پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
نشر کتاب:

کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» در شیراز رونمایی شد

کتاب زن، کتاب، سواد زندگی
    -     کد خبر: 12464
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۲|۰۲:۰۶
ویژه برنامه رونمایی از کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» با حضور اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی به صورت آنلاین در شیراز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز به نقل از خبرگزاری مهر، در نشستی که عصر یکشنبه 19 مردادماه با حضور دکتر زهیر حیاتی دبیر علمی همایش «زن، کتاب، سواد زندگی»، دکتر ملیحه نیک‌کار، استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش‌شناسی و روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس از طریق برنامه زنده اینستاگرام برگزار شد، از کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی»؛ مجموعه سخنرانی‌های همایش ملی زن، کتاب، سواد زندگی، رونمایی شد.

روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به برنامه‌ریزی‌های گوناگونی که برای برگزاری این سمینار شد، گفت: این برنامه در سال ۱۳۹۷ با هدایت و دبیری دکتر حیاتی و دیگر اساتید در شیراز برنامه‌ریزی شد و همزمان از پتانسیل اساتید دانشگاه در استان و کشور، فعالان حوزه کتاب، بانوان، کتابداران، سازمان‌های فرهنگی و مدیران استانی استفاده شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس ادامه داد: از ۲۴ نفری که در این سمینار حضور داشتند ۱۲ نفر عضو هیئت علمی و سایرین فعالان و دانش آموختگان بودند که پس از قریب به دو سال از برگزاری این همایش، کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» با همکاری انتشارات کتابدار منتشر شد. در برگزاری این همایش بسیاری کمک کردند و بدون یاری آن‌ها این کار امکان‌پذیر نبود.

وی با اشاره به موضوع این همایش تصریح کرد: از چند سال گذشته در کتابخانه‌های عمومی، تمرکز در حوزه کودک و نوجوان شکل گرفته است، گروهی که می‌توانند در این حوزه یعنی ترویج کتابخوانی در بین کودکان بسیار مؤثر و همیار و همراه کتابخانه‌ها باشند، مادران و زنان خانه‌دار هستند. این سمینار به این منظور شکل گرفت و هدف اصلی آن کمک به افزایش توان مادران و کتابخوان کردن کودکان و نوجوانان بود. در استان فارس ۳۵ درصد اعضای کتابخانه‌های عمومی کودک و نوجوان هستند و با این کودکان بیش از هر چیز مادران در ارتباط هستند.

منوچهری با قدردانی از همراهان این طرح گفت: از مجموعه نهاد به ویژه دبیرکل نهاد و اداره کل آموزش و پژوهش نهاد، هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین از ادارات استانی از جمله اداره کل امور بانوان و دفتر امور اجتماعی استانداری، سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز، اداره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان فارس قدردانی می‌کنم.

منوچهری با اشاره به بازخورد این سمینار گفت: شرکت‌کنندگان از برگزاری سمینار و موضوعات مطرح شده اعلام رضایت کردند و امیدواریم بتوانیم همایش‌ها و برنامه‌ها را در مواردی که خلاء وجود دارد برگزار کنیم و این کتاب بتواند به توسعه فرهنگ کتابخوانی و ارائه طریق در حوزه مادران و خانواده کمک کند.

زهیر حیاتی از اساتید برجسته علم اطلاعات‌و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز ضمن اشاره به مدت زمان کوتاه بین اعلام سمینار و زمان برگزاری، عنوان کرد: برگزاری موفق این سمینار حاصل تلاش همکارانی بود که به ما پیوستند. تیمی از استاتید و فعالان در این جریان مسئولیت داشتند و با مدیریت پنل‌ها این همایش به بهترین شکل ممکن اجرا شد.

وی ادامه داد: این همایش حاصل کار تحقیقاتی و از پیش انجام شده نبود بلکه عموم مطالب حاصل سال‌ها تجربه اساتید، کتابداران و کارشناسانی است که در این زمینه کار کردند.

حیاتی ادامه داد: در این همایش رؤسای پنل‌ها علاقه و تجربه کتابداران را که می‌دیدند بسیار خرسند بودند که از تجربیات آنان استفاده می‌کنند و تجربه‌های بسیاری از کتابداران وارد این سمینار شد.

وی تصریح کرد: موضوع این همایش بسیار کاربردی است و نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آتی خود از یافته‌های این سمینار استفاده کند. برنامه‌های خوبی از دل این سمینار استخراج شد که می‌توان در کتابخانه‌های عمومی اجرا کرد.

ملیحه نیک‌کار دیگر استاد برجسته علم اطلاعات و دانش‌شناسی در این برنامه ضمن اشاره به جمعی بودن این کار تصریح کرد: این کار جمعی بود و امکان نداشت بدون همکاری این برنامه پیش برود. در این همایش سعی بر این بود که نیاز جامعه استفاده کننده از کتابخانه‌ها را در نظر بگیریم و بر موضوع‌هایی که اهمیت دارد همچون بهداشت روانی خانواده، تربیت فرزندان، کارآفرینی، محیط زیست و … تمرکز شود.

نیک‌کار با عنوان اینکه این کتاب می‌تواند بسیار مؤثر باشد، افزود: در این همایش پیوند گسترده بین کتابخانه‌ها و سایر حوزه‌ها شکل گرفت که امیدوارم دنبال شود. کتابخانه‌های عمومی از نظر کمی توسعه خوبی داشته اما از نظر کیفی هنوز گام‌های اساسی برداشته نشده و امیدوارم این اتفاق روی دهد.

به گزارش هنرشیراز، در پایان این ویژه برنامه از کتاب «زن، کتاب، سواد زندگی» حاصل کار تجربی کتابداران و فعالان فرهنگی رونمایی شد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال