پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
نگاهی به پیام‌های تبریک به مناسبت روز خبرنگار:

خبرنگاران در صف مقدم روشنگری و حق‌طلبی/ضرورت تفکر و عمل انقلابی برای رفع مطالبات این قشر

روز خبرنگار
    -     کد خبر: 12452
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۱۹|۱۶:۲۹
هفدهم مردادماه در تقویم ملی ما به نام روز خبرنگار ثبت شده، روزی که به حقیقت روز آگاهی و آگاهی دادن، روز احقاق حق مردم و روز مطالبه‌گری و مطالبه‌خواهی است.

به گزارش پایگاه خبری هنرشیراز به نقل از خبرگزاری تسنیم، هفدهم مردادماه در تقویم ملی ما به نام روز خبرنگار ثبت شده، روزی که به حقیقت روز آگاهی و آگاهی دادن، روز احقاق حق مردم و روز مطالبه‌گری و مطالبه‌خواهی است.

این روز یادگار شهید محمود صارمی است، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران که در 17 مردادماه سال 77 در جریان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف افغانستان به شهادت رسید. شورای فرهنگ عمومی در نخستین سالگرد این شهید 17 مرداد را به نام روز خبرنگار ثبت کرد.

از خبرنگاری زیاد گفته و شنیده‌ایم از گلایه‌ها تا انتقادها، از بیمه نبودن خبرنگاران تا انتقاد از حداقل امکانات رفاهی و درآمدی برای کسانی که در این حرفه مشغول به خدمت هستند، خبرنگاران با علم و آگاهی نسبت به همه سختی‌ها این حرفه را انتخاب کردند اما شاید بهتر باشد که امروز روز بیان تلخی‌ها نباشد.

امسال هر چند به دلیل شیوع بیماری کرونا برنامه‌های هفته و روز خبرنگار نیز تحت تاثیر قرار گرفت اما بسیاری از مسئولان با صادر کردن پیام عمومی و برخی نیز برای نخستین بار با تماس تلفنی با خبرنگاران این روز را به خبرنگاران تبریک گفتند.

 

خبرنگاران در صف مقدم روشنگری

عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پیامی این روز را «روز ارج نهادن به تلاش طلایه‌داران ارتباط و آگاهی و روز تاکید بر مرزهای اخلاق حرفه‌ای اطلاع رسانی؛ درست انگاری، دقت و امانتداری» دانست.

به گفته وی خبرنگاران متعهد با عنایت به اخلاق حرفه‌ای، به یقین، آیینه‌داران آگاهی و شفافیت هستند که در جهت احقاق حقوق شهروندی، به رسالت خویش اهتمام جدی دارند و در تنظیم و انتقال خبر، هیچگاه سرعت را فدای صحت و دقت نمی‌سازند و حق طلبی، حق‌گویی و امانت‌داری را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند.

در متن پیام استاندار فارس آمده است: «اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه به ویژه خبرنگاران با درک موقعیت حساس و حیاتی در برهه‌های مختلف ازجمله در تلخ کامی بروز و شیوع کروناویروس، به رسالت آگاهی‌بخشی و امیدآفرینی خود عمل کردند و در همراهی با مردم و مسئولین، به خوبی پیام رسانی و روشنگری کردند».

 

وظیفه‌شناسی، آگاهی‌بخشی و مطالبه‌گری؛ 3 اصل مهم خبرنگاران

حیدر آسیابی، دادستان مرکز استان فارس نیز برای شروع پیام تبریک خود از سخن مقام معظم رهبری بهره جسته آنجا که فرمودند: «بدون خبرنگار لحظه‌ها ماندگار نمی‌شود»

دادستان شیراز خبرنگاران را نماد واقعی وظیفه‌شناسی، آگاهی‌بخشی و مطالبه‌گری جامعه دانست که از بذل جان خود نیز در این مسیر دریغ ندارند

 

خبرنگاران ادامه‌دهنده راه شهید صارمی

سازمان بسیج رسانه استان فارس نیز در پیامی این روز را به خبرنگاران تبریک گفته و اعلام کرده که شجاعت و از جان گذشتگی شهید صارمی ذره‌ای از یادها نرفته بلکه در میان هم‌قطاران آن شهید «تبدیل به سنگ بنای رویشی نوین در اندیشه‌های ظلم‌ستیزانه آنان شده است».

تفاوت پیام بسیج رسانه با دیگر پیام‌ها در آن بود که به مطالبات خبرنگاران نیز پرداخته و در بخشی از پیام بسیج رسانه استان فارس آمده است: «امروز جهادگران عرصه رسانه و این افسران جنگ نرم جبهه اسلام نیازمند توجه جدی مسئولان ذیربط در بحث معیشتی، درمانی و غیره هستند، اقدامی که دیگر باید از پوسته شعار خارج و به فعل برسد و این اقدام قطعا نیازمند تفکر و عمل انقلابی توسط مدیران انقلابی است».

 

نقش خبرنگاران در گذر از شرایط سخت اقتصادی

جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی استان فارس نیز به عنوان پارلمان بخش خصوصی در پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار از همراهی این افراد در عرصه‌های اقتصادی تشکر کرده و گفته است: «در شرایطی که کشور با مشکلات فراوانی به ویژه در عرصه اقتصادی روبه‌رو است، اقدام اصحاب رسانه و خبرنگاران به ویژه خبرنگاران حوزه اقتصاد در راستای بلوغ اقتصادی، جهش تولید و رونق کسب و کار گامی مهم در تحقق اقتصاد بدون وابستگی به نفت است».

به گفته وی در شرایط کنونی که کشور به ویژه در بخش اقتصاد در شرایط حساسی قرار دارد و در سالجاری نیز که به دلیل حضور نامبارک ویروس کرونا شاهد تنگ‌تر شدن عرصه اقتصاد ملی هستیم، مردم بیش از پیش نیازمند اطلاعات جامع، دقیق و صحیح از رسانه‌ها هستند و یکی از اصلی‌ترین نیازهایمان برای گذر از این دوران سخت حضور خبرنگارانی با اصالت، تیزهوش، پویا و متعهد است تا بتوانیم با آگاهی بخشی صحیح فضای عمومی جامعه و اصلاح سیاست‌ها و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار چرخ اقتصاد را فعال نگه داشته و موانع را پشت سر بگذاریم.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال