پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
در سه حوزه فرهنگی و هنری:

سه شهر فارس راهی مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر شدند

شهر خلاق هنر
    -     کد خبر: 12499
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۶/۱۸|۲۲:۲۷
سرویس :هنری >> تجسمی
خنج، شیراز و اوز از استان فارس در جمع راه‌یافتگان در مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز به نقل از خبرگزاری مهر، شهر اوز در حوزه موضوعی مد و لباس و خنج در حوزه هنرهای تجسمی و شیراز در حوزه سینما به مرحله نهایی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر راه یافتند.

پس از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح، کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهرهای شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از ۲۴۰۰ ساعت برای ۱۲۰۰ نفر برگزار شد.

پس از برگزاری کارگاه‌ها شهرها برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند که پس از چند مرحله داوری ۱۲۹ شهر در ۹ حوزه موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند.

۱۷ شهر در حوزه موضوعی موسیقی، ۲۷ شهر در حوزه موضوعی ادبیات، ۱۸ شهر در حوزه موضوعی صنایع‌دستی و سنتی، ۳ شهر در حوزه موضوعی چاپ و بسته‌بندی، ۸ شهر در حوزه موضوعی مد و لباس ۱۰ شهر در حوزه موضوعی سینما، ۲۲ شهر در حوزه موضوعی هنرهای تجسمی، ۴ شهر در حوزه موضوعی رسانه و مطبوعات و ۲۰ شهر در حوزه موضوعی هنرهای نمایشی انتخاب شدند.

به گفته ابراهیم حیدری دبیر اجرایی انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها؛ توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی، پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از مهم‌ترین شاخص‌های هیئت‌داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بود.

وی اضافه کرد: بر اساس فراخوان هر شهر در ۳ رشته مجاز به شرکت در رقابت بود؛ گروه‌های ۹ گانه هنری برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی وهنری شهرها در رقابت شهرهای خلاق فرهنگ و هنر دیده شده است.

حیدری تصریح کرد: هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، سفال و سرامیک، منبت‌کاری، نساجی، گرافیک، مجسمه‌سازی و گرافیک، هنرهای نمایشی شامل تعزیه، تئاتر، نمایش خیابانی و میدانی، نمایش آئینی و سنتی، نمایش‌نامه و نمایش، موسیقی، مد و لباس، صنایع سنتی، ادبیات، رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای، سینما و صنعت بسته‌بندی و چاپ بخش‌های ۹ گانه این رقابت است.

یادآور می‌شود: شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است.

به گزارش هنرشیراز، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در همین رابطه بیان کرد: بر اساس فهرست اعلامی، اوز باید با ۷ شهر، شیراز با ۹ شهر و خنج نیز با ۲۱ شهر دیگر رقابت کند.

بهروز مرامی درباره این طرح عنوان کرد: مجموعه اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، و بیانیه گام دوم انقلاب، اصول و ضرورت‌های تعالی‌بخشی به فرهنگ و هنر و سبک زندگی مردم بر مبنای توجه به ظرفیتهای درونی و بومی را به خوبی روشن کرده است.

وی افزود: استان فارس نیز بر این اساس، با تشویق شهرهای بهره‌مند از زیرساخت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی و هنری، گزارش‌هایی را به دبیرخانه این رویداد ارسال کرد که در نهایت با سه نامزدی جایگاه مناسبی در میان دیگر استان‌ها دارد.

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: حاصل عضویت در شبکه شهرهای خلاق ایران، بهره‌مندی از اولویت دریافت مجموعه‌ای از خدمات، تسهیلات، اعتبارات و منابع برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌هاست.

توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی را در طراحی و اجرای برنامه‌ها برای کسب عناوین شهر خلاق در رشته‌های مختلف از مهم‌ترین معیارهای این طرح برشمرد.

وی با اشاره به اینکه این عناوین برحسب تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر به شهرهای برگزیده اعطا می‌شود، افزود: مشارکت مردم و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها در این زمینه بسیار مهم است.

مرامی اظهار داشت: باید با تکیه بر خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی و پررنگ کردن پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه‌های اعلامی تلاش خود را برای کسب این عناوین افزایش دهیم.

معاون هنری و سینمایی اداره کل ارشاد فارس اظهار کرد: شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است.

گفتنی است: این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال