پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر

رونمایی از سردیس استاد افقه در نی ریز

 کارگاه یک روزه عمومی و تخصصی ریتم و کارگاه تنبک نوازی با حضور استاد نوید افقه روز دهم اسفند ماه در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز برگزار شد
    -     کد خبر: 1180
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۸|۱۸:۳۷
سرویس :شهرستان ها >>
کارگاه یک روزه عمومی و تخصصی ریتم و کارگاه تنبک نوازی با حضور استاد نوید افقه روز دهم اسفند ماه در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز، کارگاه یک روزه عمومی و تخصصی ریتم و کارگاه تنبک نوازی با حضور استاد نوید افقه روز دهم اسفند ماه در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز برگزار شد.

ایمان نصیرزاده، مدیر اجرایی کارگاه گفت: این کارگاه یک روزه با حضور استاد نوید افقه از اساتید برجسته کشور، و به منظور توانمندسازی مربیان و هنرجویان برای اولین بار است که برگزار شده است. در این کارگاه تاریخچه تنبک نوازی در ایران و جهان، اصول نوازندگی، ریتم نوازندگی، اصول درک و اجرای ریتم، متر، پالس، بیت، تمپو، اصول اجرای صحیح تمبک و دیگر مباحث تخصصی مورد برسی قرار گرفت.

وی افزود: سه بخش این کارگاه یک روزه شامل ریتم مبتدی، ریتم پیشرفته و تمبک نوازی تخصصی بود که با استقبال بی نظیر دوستداران موسیقی مواجه شد.

ایمان نصیرزاده ادامه داد: این استاد برجسته که نقش مؤثری در تحول تنبک نوازی ایران داشته است از استعداد و نوازندگی هنرجویان نی ریزی تجلیل کرد و از مربیان آنها در ارائه آموزش صحیح به هنرجویان تأکید نمود.
نصیرزاده افزود: امیدوارم در آینده ای نه چندان دور شاهد حضور اساتید برجسته جهت برگزاری کارگاه در شهرستان نی ریز باشیم تا موسیقی فاخر در میان مردم مورد استقبال قرار گیرد.

 گفتنی است نوید افقَه زاده ۱۳۴۹، در شیراز، نوازنده ایرانی تنبک، محقق موسیقی و از اساتید مطرح کشور و چهره شناخته شده جهانی در موسیقی ایرانی است که فراگیری سازتمبک را از سال ۱۳۶۲ در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی نزد محمود فرهمند بافی آغاز نمود و طی دوره‌های مختلف از تجربیات ایشان بهره‌مند شد. نوید افقه با گروه‌های مختلفی از جمله سروش، فرامرز پایور، دالاهو، آئینه و مسیحا، گروه عارف و بسیاری دیگر از گروه‌ها همکاری داشته‌است. برخی از آلبوم های وی شامل: معبد پیکره های چوبی، آفرینش، آوای خیال و همکاری در آلبوم های سفر عسرت اثر فرخزاد لایق، از دیر تا دور اثر ارژنگ سیفی زاده، وهم اثر حسام اینانلو، جوی نقره ی مهتاب اثر بهداد بابایی، پاسداشت حسین خان اسماعیل زاده اثر رضا پرویززاده، نغمه ساز ضربه آواز اثر ارژنگ سیفی زاده، نواژه اثر مسعود شناسا، سیاه مشق اثر مهدی آذرسینا، راه بی نهایت اثر مدیا فرج نژاد، نان آب آواز اثر علی قمصری و ... است.

وی تاکنون سه نمونه تمبک با صدادهی و تکنیک اجرایی متفاوت طراحی نموده و کنسرت های بسیاری را در سراسر دنیا با اساتیدی همچون استاد فرامرز پایور استاد پرویز مشکاتیان استاد بهداد بابایی استاد کیهان کلهر اجرا نموده است.

در پایان، آیین نکوداشت استاد افقه برگزار و از سردیس استاد افقه که توسط مجسمه ساز نی ریزی هادی جواهرآثار خلق شده بود با حضور هنرمندان رونمایی شد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال