پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

برگزیدگان دومین جشنواره عکاسی ویزور معرفی شدند

آیین اختتامیه دومین جشنواره عکاسی ویزور «دریچه‌ای به سوی جامعه» با حضور مدیران شهری، برخی از اعضای شورای شهر و جمعی از هنرمندان برگزار شد.
    -     کد خبر: 1159
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴|۱۳:۰۰
سرویس :هنری >>
آیین اختتامیه دومین جشنواره عکاسی ویزور «دریچه‌ای به سوی جامعه» با حضور مدیران شهری، برخی از اعضای شورای شهر و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر  شیراز، دکتر لیلا دودمان عضو شورای اسلامی شهر شیراز در آیین پایانی دومین دوره جشنواره عکاسی اجتماعی ویزور (دریچه‌ای به جامعه) با بیان اینکه انسان و هنر از دیرباز با هم و در کنار هم بوده‌اند، گفت: انسان در آغازین روزگار که به بشر عاقل مبدل شد، هنر در کنارش شکل گرفت و با گذر زمان همگام با روحیات انسان رشد کرد و به بالندگی رسید.
وی خاطرنشان کرد: هنر کلید فهم زندگی است و هنرمندان با ارائه آثار هنری از طریق رسانه‌های گوناگون، زوایای خاموش، پوشیده و بیان شده زندگی را انعکاس داده و پیام‌های مبنی بر راه‌های پیروزی و خوشبختی را برای مخاطبینشان ارائه می‌دهند.
عضو  کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه هنرمند نه‌تنها تراوش روحی الهام گرفته از درون و یا بیرون هنرمند برای آموزش و تربیت مخاطبین است بلکه یک ضرورت است تا از این طریق انسان چالش‌های فکری، نابسامانی‌های اجتماعی، محرومیت‌های بشری و احساسات ذاتی خود را بیان کند و خویشتن را آرامش ببخشد و قدمی برای اجتماع برداشته باشد.
 دکتر دودمان ادامه داد: به همین دلیل نقش هنر و هنرمند در زندگی اجتماعی متحول کردن انسان‌هاست و عملکرد عمیق و هدفمند ایشان جاده زندگی را برای اجتماع هموار می‌کند.

دکتر دودمان با اشاره به اینکه پیچیدگی کار عکاسی این است که به ابعاد عریان پدیده‌های مختلف توجه دارد، اظهار کرد: عکاسی ابزاری برای کشف‌های اجتماعی و بازنمایی آنهاست و جامعه شناسان تصاویر و عکس‌ها را به مثابه بخشی از فرهنگ هر جامعه تحلیل می‌کنند چرا که عکاس با نگاه خاصی که به مسائل اجتماعی، فرهنگی و فعالیت‌های زندگی روزانه دارد به ثبت آنها می‌پردازد و آنها را به صورت عریان در برابر دید مخاطبان قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه هنر به ویژه عکاسی در طرح مسائل اجتماعی و فرهنگی و حقوق شهروندی دانشگاه شیراز در اولین تعاملش با معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز دومین جشنواره عکاسی ویزور را در چهار محور آسیب‌های اجتماعی، نشاط اجتماعی، حقوق شهروندی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی برگزار کرد. به گفته این عضو شورای اسلامی شهر شیراز ایجاد آگاهی در خصوص آسیب‌های اجتماعی و به تصویر کشیدن عینی و مستند آسیب‌ها و معضلات اجتماعی با زبان هنر و قاب دوربین، ایجاد فضای رقابت سالم و نشاط اجتماعی میان عموم شهروندان و نیز جامعه عکاسان حرفه‌ای، ارائه ایده‌های نو و خلاقانه برای حل معضلات اجتماعی با زبان عکس و ایجاد آگاهی و حساسیت اجتماعی عمیق در مدیران و مسئولین و ترویج مهارت‌های اجتماعی و شهروندی به شکل غیرمستقیم و توصیف دقیق و مستند جامعه در حوزه حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی اهداف این جشنواره بوده است.

دکتر دودمان با اشاره به استقبال بی نظیر از این جشنواره در محیط علمی دانشگاه و محیط شهری، ابراز امیدواری کرد که همکاری متقابل و تعاملات بین دانشگاه و شهرداری تداوم داشته باشد و دانشگاه به عنوان نهاد علمی و پرورش دهنده نیروی انسانی در کنار شهرداری بتوانند در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارتقای نشاط اجتماعی آن هم با زبان هنر بیش از پیش نقش آفرینی کنند.

سارا همت، معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، نیز در این باره گفت: تقویت و ترویج هنر ارزشمند و فاخر که در جامعه مورد غفلت قرار گرفته است، تلاش برای تولید آثار ارزشمند و فاخر در حوزه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اجتماعی، شناسایی و حمایت از توانمندی‌های شهروندان در حوزه هنر، نمایش و چاپ آثار برتر عکاسی به منظور ترغیب و تشویق هنرمندان عکاس، توصیف دقیق و مستند جامعه در حوزه حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی، توصیف مستند و بدون سوگیری الگوهای رفتار اجتماعی شهروندان و توسعه و گسترش میراث ناملموس شهر و شیراز و تهیه کتاب تاریخ اجتماعی شیراز معاصر از جمله اهداف جشنواره بوده است.

به گفته وی 50 اثر برتر همزمان با برگزاری اختتامیه در سالن به نمایش در آمد و از تاریخ 11 تا 14 اسفندماه نیز نمایشگاه آثار برتر این جشنواره در نگارخانه آبگینه برپا و پذیرای علاقمندان خواهد بود. واعظی، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه شیراز، نیز در این آئین با تاکید بر اینکه جامعه به نگاه ریزبین و دقیق جامعه عکاسان نیاز دارد، اظهار کرد: گاهی از کنار برخی صحنه‌ها عبور می‌کنیم اما وقتی آن صحنه را در قاب تصویر عکاسان می‌بینیم متوجه نکات ظریفی می‌شویم که خودمان به آنها دقت نکردیم. وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره نخستین قدم برای توجه به محورهای آن است، گفت: با همکاری دانشگاه و شهرداری می‌توان گام‌های بلندتر و تاثیرگذارتر برای فرهنگِ شهر برداشت.

بنابراین گزارش، فاطمه سلجوقی، فرید آزادی و پوریا ترابی در بخش مسیر تجربه مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند و امیر عنایتی از تربت حیدریه، سهیل زندآذر از مازندران و حسین بهرامی از گیلان نیز مقام اول تا سوم را از آن خود کردند.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

آخرین اخبار

شوخی با کرونا خشک‌وتر را می‌سوزاند/ زندگی مسالمت‌آمیز با دشمن! اهداء تابلو صلوات به اداره ارشاد توسط هنرمند مرودشتی جاودانگی کلیه کارهای فرهنگی و اجتماعی در گرو کتاب می باشد فراخوان نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز نهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز، برگزار خواهد شد. تعطیلی یک هفته‌ای فعالیت مراکز فرهنگی، هنری و سینماها رئیس فرهنگ و ارشاد لامرد درگذشت/ تسلیت مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس اعلام زمان برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی آیات فراخوان حمایت از تولید فیلم کوتاه استان فارس روز قلم، بهانه‌ای برای گرامی‌داشت اندیش‌ورزان برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز ثبت نام دوره های تخصصی حفظ کل قرآن کریم دارالتحفیظ الهادی علیه السلام کاندیداهای نهایی نخستین مسابقه خاطره نویسی ویروس کرونا قرنطینه خود خواسته معرفی شدند شورای سیاستگذاری پایتختی کتاب ایران در شیراز تشکیل شد یوم الله سوم خرداد حماسه جاویدان و بی ‌نظیر تاریخ
آرشیو