد و با تلاش هادی ستایش با هنر به سیرابی شهر پرداخت بازگشایی شود و نجات یابد.
در مراسم بزرگداشت شیراز محمود پاک نیت، اصغر همت، زهرا سعیدی، مهوش صبرکن، مهدی فقیه، محمد فیلی، حسن زارعی، امین فقیری، رحیم هودی، قابوالقاسم فقیری عبدالجبار کاکایی و جمعی از هنرمندان تئاتر شیراز حضور داشتند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال