پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
گزارش:

حذف رانت‌های انحصاری در سینماهای فارس؛ گامی مهم در مسیر توسعه فرهنگی سومین حرم اهل بیت(ع)

سینما
    -     کد خبر: 12458
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۲|۰۱:۲۰
رانت‌های انحصاری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، چگونگی عملکرد برخی نهادها در جلسات شش دستگاه، پررنگ بودن نگاه تجاری در مجموعه‌های فرهنگی از موانعی است که فراهم شدن مقدمات و ریل گذاری این مسیر را به تعویق انداخته است.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز به نقل از خبرگزاری فارس، مراجعه به نقشه راه گفتمان سومین حرم اهل بیت(ع) در کلان‌شهر شیراز و استان فارس، دنبال‌کنندگان مسیر توسعه و پیشرفت استان و شیراز را به زوایای تاریک و روشنی می رساند که بررسی هر زاویه نیازمند فرصتی خاص و وسیع است.

پس از گذشت ۱۲ سال از سفر تاریخی رهبری معظم انقلاب(دامت برکاته) و مزین شدن شهر شیراز به سومین حرم اهل بیت(ع) همچنین برگزاری جلسات و نشست‌ها و پیگیری متعدد در خصوص تحقق این گفتمان، هم چنان این لنگر، منتظر آرام شدن ساحلی است که امنیتش با اقدامات و فعالیتهای موازی یا متقابل و خودزنی و دیگرزنی‌ها حاصل نشده و به انجام نرسیده است.

رانت‌های انحصاری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، چگونگی عملکرد و سیاست‌گذاری و کارایی برخی نهادها در جلسات شش دستگاه، پررنگ‌بودن نگاه تجاری و اقتصادی در مجموعه‌های فرهنگی و اولویت بودن گردش اقتصادی از جمله موانعی است که فراهم شدن مقدمات و ریل‌گذاری این مسیر را به تعویق انداخته است.

به اذعان برخی از مدیران استانی از جمله مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همه دستگاه‌های فرهنگی باید یک‌صدا و با یک شعار بحث فرهنگ را به شکلی درخور و در شأن سومین حرم اهل بیت(ع) دنبال کنند تا نتیجه‌ای که مدنظر است، حاصل شود.

با وجود دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی که در استان با ردیف بودجه برای امور فرهنگی وجود دارد، تمرکز توجه بر این حوزه بر ادارات مختلف به ویژه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به گفته سهرابی بودجه این مجموعه هم پاسخگوی همه فعالیت‌هایی که این اداره باید پیگیری کند، نیست.

حاصل بررسی عملکرد نهادهای مختلف در مسیر پیشبرد گفتمان سومین حرم اهل بیت(ع)، به ویژه صدا و سیما، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری انقلاب اسلامی و مدیریت سینمایی و مجموعه بهمن سبز این حوزه و سینماهای خصوصی در شیراز و استان فارس، علامت سوال بزرگی است که باید پاسخ‌های قانع کننده‌ای را برایش بیابیم.

 در یک نگاه کلی و بررسی مخاطبان سینما، برخی بر این باور هستند که نگاه اقتصادی اولویت است و عده‌ای نیز از زدوبندهای مختلف گلایه‌مند هستند و از مافیایی سخن به میان می آید که با پتانسیل و زیرساخت‌های مختلفی که عده‌ای خاص در طول سالیان متمادی به دست آورده اند و با برنامه ریزی که متناسب با فضای مدرنیسیسم حاکم بر افکار عمومی افراد جامعه و جذب کردن قشر خاکستری با گسترش کافی‌شاپ‌ها و تبدیل فضای سینماها و ساختمان ها و مجموعه‌های خصوصی به محیط‌های لوکس و غیرقابل دسترس عموم همچنین پررنگ کردن شعارهای فرهنگی مغایر با گفتمان سومین حرم اهل بیت(ع) و یا توهم مخالفت از طریق شعار پایتخت فرهنگی شدن شیراز، انجام داده اند؛

تغییر نسبی نگاه و ذائقه عمومی شکل گرفته که جبران آن مستلزم ارائه راهکارهای عملیاتی و پررنگ کردن ارزش‌ها و استفاده بهتر و بیشتر از ظرفیت‌هایی است که فضای فرهنگی استان را مطابق گفتمان رهبری و در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی رهنمون می شود.

تقابل نگاه روشنفکری و مذهبی در عرصه پخش سینمایی و نفوذ در تصمیم‌گیری که در خصوص سرگروهی سینماها و اختصاص سالن‌ها صورت می‌گیرد، یکی دیگر از مشکلاتی است که فضای فرهنگی فارس و شیراز نیز متاثر از آن است و امیدواریم هر چه زودتر با تعیین تکلیف مدیریت حوزه هنری فارس، این قبیل مشکلات نیز مرتفع شود.

لازم به ذکر است؛ اقداماتی از قبیل راه‌اندازی بنیاد فرهنگی حضرت شاهچراغ(ع)، آغاز به کار مرکز آفرینش‌های هنری بسیج، تهیه و توزیع محتوای متناسب با گفتمان سومین حرم اهل بیت(ع) در عرصه فیلم و سینما و پرورش و گسترش فعالیتهای صداوسیمای مرکز استان در این راستا، مسیر تحقق اهداف گفتمان را کوتاه و آسان‌تر خواهد کرد.

لوکس سازی و غالب شدن فضای مدرنیته بر زندگی افراد و تقابل جدی طبیعت‌گرایی و مادی‌گرایی با فطرت‌گرایی و دوری از تجمل‌گرایی، منجر به پیشرو بودن شیراز در ترویج انواع فساد و گسترش فعالیتهای ضدفرهنگی با پوشش فرهنگ شده است.

بازبینی جدول پخش برخی از سینماها به ویژه سینماهای خصوصی در ایام مختلف سال و ماه‌های اخیر قبل از کرونا و بررسی آمار فروش فیلم‌های ارزشی و دیگر آثار موجود در گیشه سینماها همچنین انتخاب و گزینش فیلم‌هایی که در قالب طنز و فکاهی، با شعار شادی‌بخشی و پاسخگویی به نیازهای روز جامعه ارائه می شوند، بیانگر این است که این رویه و رویکرد نه تنها به تقویت فرهنگ عمومی و زیست ایرانی_اسلامی کمکی نکرده بلکه منجر به ترویج خرده فرهنگ‌های غلط و رواج برهنگی و گسستگی خانواده‌ها و در نهایت رقم خوردن برهنگی فرهنگی، تغییر ذائقه‌ها و فقر فرهنگی در جامعه می‌شود.

امیدواریم با سرلوحه قرار دادن بیانیه گام دوم، توصیه‌ها و مطالبات رهبری معظم انقلاب(مدٌ ظله العالی) و توجه به نامگذاری شیراز به‌ عنوان حرم سوم اهل‌بیت(ع) و شهر گنبدهای برافراشته، شاهد تحول و تغییر بنیادین در عرصه‌های مختلف فرهنگ این مرز و بوم باشیم.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال