پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
با معرفی برگزیده‌گان بخش حرفه‌ای و ویژه:

اختتامیه سومین دوره جشنواره مطبوعات فارس بدون حضور اصحاب رسانه به صورت مجازی برگزار شد

جشنواره مطبوعات
    -     کد خبر: 12457
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۲۲|۰۱:۱۱
آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری فارس که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و تنها با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، معاونین و تعدادی از برگزیدگان و بدون حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار و با معرفی برگزیدگان هر بخش، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جوایز این دوره به آنها اهدا گردید.

به گزارش پایگاه خبری هنر شیراز، در این مراسم که عصر امروز سه‌شنبه 21 مردادماه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونایی در تالار حافظ بدون حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و به صورت مجازی برگزار گردید، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در تشریح روند برگزاری این جشنواره از آغاز تا پایان گفت: فراخوان سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری فارس در حالی سال گذشته توسط خانه مطبوعات استان در دو بخش حرفه ای و ویژه منتشر شد که یکی از اهداف اصلی این رویداد رسانه ای، پرداختن به ابعاد گوناگون حادثه سیل فروردین ماه سال 98 بود.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه این دوره از جشنواره با استقبال خوبی مواجه شد و بیش از 330 اثر در ژانرهای خبر، گزارش، مصاحبه، «یادداشت و سرمقاله»، عکس و صفحه آرایی به دبیرخانه رسید.

سهرابی افزود: دبیرخانه جشنواره با توجه به حساسیت های خاص داوری جشنواره های رسانه ای، ضمن احترام به همه پیشکسوتان و صاحبنظران عرصه رسانه های مکتوب، الکترونیک، دیداری و شنیداری، تصمیم گرفت که با همکاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسبت به انجام امور داوری اقدام نماید تا کمترین شائبه ای در سلامت جشنواره ایجاد نشود. بر این اساس داوری بخش گزارش به دکتر علی اکبر قاضی زاده، از پیشکسوتان حوزه مطبوعات و  مولف و مترجم چندین کتاب در زمینه روزنامه نگاری و گزارش نویسی سپرده شد. همچنین مسئولیت داوری بخش های خبر و مصاحبه به دکتر احمد توکلی، از روزنامه نگاران پرسابقه، نویسنده و مدرس دانشگاه واگذار گردید.  آثار بخش صفحه آرایی و عکس جشنواره نیز توسط استاد محمود مختاریان از پیشکسوتان صاحب‌نام مطبوعات کشور مورد داوری قرار گرفت. نهایتاً بخش یادداشت و سرمقاله جشنواره را مهرداد خلیلی از فعالان رسانه ای و مدرس دانشگاه داوری کرد تا بخش مهمی از بار برگزاری جشنواره با تکیه بر تجربه، دانش و تخصص این گروه از اساتید از زمین برداشته شود.

مدیر کل ارشاد فارس در ادامه گفت: البته برنامه ریزی اولیه جشنواره به گونه ای بود که می خواستیم در آبان ماه سال گذشته مراسم اختتامیه را برگزار کنیم، اما به دلیل بروز برخی مشکلات، مراسم لغو و به زمانی دیگری موکول شد.

وی یادآور شد: تلاش برای برگزاری جشنواره در آذرماه و بهمن ماه سال قبل نیز به دلایل پیش بینی نشده به نتیجه نرسید و به همین دلیل برنامه ریزی برای برگزاری مراسم در اسفندماه در دستورکار قرار گرفت، اما به دلیل شیوع کرونا تا به امروز موفق به برگزاری مراسم نشدیم، هرچند دو تلاش ناموفق دیگر برای برگزاری اختتامیه را در تیرماه امسال تجربه کردیم.

سهرابی با اشاره به اینکه شیوع کرونا باعث شد بخش بسیار بزرگی از فعالیت های فرهنگی، هنری و رسانه ای متوقف و یا با تاخیر مواجه شود افزود: این جشنواره هم از این قاعده مستثنی نبود و ما امروز علی رغم میل باطنی مان امکان میزبانی از برگزیدگان جشنواره را نداشتیم، هرچند که این اتفاق به دلیل ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت عزیزان رسانه ای اتفاق افتاده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه ذکر چند نکته را ضروری دانست و به صورت تیتر وار به آنها اشاره کرد و خاطر نشان نمود: هدف اصلی برگزاری جشنواره های اینچنینی در وهله اول این است که خبرنگاران، عکاسان خبری و سایر اصحاب رسانه نسبت به نقاط قوت و ضعف شناخت پیدا کنند، بنابراین جشنواره ها را می توان آوردگاه تجربه های شخصی روزنامه نگارانه و دانش و تجربه این حوزه به حساب آورد.

نکته دوم این است که با توجه به اظهارنظرهای هیات داوران ضرورت دارد برای رفع نقاط ضعف و همچنین تقویت نقاط قوت اهالی رسانه استان برنامه ریزی و سازماندهی مناسبی انجام شود که در همین جا ضمن اعلام حمایت از برگزاری کارگاه های آموزشی و دانش افزایی به صورت آنلاین و بعد از کرونا به صورت حضوری، انتظار می رود فعالان رسانه ای استان در جهت دهی به افکار عمومی در جهت مصالح و منافع عموم مردم نقش جدی ترو پر رنگ تری داشه باشند.

وی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که این جشنواره با هدف هم افزایی ظرفیت های رسانه ای، بررسی آسیب ها و چالش های مهم استان در رسانه ها، ارایه راهکار برای آسیب ها و مشکلات موجود، بیان ظرفیت ها و جریان سازی رسانه ای به منظور ایجاد ارتباط موثر میان مردم و مسئولان برگزار شده است؛ بنابراین انتظار می رود فعالان رسانه استان در عمل به تعهدات حرفه ای خود جدی تر و در دست یافتن به این اهداف کوشاتر باشند.

سهرابی در پایان گفت: باید به این نکته نیز اشاره کنم که مشارکت خبرگزاری ها، پایگاه های و رسانه ای خارج از شیراز در این دوره از جشنواره نسبت به دوره های قبل با رشد خوبی همراه بوده و تلاش های لازم برای فراهم شدن زمینه حضور همه فعالان رسانه ای استان در جشنواره انجام شده است.

بنا به این گزارش، در این برنامه همچنین بیانیه هیئت داوران به شرح زیر قرائت گردید:

 

بسمه تعالی

بیانیه هیئت داوران سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری استان فارس

جشنواره های مطبوعات اعم از ملی، منطقه ای و محلی رویدادی مبارک است که می تواند تاثیری چشمگیر در ارتقاء سطح روزنامه نگاری کشور داشته باشد.

استمرار این جشنواره ها اهمیتی مضاعف دارد، زیرا بیانگر وجود رویکردی دوراندیشانه نسبت به ارتقای کیفی تر رسانه‌های فعال در کشور است.

هیات داوران با بررسی بیش از ۳۲۰ اثر در بخش‌های مختلف سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری استان فارس، بر این باورند که کارهای ارائه شده نسبتا قابل قبول بوده است، هرچند با توجه به پیشینه و تنوع فرهنگی این استان، انتظار می‌رود کمیت آثار ارائه شده به ویژه در بخش‌هایی چون خبر، مصاحبه، مقاله و عکس فراتر از وضع موجود باشد.

 متاسفانه در بیشتر آثار ارسالی غلط های املایی، ویرایشی و نگارشی مشاهده می شود که بیانگر کم توجهی همکاران ارجمند مطبوعاتی به پاسداشت زبان و ادب پارسی است.

 در بخش خبر توجه بیش از پیش به اصول تنظیم حرفه ای، ارزش های خبری، ارائه سابقه و پیشینه در خبر، تیتر و اجزای آن و به ویژه اصول ضروری تنظیم لید توصیه می شود.

در بخش تیتر علاوه بر ضرورت رعایت اصول تیترنویسی و توجه بیشتر به اجزای تیتر، خلاقیت بیشتر می تواند در جذب حداکثری مخاطب نقش بسزایی ایفا کند.

بخش ویژه سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان فارس نیز خوشبختانه با نگاه ویژه به روزنامه‌نگاران همراه شده است.

در زمینه یادداشت بخش ویژه، توجه به ارکان مقاله نویسی، استفاده بجا از اجزای تیتر، پرهیز از پراکنده گویی و ارائه آمار و اطلاعات مرتبط از نکاتی است که باعث غنای بیش از پیش یادداشت‌ها می شود.

در بخش عکس دیده عکاسانه، نگاه خلاقانه، اثرگذاری تصویری و خلاقیت تصویری موج می زند، بطوری که می توان گفت رسانه های فارس با تصویر کاملاً متحول شده اند.

در بخش گرافیک شاهد دیدنی تر شدن مطبوعات فارس هستیم، با این حال در بخش صفحه آرایی نیاز به کار بیشتری داریم‌.

 در مجموع نگاه دقیق تر به سوژه ها و پرداختن عمیق به جزئیات، تاکید بیشتر بر سوژه های محلی و بومی، پرهیز از کلی‌گویی و تطویل کلام، تاکید بر رعایت ایجاز، بیان مستند و به دور از حب و بغض مسائل و رعایت تکنیک های عرصه های مختلف روزنامه نگاری، اصولی هستند که رعایت آنها نقش بسزایی در اعتلای سطح آثار خواهد داشت.

برگزاری کلاس های آموزشی و دوره های روزنامه نگاری در قالب کارگاه های عملی آشنایی با سبک های جدید و آخرین تغییرات اصول حرفه‌ای حاکم بر رسانه های دنیا و نقد و بررسی آثار انتشار یافته در انجمن های تخصصی با حضور استادان و روزنامه‌نگاران باتجربه و توانا می‌تواند نقشی شایانی در ارتقای سطح حرفه‌ای همکاران روزنامه نگار داشته باشد.

هیئت داوران سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری فارس هر چند احتمال خطای سهوی در ارزیابی‌های خود را منتفی نمی داند، ولی با تمام توان کوشیده است در کمال بی طرفی و تنها با رعایت معیارهای علمی و حرفه ای، آثار برجسته را برگزیند، بدیهی است معرفی آثار برتر به معنای نادیده گرفتن امتیاز و ارزش سایر آثار نیست.

 

هیئت داوران سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس

 دکتر احمد توکلی، دکتر علی اکبر قاضی زاده، محمود مختاریان و مهرداد خلیلی

در ادامه برنامه برگزیدگان در بخش حرفه‌ای بدین شرح معرفی گردیدند:

در بخش عکس: آقای محمدرضا دهداری از روزنامه خبرجنوب با عکس "مردم فارس سنگ تمام گذاشتند" شایسته تقدیر شناخته شد، آقای رضا قادری از خبرگزاری ایرنا برای عکس "کوچ بهاره عشایر فارس" و آقای علی‌محمد راد از هفته نامه شهرراز برای عکس "شکوه سادگی" مشترکا مقام سوم را کسب کرند، خانم فاطمه مداح از خبرگزاری برنا برای عکسی با عنوان "کوچ عشایر" مقام دوم راکسب کرد و آقای امید منوچهری از پایگاه خبری آبان پرس برای عکس با عنوان "مرگ در یک قدمیِ سلفی با سیلاب" مقام اول را از آن خود کرد.

در بخش صفحه‌آرایی: هیئت داوران ضمن شایسته تقدیر دانستن خانم اسماء یداللهی از روزنامه خبرجنوب، خانم مریم نوذری از روزنامه شیراز نوین را به عنوان مقام سوم، آقای مجید فرهمندی از دو هفته نامه استهبانی دیگر را به عنوان مقام دوم و آقای نادر تیموری از روزنامه خبر جنوب را به عنوان مقام اول این بخش معرفی کردند.

در بخش گزارش: خانم نجمه اشرفی از خبرگزاری فارس با گزارش "چراغ راهنمای ستاره‌های کشوری فارس برای رویش‌های جدید در ادبیات پایداری" از سوی داوران شایسته تقدیر شناخته شد، خانم سهیلا رفیعی‌نژاد از روزنامه خبرجنوب با گزارش "شوق شنیدن" و آقای سجاد خسروانیان از خبرگزاری ایرنا با گزارش "کوچ غمناک نخبگان فارس" مشترکا مقام سوم، آقای سیدغیاث ملک حسینی از روزنامه خبرجنوب برای گزارش "از پارکینگ تا پردیس" مقام دوم و خانم الهام پورحسین از خبرگزاری صداوسیما برای گزارش "سوختی که زیرآبی می‌رود" و آقای محمدحسین نیکوپور از خبرگزاری مهر برای گزارش "شیرازی‌ها، مسئولان و سلبریتی‌ها را غافلگیر کردند" مشترکا مقام اول این بخش را کسب کرد.

در بخش مصاحبه: هیئت داوران سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس، هیچ برگزیده‌ای را در این بخش معرفی ننمودند.

در بخش خبر: هیئت داوران آقای علی شاهسون از خبرگزاری تسنیم با خبر "بالابرها در شیراز به قتاله تبدیل شده‌اند" را شایسته تقدیر شناخته، و خانم محبوبه ناصری از هفته‌نامه نی‌ریزان باخبر "۶۹ درصد کارآفرینان نی‌ریزی پشت سد وام" را به عنوان مقام سوم، آقای محمدرضا نسب عبداللهی از پایگاه خبری آبان پرس با خبر "نابودی ۸۹ هزار هکتار از جنگل‌های فارس" را به عنوان مقام دوم و آقای حسن دهقان از خبرگزاری ایبنا با خبر "کتابفروشان شیرازی در روز کتابگردی غافلگیر شدند" را به عنوان مقام نخست معرفی کردند.

در بخش سرمقاله و یادداشت: آقای وحید حاج سعیدی از هفته نامه صبح پارس با مطلب "پویش صاحبخانه خوب یا مالیات چی خوب؟" مقام سوم، آقای سیداحمد نجفی از خبرگزاری ایرنا با مطلب "ثبت جهانی آثار پاسارگاد، ماموریت پیش رو" مقام دوم و آقای احسان اکبرپور از هفته نامه شهرراز با یادداشت "محور شهر، انسان است" مقام نخست را کسب کردند.

در بخش تیتر: هیئت داوران این دوره از جشنواره آقای وحیدحاج سعیدی از پایگاه خبری هورگان با تیتر "رویاهای کودکانه در انتظار تصمیمات مردانه" شایسته تقدیر معرفی نمودند و خانم لیلا غضنفری از روزنامه سبحان با تیتر "قیمت‌هایی که سیب زمینی را هوایی کرده است" به عنوان مقام سوم، آقای محمدامین افشارپور از خبرگزاری ایرنا با تیتر "این همه کل‌کل برای نصب دکل" به عنوان مقام دوم و آقای سید غیاث ملک حسینی از روزنامه خبر جنوب با تیتر "۱۰ سال «شکیبایی» از دوری «خسرو»" را به عنوان مقام نخست این بخش برگزیدند.

 

بما به این گزارش، در بخش ویژه، هیئت داوران سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان فارس، برگزیدگان خود را بدین شرح معرفی نمودند:

در بخش سرمقاله و یادداشت: آقای سعیدرضا امیرآبادی از روزنامه شیراز نوین با مطلب "از طاووس تا گودزیلا" مقام سوم و آقای اسماعیل عسلی از روزنامه عصر مردم با مطلب "شیراز ۱۴۱۰" به عنوان مقام دوم معرفی گردیدند. با این توضیح که جایزه مقام اول در این بخش به کسی تعلق نگرفت

در بخش مصاحبه: خانم سمیرا مردانی از خبرگزاری فارس برای مصاحبه با عنوان "درد نوشته‌ای از زبان یک زن کارتن خواب در شیراز" شایسته تقدیر شناخته شد و خانم مریم مرادی از روزنامه افسانه برای مصاحبه "همبستگی تقویت شد، اما امنیت روانی شیراز آسیب دید" مقام سوم این بخش را کسب کرد اما این بخش در مقام دوم و اول برگزیده‌ای نداشت.

در بخش گزارش: آقای غلامرضا مالک‌زاده از خبرگزاری ایرنا برای گزارش"صدای پای طبیعت" شایسته تقدیر معرفی شد و خانم سمیرا متین‌نژاد از خبرگزاری ایرنا برای گزارش "در وادی فراموشان" و خانم فاطمه ایزدی از روزنامه خبرجنوب برای گزارش "ماجرای کوچ تلخ یک خانواده سه نفره در سیل دروازه قرآن" مشترکا مقام سوم، آقای حسن دهقان از ماهنامه مهرگان صبا برای گزارش "میدان‌داری فرهنگ برای رفع محرومیت از حاشیه شیراز" مقام دوم را کسب کرد و آقای محمدامین افشارپور از خبرگزاری ایرنا نیز برای گزارش "نوای محرومیت از این سرنا شنیده می شود" عنوان نخست را کسب کرد.

و اما در بخش عکس: آقای مهدی آراسته از روزنامه خبرجنوب با عکس "سیل سعدی" شایسته تقدیر معرفی شد و محمدهادی خسروی از خبرگزاری میزان با عکسی با عنوان "سیل در شیراز" مقام دوم و آقای محمدرضا فربود از خبرگزاری فارس با عکس "چهل سالگی انقلاب" مقام نخست را از آن خود کرد. لازم به ذکر است که هیئت داوران برای مقام سوم این بخش، برگزیده‌ای را معرفی نکردند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال