پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
با موضوع زندگی و آرای ابن خفیف:

کتاب «شیخ کبیر» در شیراز به چاپ می رسد

شیخ کبیر
    -     کد خبر: 13522
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۱|۲۳:۲۸
کتاب «شیخ کبیر» با موضوع بررسی زندگی و آرای «ابن خفیف شیرازی» در نوبت چاپ قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز به نقل از خبرگزاری مهر، کتاب مذکور به انضمام مجموعه آثار موجود «ابن خفیف شیرازی» به زودی چاپ و منتشر خواهد شد و در اختیار علاقه‌مندان به عرفان و تصوف فارس قرار خواهد گرفت.

این اثر با همکاری «مرکز پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز» و به همت دکتر زرین تاج واردی و دکتر زهرا ریاحی زمین٬ اعضای هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه٬ تهیه و تنظیم شده است و سهم بزرگی در شناخت خاستگاه مکتب عرفانی شیراز خواهد داشت.

ابوعبدالله محمدبن خفیف شیرازی از مشایخ پر آوازه‌ای هست که در پی عصر حلاج و شبلی نامش قلمرو عرفان یک دوره را تسخیر کرد. وی در انتقال حوزه عرفان از سایرنقاط به شیراز نقش عمده‌ای دارد و روزبهان بقلی و سعدی به شدت متأثر از آرا و نظریات او هستند.

بر اساس گزارش تذکره‌های تاریخی ابن خفیف صاحب آثار و تالیفات متعددی بوده است که تنها تعداد انگشت شماری از آنها در کتابخانه های مختلف موجود است.

در این اثر نویسندگان از طریق تتبع در آثار باقیمانده، به تبیین آرای شیخ در حوزه شریعت و طریقت پرداخته‌اند و سپس این نسخه‌ها را ضمیمه بخش دوم کتاب کرده‌اند.

از جمله آثار شیخ کبیر می‌توان به شرف الفقر، الفصول فی الاصول، المعتقد الکبیر و الصغیر، المنهج فی الفقه، اللوامع، استدراج و اندراج و السماع اشاره کرد.

گفتنی است:  شیخ ابو عبداله محمد ابن خفیف بن اسکشفاذ شیرازی یا ابوعبدالله بن خفیف (وفات ۳۷۱ ه ‌. ق) که به شیخ الاسلام، «شیخ المشایخ» و «شیخ کبیر» شهرت دارد از مشایخ و عرفای قرن سوم و چهارم هجری و بنیانگذار سلسله خفیفیه بود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال