پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
در گفتگوی اختصاصی هنرشیراز با مدیرگروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس مطرح شد:

سهم ناچیز شهرستان‌ها از سالن‌های سینمایی/در شرایط کرونا بازگشایی سینماها مقرون به صرفه نیست

روح الله رنجبری
    -     کد خبر: 12504
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۲۱|۱۹:۱۳
مدیرگروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری هنرشیراز به مناسبت ۲۱ شهریورماه روز ملی سینما گفت: از ۳۱ سالن سینما و مجتمع فرهنگی و هنری، ۲۲ سالن در شیراز و تنها ۹ سالن در شهرستان‌ها قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز، در سال 1379 در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که 21 شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته و در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید. به همین مناسبت گفتگویی با روح‌الله رنجبری مدیرگروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس انجام دادیم که به شرح زیر است:

 

علی بحرانی پایگاه خبری هنرشیراز: با سلام خدمت جناب آقای رنجبری مسئول محترم گروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس. بسیار ممنون و سپاسگزارم از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید که به مناسبت ۲۱ شهریور روز ملی سینما یک گفتگوی باهم داشته باشیم.

اجازه می‌خواهم به عنوان اولین سوال از شما بپرسم که به مناسبت این روز، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس چه برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده؟ حالا با توجه به این شرایط و محدودیت هایی که کرونا ایجاد کرده، اگر برنامه ای پیش‌بینی شده، به چه صورت قرار است که اجرا شود؟

روح الله رنجبری مدیرگروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس: با عرض سلام و ادب و احترام خدمت جناب آقای بحرانی. بنده هم به نوبه خودم ۲۱ شهریور روز ملی سینما را به همه اهالی سینما و تمام علاقه‌مندان به سینما تبریک و تهنیت عرض می کنم

برنامه‌هایی که ما برای روز ملی سینما و متناسب با آن برای چند روز بعد از روز سینما برنامه‌ریزی کرده‌ایم و پیشنهاداتی که برای اداره کل فرستاده‌ایم و دوستان از این موضوع استقبال کردند، یکی بازدید از یک سری از سینماهاست؛ حداقل از 3 سینما که یکی از شهرستان‌ها و دو تا از سینماهای شیراز.

دومین بازدید ما، بازدید از آموزشگاه‌های آزاد سینمایی است که به همراه تقدیم هدایایی، خدا قوت و خسته نباشیدی به آنها بگوییم. بازدید از شرکت های فیلمسازی هم داریم که باز هم در مورد آموزشگاه‌ها و شرکت فیلمسازی، ترجیح بر این است که یکی از شهرستان‌ها را انتخاب کنیم و دیگری در مرکز استان. همچنین برنامه‌ دیگری که پیش‌بینی شده، تجلیل و تقدیر از فیلمسازان فعال در عرصه سینما است که ان‌شاءالله طبق برنامه‌ریزی ما هفته آینده این اتفاق مهم خواهد افتاد و خبرش را حتماً رسانه‌ای می‌کنیم و به اطلاع شما هم می رسانیم.

 

جناب رنجبری من میتوانم بگویم که تقریبا بیشتر شهرهای استان فارس حالا درگذز از مشکلاتی که به واسطه شیوع بیماری کرونا طی 6 ماه گذشته پیش آمده، کلا فاقد یک سالن سینمایی و آن اکران‌های منظم هستند. اگر امکانش هست بفرمایید که وضعیت کل استان به لحاظ برخورداری از سالن‌های سینمایی که تحت نظارت اداره کل هستند به چه صورتی می‌باشد و استان فارس از این بابت در چه وضعیتی است؟ مخصوصاً شهرستان‌ها؛ و چه تعداد سالن سینمای فعال ما در سطح استان داریم؟

خدمتتان عرض کنم که در استان فارس ما در مجموع ۳۱ سالن سینما و مجتمع فرهنگی و هنری که کار سینما را انجام می‌دهند داریم؛ که از این 31 سالن، ۲۲ سالن سینمایی در مرکز استان و شهر شیراز است و 9 تا از سالن‌های سینما دیگر در مراکز شهرستان‌ها هستند. حالا جهت اطلاع عرض می کنم خدمتتان که شهرستان‌های آباده، فسا، کازرون، عوض، گراش، استهبان، جهرم، داراب و لارستان، 9 شهرستانی هستند که سالن سینمایی دارند و در شهرهای مُهر و مرودشت هم سالن‌های در دست اقدام داریم که به امید خدا به زودی راه اندازی شوند.

الآن با توجه به شرایط و محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی کرونایی، وضعیت فعالیت سالن های سینمایی به چه صورت است؟ آیا محدودیتی الان وجود دارد و سالن‌های سینما اجازه اکران فیلم را دارند یا نه؟ و در کل با توجه به این شرایط که هنوز پایانی برای آن متصور نیست، چه برنامه‌ها و تمهیداتی اتخاذ شده و قرار است به صورت سالن‌های سینمایی ما فعالیت داشته باشند؟

در مورد فعالیت حال حاضر سینماها خدمتتان عرض کنم که با توجه به دستورالعمل ستاد مبارزه با بیماری کرونا، درحال حاضر سینماهای ما فعال نیستند؛ البته به قول معروف از خدا می‌خواهیم که فعال باشند و از خدا می‌خواهم که خیلی سریع سینما باز شوند و مردم استقبال کنند و بیایند و آن نشاط برگردد در جامعه ما؛ ولیکن سه تا موضوع این وسط هست. یکی مسئله دستورالعمل‌هاست که باید اجرا کنیم و موظفیم که از دستورالعمل ها به قول معروف تبعیت کنیم. دوم اینکه بحث سر این است که فیلمسازان و تهیه کنندگان ما دیگر فیلم های خودشان را معمولا به سینماها نمی‌دهند و به خاطر شرایط کرونا تهیه‌کنندگان فیلم خود را به سینما تقدیم نمی‌کند و سومین موضوع این است که متاسفانه با توجه به این بحث بیماری کرونا، تماشاچی‌ها هم استقبال از سینما نمی کنند و بعضی از سالن‌های سینمایی که در شهرهای دیگر باز شده، هیچ استقبالی اتفاق نیفتاده و همین باعث شده که درآمد سالن‌های سینما پایین است و هزینه ها بالا و به قول معروف به صرفه نیست که سالن‌های سینما در حال حاضر باز شود و یا مجموعه سینماداران ما قبول نمی‌کنند سالن‌های سینماییشان را در این شرایط باز کنند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال