پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی فارس خبر داد:

۱۴۰۰ نسخه کتاب به روستا‌های دوستدار کتاب فارس تعلق گرفت

کتاب
    -     کد خبر: 12465
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۶|۰۰:۴۸
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی فارس از اهدای جایزه روستا‌های دوستدار کتاب فارس از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: ۱۴۰۰ نسخه کتاب به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال به سه روستای دوستدار کتاب فارس تعلق گرفت.

به گزارش پایگاه خبری هنر شیراز به نقل از خبرگزاری ایکنا، روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس امروز، ۲۵ مردادماه در جمع خبرنگاران از اهدای جایزه روستاهای دوستدار کتاب فارس توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب کشور که هر سال برگزار می‌شود، صد میلیون ریال بن خرید کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روستاهای برگزیده اعطا می‌شود.

وی ادامه داد: در ششمین دوره این جشنواره که در سال گذشته برگزار شد روستای علویه بخش کردیان شهرستان جهرم جزو ده روستای برتر و  شهرک غدیر شهرستان داراب و روستای اکبرآباد شهرستان پاسارگاد در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب کشور در میان بیست روستای برگزیده قرار گرفتند.

منوچهری تصریح کرد: یک بن صدمیلیون ریالی خرید کتاب به هر کدام از این روستاها تعلق گرفته است که با این بن، تعداد ۴۶۷ نسخه کتاب برای هر کتابخانه خریداری شده است. با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا کتاب‌های خریداری شده با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسته‌بندی شده و برای کتابخانه‌های عمومی این روستاها ارسال شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس ضمن اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره گفت: هدف این جشنواره حمایت از اقدام‌های انجام‌شده در روستاها و پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها، و معرفی فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی است که با مشارکت مردم و دستگاه‌های فعال در روستا انجام شده یا اجرای آن برای سال آینده پیش‌بینی شده است.

وی اضافه کرد: تلاش برای تأمین بودجه‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های مربوط به کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها و توجه دادن مردم و نهادهای روستایی به اهمیت کتاب و فرهنگی‌تر شدن فضای روستاها و نیز پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستایی با کتاب از دیگر اهداف جشنواره روستاهای دوستدار کتاب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب فارس در جشنواره روستاها و عشایر روستاهای کتاب گفت: از دوره دوم این جشنواره همواره روستاهای فارس در میان ده روستای برتر بودند. به طوریکه در دومین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۴ روستای لایزنگان شهرستان داراب، در سال ۱۳۹۵  دو روستای فهلیان ممسنی و خواجه جمالی نی ریز و در چهارمین دوره در سال ۱۳۹۶ دو روستای امامزاده بزم بوانات و فیشور شهرستان اوز عنوان برگزیده و روستای فهلیان نیز عنوان  برگزیده برگزیدگان را کسب کردند.

منوچهری ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ دو روستای جایدشت فیروزآباد و کریشکی لارستان در میان برگزیدگان جشنواره بودند و در ششمین دوره نیز یک روستای فارس برگزیده و دو روستا در میان بیست روستای برگزیده قرار گرفتند.

وی با تأکید بر اینکه کسب عناوین روستای دوستدار کتاب به دلیل فعالیت کتابخانه‌های عمومی در روستاها است، گفت: در مناطق روستایی کتابخانه‌های عمومی تنها پایگاه فرهنگی و اجتماعی روستا است و اقبال مردم به کتابخانه‌ها بیشتر است. ۵۰ کتابخانه عمومی فارس، از جمله کتابخانه‌های روستایی هستند و تمامی این روستاها پتانسیل کسب عنوان روستای دوستدار کتاب را دارند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال