پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
با برگزاری مراسم اختتامیه به صورت آنلاین:

برگزیدگان نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز معرفی شدند

فیلم کوتاه
    -     کد خبر: 12474
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۹|۱۸:۴۷
مراسم اختتامیه نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز سه‌شنبه ساعت ۲۰ به‌صورت آنلاین در سایت آپارات برگزار شد و برندگان خود را معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز هیئت داوران نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز، ضمن صدور بیانیه‌ای، برگزیدگان این جشنواره را به شرح زیر معرفی نمود.

 

جوایز بخش مستند:

 

جایزه نخست مستند:

فیلم مستند:  "اتوپیا"به کارگردانی صالح پور کشکولی

 

جایزه دوم مستند:

فیلم مستند: "خانه اش ابریست" به کارگردانی حجت طاهری

 

جایزه سوم مستند:

فیلم مستند: "طاووس ها پرواز را نمی فهمند"

 

جوایز بخش داستانی:

 

جایزه نخست:

فیلم داستانی " قبل از تاریکی" به کارگردانی مصیب حنایی

 

جایزه دوم:

فیلم داستانی: "پرومته در خواب" به کارگردانی مسعود احمدی

 

جوایز بخش تجربی:

تقدیر از فیلم تجربی "روزنامه" به کارگردانی شیوا با فهم

 

جوایز بخش فنی:

بهترین فیلمنامه: فیلم شورولت مهدی نامجو

بهترین تصویربرداری: جایزه‌ی بهترین تصویربرداری در بخش داستانی به فیلم قبل از تاریکی (آقای مسعود طالبی) تعلق گرفت و جایزه بهترین تصویربرداری بخش مستند نیز به مستند به رنگ ارغوان (آقای علی رضایی) اهدا شد.

جایزه بهترین تدوین: گروه تدوین مستند اتوپیا مهری زارع/امین فاطمی/شیما پور سهم الدین/مرضیه شجاعیان/صالح پور کشکولی

بهترین صدا: صدابردار و صداگذار فیلم "قبل از تاریکی" صدابردار: مهدی خانجان افجه/صداگذار: محمدمهدی جواهری زاده

جایزه بهترین تحقیق پژوهش:  فیلم  مستند "اجاق" به آقای (احسان بلند نظر).

بهترین بازیگری: ضمن تقدیر از گروه بازیگران فیلم قبل از تاریکی جایزه تعلق گرفت به (خانم شهربانو محمدی) بازیگر فیلم "قبل از تاریکی".

 

معرفی هیات داوران نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز:

آقایان: مهدی نادری – بهتاش صناعی‌ها – محمدرضا حق‌نگهدار

 

 

بیانیه هییت داوران :

سلام به همه فیلمسازان و علاقه‌مندان فیلم کوتاه در استان عزیز فارس و شهر عاشقی، شیراز.

ما هیئت داوران نهمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز با شوق و شعفی وصف‌ناپذیر به تماشای تولیدات یکساله این خطه هنرخیز نشستیم و از تماشای قصه‌هایی پردرد، پر شور و پرشوق گریستیم و شادمان شدیم.

بر کسی پوشیده نیست که تنگناهای اقتصادی و مصائب ملی مواجهه با یک بیماری همه‌گیر، رمق پرداختن به هنر و علی‌الخصوص سینما را در بین علاقه‌مندان و نیز فعالان این عرصه کمرنگ کرده ولی از یاد نبریم که ذات سینما، راز زیستن در یک دنیای موازی است. دنیایی که ما خلق یا انتخابش میکنیم و در آن جاری می‌شویم. غرق شدن در دنیایی موازی که هر چند کوتاه، اما دمی ما را از مصائب این روزگار رهایی می‌بخشد.

هیئت داوران پس از تماشای آثار حاضر در بخش‌های مختلف این جشنواده و نیز ضمن اشراف به مصائب فیلمسازی در این شرایط پیچیده، نکاتی قابل بررسی را جهت یادآوری به مدیران فرهنگی، بانیان امر و نیز فیلمسازان و علاقه‌مندان سینمای کوتاه ضروری می‌داند که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می‌کنیم.

سخن اول؛

با مشاهده و بررسی آثار راه یافته به بخش‌های مختلف جشنواره، هیئت داوران اینگونه دریافت که بسیاری از سازمانها و بانیان فرهنگی استان فارس و شهر شیراز هیچگونه کمکی در راستای حمایت از فیلمسازان  جوان فیلم کوتاه به عمل نیاورده‌اند. نهادهایی چون حوزه هنری، بخش‌های فرهنگی شهرداری‌های استان و علی‌الخصوص شهرداری شیراز، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان، سازمان محیط زیست و بسیاری نهادها و سازمانهای دیگر که همه آنها در اساس‌نامه‌هایشان ملزم به حمایت و حتی تولید محصولات فرهنگی شده‌اند، هیچ نام و نشانی از ایشان در تیتراژ فیلم‌ها دیده نمی‌شود و اکثر فیلمسازان خوب شیرازی با دست‌های خالی و بدون هیچ حمایتی فیلم‌هایشان را می‌سازند. متاسفیم که بگوئیم این دست‌های خالی تاثیرش را بر کیفیت آثار جشنواره گذاشته و ما بر خلاف سالهای قبل، در بخش‌های داستانی و تجربی با افت کیفی و کمی آثار ارائه شده به جشنواره مواجه هستیم. فیلمسازی که به خاطر کمبود بودجه به جای چهار روز فیلمبرداری، فیلمش را در یک روز می‌سازد طبیعی است که باید از خواسته‌هایش و ایده‌آل‌هایش بگذرد. مدیران محترم سازمانهای مذکور و مسئول باید به این آگاهی برسند که نقش و تاثیرگذاری فرهنگی هنر سینما در دنیای امروز بر هر هنر دیگری برتری دارد و این مراکز اگر وظیفه‌ای در ارتقای فرهنگی جامعه ما دارند که دارند، باید آستین بالا بزنند و به داد این فیلمسازان جوان برسند.

سخن دوم؛

فیلمسازان عزیز شیرازی جدای از اینکه باید بپذیرند که سینمای کوتاه به عنوان سردمدار سینمای مستقل باید راههای عدم وابستگی به نهادهای سرمایه و قدرت را فرا بگیرد، این نکته را نیز نباید از یاد ببرند که رسم تولید فیلم‌های کوتاه در همه جای دنیا بر پایه رفاقت‌ها و یاری رساندن اهالی سینمای کوتاه به یکدیگر بنا میشود. بسیاری فیلمسازان کوتاه که تولیداتی در خور توجه در کشورهای صاحب سینما دارند، در تولید آثارشان با یکدیگر همراه می‌شوند. کارگردان یک اثر در فیلمی دیگر از همکارش نقش‌آفرینی می‌کند و یا تدوین آنرا به عهده می‌گیرد و یا شاید تهیه‌کنندگی فیلم همکارش را عهده‌دار شود. بسیاری از فعالان این عرصه در نگارش فیلمنامه‌های یکدیگر سهم جدی دارند. در این صورت است که میتوان با تجمیع سلایق و نیروی انسانی همراه، کیفیت و کمیت را در آثار کوتاه ارتقا بخشید و از وابستگی به نهادهای صاحب سرمایه و قدرت بی‌نیاز شد که همانا تعریف سینمای مستقل نیز چنین است. در کشور ما اینگونه همیاری و همکاری فعالان عرصه فیلم کوتاه در سطح پایتخت تا حدودی شکل گرفته ولی شایسته این است که فیلمسازان عزیز شهرستانی و خصوصا سینماگران با استعداد شیرازی از این پتانسیل مهم و تاثیرگذار غافل نشوند.

و سخن آخر؛

با مخاطبین سینمای کوتاه است. علاقه‌مندانی که سال‌هاست در جشنواره‌های مختلف فیلم کوتاه، چه در پایتخت و یا جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای، با استقبالشان چراغ این سینمای مهم و آینده‌ساز را روشن نگاه داشته‌اند. این روزها ما فیلمسازان، بیشتر از پیش به نگاهتان نیازمندیم. در شرایطی که سینماهای کشور به دلیل گسترش این ویروس منحوس در آستانه تعطیلی قرار گرفته و امکان برگزاری جشنواره‌های فیزیکی صلب شده، حمایت شما از اکران آنلاین فیلم کوتاه و جشنواره‌های آنلاین، روزنه‌ای از امید را در دل فیلمسازان عرصه کوتاه می‌گشاید. فیلمسازانی که با دیدن یک پیغام ساده در فضای مجازی که شما فیلمشان را دیده‌اید و احیانا پسندیده‌اید، قند در دلشان آب می‌شود. بیاییم این ایام تلخ را با کمک سینما به کام هم شیرین کنیم.

با درود.

"هیئت داوران نهمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز"

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال