پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر

مستند سایه‌ آفتاب در شیراز مقابل دوربین رفت

مستند سایه‌ آفتاب در شیراز مقابل دوربین رفت
    -     کد خبر: 23057
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۴/۱۵|۰۹:۳۳
مستند کوتاه سایه آفتاب با موضوع معلولیت محدودیت نیست به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سمانه رعیت در شیراز مقابل دوربین رفت.

به گزارش هنرشیراز؛ سمانه رعیت، دانش آموخته مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد، درباره نخستین کارگردانی خود گفت: انگیزه من به تصویر کشیدن استعدادهای یک فرد روشندل است که دنیا را با چشم دل می‌بیند، به زندگی امید داشته و به دیگران امید و انگیزه می‌بخشد، ناتوانی را در خود ندیده و با تمام مشکلات برای خود و همنوع خودش با جان و دل می‌جنگد و در هر شرایطی دست از تلاش بر نمی‌دارد.

وی ادامه داد:‌تشویق، ترغیب، امید، ایثار از نمادهای برجسته این شخصیت است که در حال ساخت نمایه ای  هر چند کوتاه از زندگی او هستیم.

این مستندساز شیرازی بیان کرد: بارها از رسانه های مختلف و از زبان افراد مختلف جمله ای کلیشه ای شنیده‌ایم که «معلولیت، محدودیت نیست» اما این جمله تا چه حد درست است؟ آیا یک فرد نابینا با وجود نابینایی هیچ محدودیتی در زیست خود ندارد؟  صور اینکه که معلولان با هیچ محدودیتی مواجه نیستند منجر به این می شود که جامعه حمایت خود را از این افراد دریغ کند و سیاست‌ گذارانِ کلان این قشر را در سیاست‌های خود نادیده بگیرند.

رعیت افزود: مسئله دیگر  کلیشه‌هایی است که طی سال‌ها در نتیجه ‌بازگویی این جمله ساخته شده است؛ هر چند که این خود تمام ابعاد زندگی یک معلول را تحت تأثیر قرار داده و موجب پندارهای قالبی ریز و درشت در جای جای زندگی معلولان می شود؛ از این رو می‌بینیم که شعار «معلولیت محدودیت نیست» خود به امری محدودیت‌ زا بدل می شود.

این فیلمساز جوان گفت:‌زندگی اجتماعی افراد معلول چگونه است؟ اساسا محدودیت در نسبت با چه چیزی تعریف می‌شود؟ معلولیت را باید نسبت با چه امری فهم کنیم؟
نابینایی یا هر معلولیت دیگری فی نفسه به معنای محدودیت نیست، آنچه یک فرد نابینا را در زندگی اجتماعی محدود می‌کند شرایط موجود در جامعه است.

عوامل تولید فیلم عبارت اند از مدیر تولید: یاسر عرب،منشی صحنه: زهرا رعیت، عکاس پشت صحنه: زهرا ریحانی، مدیر صحنه: حمید قطب الدین، مدیر تصویر برداری: اسماعیل پرویزی،
تصویربردار: امیر سام قربانی، سامان رخ فروز، صدابردار: مهدی سپند آرا، تدوین و صداگذاری: اسماعیل پرویزی، مدیر تدارکات: رضا عباسی قطب آبادی، روابط عمومی: محمد ناصریراد
با مشارکت  خانواده های علی عباسی قطب آبادی.

کلید واژه ها:

علی عباسی قطب آبادی

رضا عباسی قطب آبادی

مهدی سپندآرا

سامان رخ فروز

امیرسام قربانی

امیر سام قربانی

اسماعیل پرویزی

حمید قطب الدین

زهرا ریحانی

زهرا رعیت

یاسر عرب

نابینا

معلولیت

ایثار

ترغیب

‌تشویق

سمانه رعیت

انجمن صنفی مستندسازان سینمای ایران

انجمن مستندسازان سینمای ایران

سینمای مستند

فیلم داستانی

مستندسازی

صدابرداری

عکاس

مستند

محمد ناصری راد

صداگذاری

مدیر تولید

هنرمندان

عکاسان

تصویربرداری

انجمن فیلم و عکس

فیلمبرداری

هنرمند

روابط عمومی

صدابردار

تدارکات

تصویربردار

تدوین

مدیر صحنه

منشی صحنه

کارگردانی

کارگردان

تصویرسازی

امید

هنر

سینما

فیلمنامه نویسی

فرهنگ و هنر

فیلم و عکس

فیلمنامه

فرهنگ وهنر

فرهنگ

فیلم مستند

هنرمندان فارس

فیلمسازی

هنرشیراز

پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز

انجمن هنرهای نمایشی فارس

انجمن هنرهای نمایشی

هنر شیراز

عکس و فیلم

فیلمساز

عکاسی

اخبار سینمای ایران

اخبار هنرمندان

حواشی سینما

هنرمندان ایران

اخبار سینما

اخبار هنری

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

رونمایی از کتاب بحر در پیمانه در سپیدان پاسداشت تلاش‌های داوران کودک و نوجوان استان فارس در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان پایان سی و دومین جشنواره استانی تئاتر فارس با شناخت برگزیدگان اجرای نمایش کانال در استهبان نمایش جن‌زده زیر لیل از شیراز، نهمین نمایش ۳۲امین جشنواره تئاتر فارس نمایش چراغ راهنما از شیراز، هشتمین نمایش ۳۲امین جشنواره تئاتر فارس نشست هم‌اندیشی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره بهزیستی در سپیدان نمایش داستانی کهن اما واقعی از فسا، هفتمین نمایش ۳۲امین جشنواره تئاتر فارس برگزاری آیین پایانی سی و دومین جشنواره استانی تئاتر فارس با پیروی از شیوه‌نامه‌های بهداشتی سی و دومین جشنواره تئاتر استانی فارس بدون حضور تماشاگران آغاز شد نمایشگاه طراحی پرتره در شهرستان خرمبید اکران فیلم سینمایی "منصور" در مرودشت برگزاری مسابقه خوشنویسی در سپیدان گزارش تصویری از نمایش بتاز-ف نمایش عشق و آفساید از فیروزآباد، ششمین نمایش ۳۲امین جشنواره تئاتر فارس
آرشیو