پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز:

شیراز با پیشینه‌ای غنی امکات تبدیل به جهان‌شهری ماندگار دارد

شیراز با پیشینه‌ای غنی امکات تبدیل به جهان‌شهری ماندگار دارد
    -     کد خبر: 10349
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۹/۲/۱۷|۱۵:۱۰
سرویس :شهرستان ها >>
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و معاون فرهنگی شهردار شیراز گفت: شیراز با پیشینه تاریخی غنی و استوار بر شانه‌های فرهنگی کهن، میراث‌دار تمدنی است که قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به جهان‌شهری ماندگار دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز ،  دکتر مرتضی جعفری شامگاه دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه با حضور در مسجد وکیل شیراز، در آیین آغازین روز شیراز که با حضور امام جمعه این شهر و نماینده ولی فقیه در استان فارس، اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز و برخی هنرمندان و اصحاب رسانه برگزار شد، عنوان کرد: پاسداشت روز شیراز، در جمع شما مردمان به مهر و مدارا و شهیر مایه مباهات است، مردمانی که در دوران همه‌گیری ویروس ناشناخته کرونا، همچنان با پیروی از روش اخلاقی بزرگان این دیار، نوع‌دوستی و از اعضای یک پیکره بودن را فراموش نکرده‌اند و در مصائب و دشواری‌ها دستگیر یکدیگرند.
وی گرامی‌داشت شیراز را پاسداشت نیکی‌ها و ارجمندی‌ها خواند و افزود: این فرهنگ‌شهر به واسطه توانمندی‌های بالقوه، شایستگی و درخشندگی بسیار دارد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز با بیان اینکه هر عصری، تکیه بر مفاهیمی دارد که تصور عموم مردم را به خود جلب می‌کند، افزود: جهانی‌شدن امری است که به عنوان یکی از این مفاهیم عصر کنونی از اهمیت برخوردار است و در اندازه و مقیاسی بسیار بزرگتر و وسیع تر از امور محلی، فرامحلی و  ملی، در مقیاسی بین‌المللی، به توسعه فرهنگی، اقتصادی، سیاسی  و... می‌اندیشد و در آن مقیاس، اعمال نفوذ می کند.
دکتر جعفری افزود: توسعه و پویایی هر یک از این امور در کلانشهرها، در فرایند جهانی شدن، منوط به شناخت و درک درستی از موقعیت فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و... است.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اظهار داشت: در شرایطی که برخورداری از تسهیلات و تجهیزات مناسب زیرساختی و خدماتی، بهبود فناوری‌ها و زیرساخت‌های شبکه‌ای و پیشرفته اطلاعاتی و ارتباطی و کارایی و پایداری آنان به‌عنوان پیش‌شرط‌های تحقق رشد و توسعه اقتصادی، عمرانی و سیاسی محسوب می گردند، نشانه‌ها و نمادهای بسیاری نیز وجود دارند که در امر فرایند جهانی شدن فرهنگی تاثیرگذارند.
دکتر جعفری وجود نمایشگاه‌های قرآنی، هنری، نگارخانه‌ها و مکان‌هایی مناسب برای برگزاری جشنواره‌های موسیقی و ارائه هنرهای بصری همچون تئاتر و  نیز پرداختن به دیگر زیر ساخت‌های فرهنگی همچون موزه‌ها، رسانه‌ها، انتشارات، توسعه صنایع دستی، توجه به جاذبه‌های گردشگری، مراکز فرهنگی مهم و جهانی را از این شمار دانست.
وی زیرساخت‌های متنوع فرهنگی همچون میراث تاریخی، صنعتی و هنری، معماری، سنت‌های بومی و محلی همچون موسیقی محلی، غذا، لباس و بازی‌های بومی، جشنواره‌ها، آیین‌ها و مراسم مذهبی، منابع فکری و انسانی و... را از قابلیت‌ها و ویژگی های منحصر به فرد حوزه گردشگری خواند.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: در روزی که به بایستگی و شایستگی «روز شیراز» نام گرفته است، باید بر آن شویم تا با تعاملات فرهنگی و اجتماعی بیشتر، بیش از پیش، به موفقیت، سرزندگی و شادابی شیراز و مردمانش بیندیشیم.
دکتر جعفری با تاکید بر ضرورت تقویت ساختارها و شبکه‌های مؤسسات اجتماعی، بر اهمیت بازشناسی خلاء‌های فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.
وی بیان داشت: تغییر الگوهای ناکارامد و زیرساخت‌های فرهنگی ویژه درراستای توسعه طرح‌های جاذب تجارت، سرمایه‌ و تخصص‌های پیشرفته با همت جمعی از سوی همه نهادها و ارگانهای دولتی و خصوصی و مردمی، به سوی جهانی شدن فرهنگی شیراز، نقش حائز اهمیتی در اقتصاد این شهر خواهد داشت.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه برنامه‌های مهمی برای یادروز شیراز در سال جاری تدارک دیده شده است، عنوان داشت: اجرای برنامه های فرهنگی و هنری با حضور خوانندگان و گروه‌های موسیقی مطرح کشور به صورت زنده که هر شب از ساعت21 تا 22 برگزار می‌شود و نیز تهیه و توزیع بیش از ۱۰هزار بسته معیشتی، فرهنگی و بهداشتی بین اقشار آسیب‌دیده شهرمان تحت عنوان پویش "شیراز، شهر مهر" در زمره برنامه‌های ویژه شهرداری شیراز به پاسداشت این مناسبت است.
معاون فرهنگی شهردار شیراز افزود: تهیه و تولید پیش از ۱۰ کلیپ و فیلم کوتاه با هدف معرفی کم شناخته‌های گردشگری و فرهنگی شیراز، همچنین مسابقات مکاتبه‌ای "آرزویی برای شهرم"، برگزاری مسابقات ورزشی در خانه و اجرای تئاتر خانوادگی با موضوع معرفی اماکن گردشگری از جمله برنامه‌های شهروندمدار شهرداری شیراز در این مناسبت است.
دکتر جعفری با اشاره به اجرای دورهمی شیراز‌شناخت درراستای بازنمایی توانمندی‌های گردشگری این شهر، عنوان داشت: این برنامه به صورت زنده هر شب از ساعت 18 تا 19 تقدیم شهروندان و دوستداران شیراز خواهد شد.
وی با خوانش این شعر از حافظ شیراز، به سخنان خود پایان داد:

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش


 
خداوندا نگه دار از زوالش


 
به شیراز آی و فیض روح قدسی 
بجوی از مردم صاحب کمالش

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال